Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #70
#jugopolskie

Hejka! Dzisiejszy wpis powstał dzięki @ArekJ, największemu fanowi Zespołu Dżem na tej planecie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
MIESIĄC TEMU Arek napisał, że wychwycił podobieństwa riffów w niżej wymienionych utworach. Obiecałam wstawić wpis i... no, trochę mi to zajęło :D

S.A.R.S. - Buđav lebac [2009]
Za Wikipedią: Sveže amputirana ruka Satrijanija (w skrócie S.A.R.S.) – serbski zespół muzyczny z Belgradu. Ich muzyka to wyjątkowe połączenie popu, rocka, reggae, hip-hopu i bluesa oraz elementów tradycyjnego serbskiego folku.
Utwór Buđav lebac (dosłownie "spleśniały chlebek") znałam już wcześniej i nawet lubiłam czasem go sobie posłuchać. Opowiada historię pustej lodówki, w której nie ma nic do posmarowania spleśniałego chlebka. Nawet dżemu:

Džemujem ja stalno, ali nemam džema // Zawsze go smaruję dżemem, ale nie mam dżemu

da na leba mažem njega // by posmarować nim chleb

A teraz zwróćcie uwagę na główny riff gitarowy z tego utworu, bo przypomina on ten z...

Dżem - Złoty Paw [1994]
Podlinkowana wersja pochodzi z albumu "Akustycznie" z 1994r., a "Paw" ogółem z 1981r.

Ciekawostka:
Cytując Arka:

Dżem nagrał Pawia w 1981 roku a w 1985:

Po wydaniu albumu, Dżem intensywnie koncertował zarówno w Polsce na festiwalach w Brodnicy i Jarocinie, Rawie Blues czy na Olsztyńskich Nocach Bluesowych jak i za granicą, głównie w Szwajcarii, Jugosławii oraz NRD.

Zachęceni zauważonym podobieństwem i odpowiadającą teorii podwędzenia riffa od Dżemu przez S.A.R.S. oraz tym, że zespół Dżem koncertował w Jugosławii, niezaleznie od siebie postanowilismy skontaktować się z zespołem S.A.R.S., by zapytać o spleśniały chlebek. Ale Arek zrobił to pierwszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Niestety odpowiedź zawiodła nasze oczekiwania:

Although the rhytm guitar is pretty similar this wasn't inspiration for our song. This is the firt time we hear this song... Verse "džemujem ja stalno, ali nemam džema da na hleba mažem njega / I am jamming all the time, but I have no jelly to spread it on bread" is just word play and it has obvious connection to Bob Marley's song Jammin'. :)


Podsumowując - nie pożyczyli riffa, ale w sumie raczej nie mogli pamiętać Dżemu z koncertów w Jugosławii - wokalista urodził się w 1984r. ;_;


Tagi:
#jugoslawia #serbia #dzem #zespoldzem #sars #muzyka #jugopolskie #ciekawostkimuzyczne
kostniczka - JUGOPOLSKIE #70
#jugopolskie

Hejka! Dzisiejszy wpis powstał dzięki @...
  • 1