Wpis z mikrobloga

Ej ale zdalem sobie sprawe jakie zycie w polsce jest trudne, bedac mlodym czlowiekiem {takim przed 25lvl} ciezko jest zarobic wiecej niz 2-3k... zalozmy ze mieszkasz samodzielnie i wydajesz ponad 1k na pokoj albo samo mieszkanie to jeszcze wiecej z oplatami, jedzenie, telefon, internet i nagle nie masz w ogole pieniedzy i stoisz przed wyborem czy kupic sobie buty i kurtke na zime czy zaoszczedzic te kilkaset zl. Praca w Polsce zwyczajnie sie nie oplaca, zagranica jest sie w stanie w gownorobocie odlozyc 20-30k w kilka miesiecy nie biedujac, w Polsce tyle odlozysz w rok lub dwa lata zakladajac ze mieszkasz z mama i nie dokladasz sie za duzo do budzetu domowego. Perspektywy młodej osoby w Polsce to dramat zakladajac ze nie masz jakiegos zajebistego talentu czy stypendium na studiach {dodajmy jeszcze ze nie kazdy to student}, ale moze to tylko perspektywa mojej osoby ktora zyje bez wsparcia rodzicow
#przegryw #emigracja #przemyslenia
  • 25
@Meybah Ale butów i kurtki nie kupujesz co miesiąc przecież... Wiadomo, że u nas nie zarobi się tyle co na zachodzie, ale uwierz mi, że "praca u siebie" to praca u siebie. Jeżdżę za granicę regularnie i po miesiącu już mi się odechciewa i chętnie bym wracał do domu. Narazie trzymają mnie tam wysokie zarobki i dosyć puste cv, ale jak zbiorę tylko z rok, dwa doświadczenia to wracam i mam wywalone
@exoone nie wiem może mamy odmienne podejście odnośnie niebiedowania ale praca 6dni w tygodniu to już biedowanie bo nie ma czasu na normalne życie. Pod tym pojęciem też kryje się utrzymanie domu i auta.

Albo mówimy o normalnym życiu albo o zaciskaniu pośladow żeby odłożyć pewna kwotę :)
@Lanza: fakt, nie ma az tyle czasu na normalne zycie, ale po sezonie mozna sobie zrobic 2 miesieczne wakacje( ͡ ͜ʖ ͡) przez niebiedowanie rozumiem jedzenie na co ma sie ochote, wyjscia np. do kina, kupowanie ubrań. utrzymuję mieszkanie w Polsce i auto. jeśli można tak powiedzieć nie ściskam pośladów finansowo, ale mentalnie bo nie czuję się u siebie, na krótką metę jest to fajne bo
@fraciu: @fraciu: Tzn ja wierze i wiem, ze sa osoby w mlodym wieku, ktore kosza gruby hajs, ale niemal wszyscy siedza w grafice, it albo, maja stanowiska po rodzicach w większych firmach zatrudniajacych +100 osób i nagle pan oskarek pedzlak jest wielkim prezesem xD ewentualnie niektorzy dostaja mieszkanie/domy/ziemie po rodzinie i wynajmuja to/sprzedaja i to jest ich "biznes"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
@Meybah: No niestety taka jest prawda. Polska może i jest państwem bezpiecznym i rozwiniętym, ale na pewno nie łatwym do życia.
Tak jest po prostu ustawiony świat, że pięć na sto osób się dorabia, a ta reszta ma całe gówno oraz marzenia. Wtedy zostaje emigracja, bo sorry, ale nie każdy może być programistą. Jak ktoś ma wybór szorować gary za gówno pieniądze u Janusza czy zarabiać o wiele lepiej za granicą