Wpis z mikrobloga

i pyk, kolejny dzień produkcji z #fotowoltaika za nami.
Dla zainteresowanych: do końca września postaram się wrzucać zrzut co dzień. Od października, co tydzień z posumowaniem. Nadchodzi zima. Produkcja pomału powinna lecieć na łeb.

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWh na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.
Wykres z 17.09.2019 - bardzo duże zachmurzenie i deszcz
kwahu666 - i pyk, kolejny dzień produkcji z #fotowoltaika za nami. 
Dla zainteresowa...

źródło: comment_y39xnz5M6qNEUicMlzWMEmVzEDhDhnHF.jpg

Pobierz
  • 228
@kwahu666: @FejsFak: kiedyś czytałem mocne opracowanie dlaczego fotowoltaika to słaby pomysł w Polsce ( większość roku pochmurna). Rozumiem, że ostatnio odżyły ze względu na wydajniejsze ogniwa ale jak tak patrzę na ten wykres to i tak wydaje się to być kiepska inwestycja. Zwróciło się?

Btw. Czytałem kiedyś, że chcą opodatkować energię elektryczną z własnego źródła. Som już jakieś regulacje?
@kwahu666 Źle liczysz zwrot z inwestycji. Jeśli masz założenie, że instalacja wyprodukuje 5900 kWh, to pewnie masz zużycie ok 5000 kWh rocznie. Więc wtedy zwrot wychodzi ponad 6 lat, a nie 5. Poza tym cena 4,2k za 1 kWp jest strasznie niska. Dostałem kilka ofert i ceny wahają się między 5, 2 a 7 k za 1 kWp. Wtedy u mnie, z dodatcjami, zwrot to minimum 9 lat.