Wpis z mikrobloga

uff... w końcu skończyłem! Na portalu ze śmiesznymi obrazkami wywołała się dyskusja na temat jakości prognoz które tutaj przedstawiam ( @batek254 ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ). No i postanowiłem zastosować proponowaną przez kolegę analizę szeregów czasowych którą to widzicie na poniższym rysunku. Ciekawe jest to, że przedstawiona prognoza przy pomocy analizy szeregów czasowych pokrywa się z krzywą regresji która ma za zadanie PROGNOZOWAĆ wynik #konfederacja w nadchodzących wyborach :P .
Także pijcie ze mną kompot i z kolegą @batek254 (dzięki niemu ten kontent zyskał na jakości).

wołam: @harakiri888 @FantaZy @sorek @tymirka @muzzykalny bo wołać obiecałem. #wybory #polityka
Pobierz qluch - uff... w końcu skończyłem! Na portalu ze śmiesznymi obrazkami wywołała się dy...
źródło: comment_4JVrHIT2hvHbpQqgPpAHblSK5X7PfOW1.jpg
  • 6
@qluch: BTW. Kilka faktów przydałoby się na temat analizy szeregów czasowych. Średni błąd bezwzględny prognozy to 17.62% a średni błąd to 4.83% (Całkiem fajnie). Poza tym należy się wam pewna korekta obrazka (nie chciałem już usuwać tego wpisu). Przy krzywej regresji nie zamieściłem badania Kantaru (2%) a w analizie szeregów czasowych ta informacja się pojawiła więc ten wykres jest prawidłowy.
Pobierz qluch - @qluch: BTW. Kilka faktów przydałoby się na temat analizy szeregów czasowych....
źródło: comment_7k0IEn9fyUYnuqfaMD6gViSDDwh7VoQF.jpg
prognoza uwzględnia frekwencję? Załóżmy:

a) 55%

b) 60%

To wyniki będą zupełnie inne.


@jasieq91: nie i raczej ciężko byłoby to zrobić. Po pierwsze, nie wszystkie sondażownie podają informacje na temat frekwencji. Po drugie, liczba osób niezdecydowanych też ma swój wkład w wynik. Ogólnie można powiedzieć, że im mniejsze odchylenie standardowe wym wyniki są pewniejsze (wyniki z przed eurowyborów to jest karuzela w porównaniu do obecnych sondaży). Można zrobić taką analizę, jeśli
Pobierz qluch - > prognoza uwzględnia frekwencję? Załóżmy:
a) 55%
b) 60%
To wyniki będą zupeł...
źródło: comment_aM470VHZd73Ixfm6gGk0vBsv42F9LAMI.jpg