•  

  #historia #lewica #antykapitalizm #slask #film

  Przedzierali się za Pireneje, by walczyć z faszyzmem, o godność i prawa robotników, z wiarą w lepszy świat. Wielu z nich tam zginęło, wielu poczuło gorycz straconych złudzeń. Gdy na naszych oczach budzą się demony przeszłości, warto przypomnieć tę historię niezwykłej ludzkiej solidarności. Ten film to próba ocalenia pamięci o tych zwykłych ludziach - tak niezwykłych. W filmie wykorzystano wspomnienia i materiały graficzne pochodzące z różnych archiwów i muzeów polskich i zagranicznych.

  źródło: youtube.com

  •  

   @BojWhucie: Szkoda tylko, że biorący udział w wojnie domowej w Hiszpanii polscy "antyfaszyści" zamiast do hiszpańskiej armii republikańskiej wstępowali do komunistycznych Brygad Międzynarodowych tworzonych przez Komintern na polecenie Stalina i będących pod nadzorem Wydziału Zagranicznego NKWD.
   W przeciwieństwie do członków Falangi, Franco nie był faszystą - był skrajnym konserwatystą nienawidzącym demokracji. Po jego stronie obok konserwatystów walczyli karliści, faszyści i różne skrajnie prawicowe grupy.

  •  

   @Trojden:

   (...) zamiast do hiszpańskiej armii republikańskiej wstępowali do komunistycznych Brygad Międzynarodowych (...)
   i bardzo dobrze