•  

17 WRZEŚNIA 1939 - NAJAZD SOWIETÓW

Jeśli chodzi o 17 września 1939 jest kilka faktów o których warto pamiętać. Już w okolicach 10-12 IX Niemcy ze sporej przewagi uzyskały gigantyczną przewagę. I najazd Związku Radzieckiego był ciosem politycznym w Polskę, ale militarnie to Polska i tak by się nie obroniła przed samymi Niemcami. Jeszcze kolejne 2 tygodnie i to Niemcy zajęłyby zwyczajnie cały kraj.

W jakimś sensie ZSRR mogło uzasadnić, że wyzwalanie, ochrona Słowian Wschodnich - u nich istniały Ukraińska SRR i Białoruska SRR. Polska nigdy nie dała autonomii Ukraińcom i Białorusinom, i poniekąd próbowała kolonizować ich tereny. Oczywiście teren Lwowa i Grodna powinien pozostać integralną częścią II RP, ale dlaczego tereny m.in. wokół Pińska i Baranowicz nie uzyskały białoruskiej autonomii, a tereny wokół Łucka i Stanisławowa ukraińskiej autonomii?

Ostatnie, ale nie najmniej ważne. Następstwem 17 września był Katyń. Samo 17 września to gorzka pigułka, ale byłaby możliwa do przełknięcia. Natomiast Katynia, wywózek i innych zbrodni nie da się przełknąć. Wywózki na drugi koniec imperium, to bardzo prymitywna metoda radzenia sobie z problemami z ludnością. Jednym z moich personalnych bohaterów jest jeden z moich przodków, któremu udało się zastopować taką czystkę etniczną; chociaż też trzeba dodać, że to trochę inne miejsce i zupełnie inne czasy - nie miał przed sobą dywizji czołgów.

#iiwojnaswiatowa #wojnaobronna1939 #polska #iiirzesza #niemcy #zsrr #komunizm #kampaniawrzesniowa #wojna #historia #zimnawojna

•  

@adam-antoszewski: atak to atak. Ruskie mówią ze nie zaatakowały one wyzwalały.

+: coeur
    •  

@adam-antoszewski: To rzekome wyzwalanie narodów białorusi i ukrainy można obalić jednym słowem - Holodomor. Tak bolszewia "dbała" o bratnie narody.

•  

@Axis_of_Resistance: Co nie zmienia faktu, że istniały Ukraińska SRR i Białoruska SRR - mało tego, były członkami-założycielami Związku Radzieckiego. W tym samym czasie władza w Polsce nie myślała nic w kierunku stworzenia jakiejkolwiek autonomii dla Ukraińców i Białorusinów.

+: fenriz_
    •  

@adam-antoszewski:
      IV rozbiór Polski
      Wspólna parada wojskowa Niemców i Sowietów - Brześć n. Bugiem 22.09.39 r.

źródło: youtube.com

•  

Ruski troll?

@Nitoslaw: Oczywista oczywistość.

•  

Co nie zmienia faktu, że istniały Ukraińska SRR i Białoruska SRR - mało tego, były członkami-założycielami Związku Radzieckiego.

@adam-antoszewski: były nawet członkami-założycielami ONZ. Tylko co z tego?

•  
      HIGH_BEAM

+1

@adam-antoszewski: jesteś ruskim trollem bo potępiasz zbrodnie katyńską, wykop peel ¯\_(ツ)_/¯

•  

@IgorK: To z tego, że w oczach części opinii międzynarodowej mogło się tą wiązać właśnie z wyzwalaniem Białorusinów, Ukraińców. Poczytaj sobie komentarze np. Churchilla na ten temat. I Polacy nie mogliby nawet odpowiedzieć: ,,zaraz jak to, przecież Białorusini i Ukraińcy mieli u nas autonomię".

•  

Poczytaj sobie komentarze np. Churchilla na ten temat.

@adam-antoszewski: podrzuć linka do źródła, jeśli możesz, bo moim zdaniem dość istotnym kontekstem jest kiedy te komentarze Churchill popełnił. Czy bliżej września 1939 r., czy też bliżej października 1945.

•  

@adam-antoszewski: Te wszystkie ruchy które uczyniło ZSRR to były działania pozorowane żeby uwiarygodnić się przed światową opinią publiczną. Jakby w twierdzy w Kamieniu Podolskim, bolszewia proklamowała Polską SRR to też byś mówił że ruscy chcieli tylko wyzwalać naród polski z rąk panów?

+: IgorK, coeur
    •  

@IgorK: 1 października 1939 przemowa radiowa Churchilla: ,,...That the Russian armies should stand on this line was clearly necessary for the safety of Russia against the Nazi menace. At any rate, the line is there, and an Eastern Front has been created which Nazi Germany does not dare assail. When Herr von Ribbentrop was summoned to Moscow last week it was to learn the fact, and to accept the fact, that the Nazi designs upon the Baltic States and upon the Ukraine must come to a dead stop."

I jeszcze foto odnośnie zadowolenia Churchilla i opowiadania swojemu gabinetowi, że to dobrze, oraz, że UK nie ma żadnych obligacji wobec Polski w związku z najazdem ZSRR

źródło: churchill.gif

•  

@Axis_of_Resistance: No a o czym tu mówimy, jak nie o uwiarygodnieniu się przed opinią światową?

•  

@adam-antoszewski: przecież w tych wypowiedziach Churchill nawet się nie zająknął o Ukraińcach i Białorusinach. Mówi jedynie o trzech rzeczach: 1. odsunięciu potencjalnego zagrożenia niemieckiego od Rosji 2. osłabieniu potencjału niemieckich sił na froncie zachodnim poprzez konieczność trzymania większych sił na terenie okupowanej Polski 3. potencjalnej wspólnocie interesów brytyjskich, francuskich i radzieckich.
      Wszystko to jest jak najbardziej logiczne, tylko nijak się nie ma do dyskutowanej kwestii autonomii dla Białorusinów i Ukraińców.

•  

@IgorK: No myślałem, że pytałeś ogólnie o zajęciu Kresów Wschodnich. Na jedno wychodzi w sumie. Ale co do kwestii autonomii dla Białorusinów i Ukraińców, to nie wiem jak odnośnie Białorusinów, ale odnośnie Ukraińców, to stanowisko UK było wyrobione w tej sprawie. Było coś takiego jak linia Curzona dzieląca Kresy Wschodnie od reszty Polski. Curzon to był nikt inny jak brytyjski minister spraw zagranicznych. I jeśli chodzi o stanowisko Ententy, to 15 marca 1923 r. Rada Ambasadorów ostatecznie uznała suwerenność Polski w Galicji Wschodniej, przy zastrzeżeniu wprowadzenia przez Polskę statusu autonomicznego dla tego terytorium. Statusu autonomicznego nigdy jednak nie wprowadzono i społeczność międzynarodowa odnotowała ten fakt.

•  

@adam-antoszewski:

Było coś takiego jak linia Curzona dzieląca Kresy Wschodnie od reszty Polski. Curzon to był nikt inny jak brytyjski minister spraw zagranicznych.

Wiem, kto to był Curzon i co to była Linia Curzona ;-)

No myślałem, że pytałeś ogólnie o zajęciu Kresów Wschodnich.

Polemizowałem jedynie z tezą, że zajęcie wschodniej Polski w dniu 17 IX 1939 r., ZSRR mógł skutecznie i wiarygodnie uzasadniać wyzwalaniem Ukraińców i Białorusinów. Również w kontekście istnienia BSRR i USRR.

Rada Ambasadorów ostatecznie uznała suwerenność Polski w Galicji Wschodniej, przy zastrzeżeniu wprowadzenia przez Polskę statusu autonomicznego dla tego terytorium. Statusu autonomicznego nigdy jednak nie wprowadzono i Wlk. Brytania i Francja odnotowała ten fakt.

Odnotowały i tyle. Z wypowiedzi Churchilla w żaden sposób nie wynika, żeby miało to jakiekolwiek znaczenie w kontekście 17 IX 1939 r. Inna rzecz, że wypowiedzi Churchilla odnośnie wspólnoty interesów z ZSRR, o ile faktycznie były dalekowzroczne i logiczne, to w 1939 r. były co najwyżej wypowiedziami Pierwszego Lorda Admiralicji - czyli osoby, na której nie ciążyło kreowanie polityki zagranicznej Wielkiej Brytanii. W niedługim czasie po tych wypowiedziach Alianci montowali korpus ekspedycyjny na pomoc Finlandii.

Statusu autonomicznego nigdy jednak nie wprowadzono

P.S. nie zamierzam bronić polityki narodowościowej II RP :-)

•  

@IgorK: Polemizowałem jedynie z tezą, że zajęcie wschodniej Polski w dniu 17 IX 1939 r., ZSRR mógł skutecznie i wiarygodnie uzasadniać wyzwalaniem Ukraińców i Białorusinów. Również w kontekście istnienia BSRR i USRR.

Nie wiem na ile skutecznie, ale podejrzewam, że to uzasadnienie mogło być skuteczniejsze od polskiego zajęcia Zaolzia w spółkę z III Rzeszą, które de facto w o wiele mniejszej skali, ale było niemal tym samym wobec Czechosłowacji, co zajęcie Kresów Wschodnich przez ZSRR wobec Polski.

•  

Nie wiem na ile skutecznie, ale podejrzewam, że to uzasadnienie mogło być skuteczniejsze od polskiego zajęcia Zaolzia w spółkę z III Rzeszą, które de facto w o wiele mniejszej skali, ale było niemal tym samym wobec Czechosłowacji, co zajęcie Kresów Wschodnich przez ZSRR wobec Polski.

@adam-antoszewski: zajęcie Zaolzia, w takich a nie innych okolicznościach, uważam za błąd. Nijak się to jednak nie ma do faktu, że w bajkę o wyzwalaniu we wrześniu 1939 r. Ukraińców i Białorusinów, nikt poza Sowietami i ich agentami wpływu, nie wierzył i nie było to przedmiotem żadnej poważnej debaty na forum dyplomatycznym, czy też politycznym.

•  

@IgorK: No ja zostanę przy tym, że jakieś znaczenie dla części opinii międzynarodowej jednak mogło mieć to, że Kresy Wschodnie nie były w miażdżącej większości etnicznie polskie, tylko były terenami o mieszanej przynależności etnicznej i z brakiem jakiejkolwiek autonomii dla innych nacji je zamieszkujących.

•  

@adam-antoszewski: nie zaśmiecaj dobrego tagu takimi postami, proszę.

•  

No ja zostanę przy tym, że jakieś znaczenie dla części opinii międzynarodowej jednak mogło mieć to, że Kresy Wschodnie nie były w miażdżącej większości etnicznie polskie, tylko były terenami o mieszanej przynależności etnicznej i z brakiem jakiejkolwiek autonomii dla innych nacji je zamieszkujących.

@adam-antoszewski: ja natomiast pozostanę przy zdaniu, że opinia międzynarodowa miała gdzieś los Ukraińców i Białorusinów, a w kwestii przynależności państwowej Kresów decydowała tylko i wyłącznie realpolitik

•  

@adam-antoszewski: no i co to ma do rzeczy, że u nich istniała, więc trzeba wejść do obcego państwa i je zająć siła? A czy istniała autonomia Polaków w ZSRR? Nie? Więc powinniśmy ich zaatakować.

Autonomia Krymu i Sewastopola też istniała, a jakoś Putin wysłał tam swoje wojsko.

Przestań proszę pierdolic.

•  

@p0lybius: Oj z takim brzydkim słownictwem to ja nie będę dyskutować.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Mój tate potrafi dopierdolić naprawdę niesamowity posiłek.
    Dam taki uśredniony przepis, bo wariantów jest wiele.
    Tata bierze zupę - ale nie odgrzewa - to nie w jego stylu. Bierze tę zupę, wpierdala ją na patelnię i zaczyna smażyć. Dodaje do tego hurtowe ilości cebuli, czosnku, pieprzu, trochę mąki żeby zagęścić, a na wierzch koncentrat pomidorowy. Smaży to wszystko aż nie zacznie się dymić. Potem zdejmuje z ognia i daje na balkon, żeby wystudzić. Przynosi z powrotem, obficie podlewa majonezem i zaczyna jeść. Przy czym je prosto z patelni, skrobiąc po niej łyżką. Je tylko i gada do siebie półszeptem "Ło kurwa", a pot występuje mu na czoło.

Czasami tate proponuje mi te swoje pyszności, ale zawsze odmawiam. Nie muszę chyba mówić, jakie koszmarne pierdy ma potem? Smród taki, że tapeta schodzi ze ścian.
    #gotujzwykopem #heheszki #truestory #pasta
    pokaż całość

odpowiedzi (34)

• odpowiedzi (19)

Czego to chłop nie zrobi, żeby dobrze zjeść. W niektórych #tesco #uk jest stoisko "hot deli", gdzie można sobie kupić ciepłe jedzenie, np. kurczaka z rożna. Mają bardzo dobre nóżki BBQ i co jakiś czas sobie kupuję. 4-5 tygodni temu pojechałem celowo po nóżki, ale niestety nie było. Zawiedzony wziąłem sobie NY sausage na spróbowanie, czyli jakiś rodzaj kiełbasy. Jako że jestem Polakiem, nie ufam brytyjskim kiełbasom i mi zwyczajnie nie smakują, ale co tam, najwyżej wyrzucę. Okazało się, że jest przepyszna i przypomniała mi nasze rodzime produkty rodem z PRL. Żałowałem, że wziąłem tylko jedną. Przez kolejne dni i tygodnie codziennie jeździłem do Tesco po tą kiełbasę, ale kurde nie mogłem na nią trafić. Były nóżki, boczek, jakieś inne mięsa, ale nie było tego co chciałem. W końcu złapałem babkę, która obsługuje grilla i zapytałem kiedy będzie NY sausage, bo jest bardzo dobra. Odpowiedziała, że nie mają grafiku, robią co im szef każe. Zapytałem czy mogła by mi przyszykować ze dwie, za co będę jej bardzo wdzięczny. Powiedziała, że to tak nie działa i po prostu muszę dobrze trafić.

Challenge accepted.

Zacząłem ją bajerować ( ͡° ͜ʖ ͡°) Powoli, dzień po dniu, tu uśmieszek, tam uśmieszek, miła rozmowa, trochę komplementów, wymieniliśmy się numerami, smsowaliśmy itd. Przed chwilą dostałem smsa, że dzisiaj w planach mają NY sausage i jeśli się wyrobię do 15.30, to przygotuje mi się świeżutką.

Challenge complete. Przez serce do żołądka ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#truestory
    pokaż całość

odpowiedzi (33)