•  

  #pogoda #lubelskiobserwator #burza #burze #jesien

  Długotrwałe ochłodzenie nad Polską

  Niedziela będzie ostatnim dniem ze względnie spokojną pogodą objawiającą się umiarkowanym ciepłem, dużą dawką słońca i brakiem opadów deszczu. W polu barycznym już zachodzą istotne zmiany, które w perspektywie wielodniowej przyniosą nad obszar naszego kraju warunki jesienne w swojej zacznie chłodniejszej odmianie. Główna przyczyna ochłodzenia wiązać będzie się z osłabieniem układu wyżowego nad Europą środkową, co otworzy niejako drogę do głębszego zanurkowania zatoki niżowej znad Skandynawii i zachodniej Rosji wraz z rozległym frontem chłodnym. Taki proces obserwować będziemy już dzisiaj na północy Polski, gdzie wspomniany front przyniesie wzrost chmur, lokalne opady deszczu i stopniowy spadek temperatur. Jutro front niżu będzie wędrował dalej wgłąb Polski w kierunku południowym. Jeszcze jutro na południu i południowym wschodzie pojawią się na chwilę temperatury w okolicach 20 stopni, ale z biegiem dnia wystąpią tu opady deszczu i spadek temperatur, zaś do wieczora w chłodnym powietrzu zafrontowym objęte zostaną wszystkie regiony Polski.

  Od wtorku pogoda zrobi się znacznie bardziej dynamiczna ze względu na prognozowaną adwekcję jeszcze chłodniejszych porcji powietrza (możliwe chłodne odmiany mas polarnomorskich PM lub arktycznych PA). Symulacje prognoz wskazują, że zwłaszcza we wtorek nad dużą częścią kraju (za wyjątkiem południa) w ciągu dnia mogą rozwinąć się liczne pasma opadowe i pojedyncze komórki, które w warunkach oddziaływania chłodnego powietrza mogą nieść przelotne opady deszczu, krupy i drobnego gradu. Ponadto na ich trasie przechodzenia oczekiwany jest silniejszy wiatr do 70 km/h w porywach, a nawet do 80-90 km/h wzdłuż wybrzeża. Niemal pewne jest także powstanie rozproszonych burz adwekcyjnych zwłaszcza na północy, w centrum i na zachodzie. Kontynuacja tego typu pogody ma mieć miejsce także w środę przy czym silniejszy wiatr ma się ograniczyć już do wschodniej i południowo wschodniej części Polski.

  W kolejnych dniach wiatr nie ma być aż tak dokuczliwy, ale rozwój komórek z opadami będzie cały czas wysoce prawdopodobny (tak samo jak lokalne burze). Jeśli chodzi o temperatury, to będą one na niskim poziomie. W ciągu dnia wstępnie mają trzymać się przedziału 12-14 stopni Celsjusza. Uwzględniając wiatr odczuwalna temperatura będzie dużo niższa. Długotrwałe oddziaływanie chłodnych mas i rozpogodzenia nocą wskazują na bardzo duże szanse wystąpienia licznych przymrozków w godzinach porannych.

  Ocieplenie możliwe u schyłku nadchodzącego tygodnia lub na początku przyszłego. Kurtki i ciepłe buty na pewno się przydadzą w nadchodzących dniach.

  GIF

  źródło: UA1MOnWkz5.gif (8.11MB)