Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Hej Miriki i Mirabelki, mam do was pytanie z zakresu ubezpieczenia auta. Odebrałem dzisiaj przedsadowe wezwanie do zapłaty z tytułu składki do umowy ubezpieczenia samochodu, który sprzedałem w czerwcu 2016. Wychodzi na to, że ówczesny ubezpieczyciel automatycznie przedłużył umowę na kolejny rok (od 12.2016 do 11.2017).
W tej chwili domaga się ode mnie spłaty zaległości + odsetki za w/w okres- w tamtym okresie czasu zmieniłem auto i ubezpieczyciela.
Jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Czy jego roszczenie jest zasadne, czy sprzedając auto mam obowiązek informowania o tym ubezpieczyciela, żeby uniknąć automatycznego przedłużenia umowy o kolejny rok?
#motoryzacja #prawo #ubezpieczenia
  • 12
@buttcrack Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych:

Art. 32. 1. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do prze-
kazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia
OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia
przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na któ-
rego przeniesiono prawo własności pojazdu.
@buttcrack: będzie niestety zasadne , ponieważ firma nie miała świadomości że pojazd jest sprzedany i przez cały czas kolejnej polisy udzielała ochrony.
Niektóre odstępują od roszczeń , a niektóre niestety nie
@Neneszo Mimo wszystko ja bym obstawał przy swoim, art. 31 jasno mówi co sie dzieje z umową ubezpieczenia po przeniesieniu prawa własności. Nie miałem wielu takich przypadków ale w każdej podobnej sytuacji TU odstąpiło od windykacji należności i anulowało polisę.
@mskbeatbox: Ja Cię rozumiem , ale robię w temacie i na codzień spotykam się z tym i widzę jak to wygląda. Wszystko to ewidentnie kwestia chęci osoby która to załatwia. A spotkalem się również z tym że firma nie odpuściła