Wpis z mikrobloga

Jak obiecałam, tak wrzucam #ksiazki - część mojego zestawu #nonfiction, te na górze są już przeczytane, te na dole czekają na swoją kolej.

1. Filip Springer - „Miasto Archipelag” - autor wyrusza w podróż po stolicach dawnych województw i sprawdza, jak zmieniło się tam życie od czasów transformacji. Dla ludzi z małych miast będzie to podróż bardzo sentymentalna.
2. James Whittaker i inni - „Testuj oprogramowanie jak Google” - książka o dążeniu do automatycznego testowania, ale także - o tym jak zadawać dobre pytania o tym, co powinnismy testować i na czym się skupić najbardziej. Polecam osobom z #programowanie ale też innym pracującym w IT ( #analizabiznesowa here)
3. Albert Laszlo Barabasi - „Linked” (eng) - jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam ever, o sieciach - społecznych, produktowych, modelach rozprzestrzeniania epidemii itd. To co zapadło mi w pamięć z tej książki najbardziej, to fakt, że w momencie kiedy szukamy pracy, rozwijamy produkt czy potrzebujemy pomocy - najczęściej przychodzi ona z któregoś ze słabych połączeń, które mamy (daleki znajomy dalekiego znajomego), a nie od przyjaciół czy rodziny.
4. Nicole Forsgren i inni - „Accelerate” (eng) - target podobny jak numer 2, dużo informacji o tym, co wpływa na produktywność i kreatywność zespołów IT.
5. Cathy O’Neil - „Broń matematycznej zagłady” - o zbiasowaniu algorytmów wykorzystywanych w codziennym życiu, np. przy przewidywaniu przestępstw, ratingu kredytowym czy targetowaniu reklam
6. Marcin Fabjański - „Zaufaj życiu” - książka o stoicyzmie, o tym, co tak naprawdę sprawia, ze jesteśmy szczęśliwi albo nieszczęśliwi i o tym, jak stoicyzm może zmienić nasze postrzeganie wielu spraw
7. Michał Rusinek i Aneta Załazińska - „Jak się dogadać” - przegenialna książka o języku, o tym jak znaleźć „common ground” z rozmówcą i na co uważać przy wystąpieniach publicznych
8. Krzysztof Varga - w zasadzie to cała jego trylogia - o Węgrzech, bez słodzenia i spłycania, od łażenia po budapesztańskich mordowniach po jeżdżenie po odpustach na obrzeżach kraju. Węgry na surowo, takie jakie sama znam z własnych doświadczeń
9. Jordan Ellenberg - „Jak się nie pomylić” - książka która bardzo pomaga w „calling bullshit” w mediach, analizując różne przypadki przekłamania i naciągania rzeczywistości pod swoją tezę

Na dole:
1. Rebecca Solnit - „Nadzieja w mroku” - o aktywiźmie
2. Charles Montgomery - „Miasto szczęśliwe” - bardziej w tematach #smartcity
3. Kaja Nordengen - „Mózg rządzi” - mówi samo za siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
4. Judea Pearl - „The book of why” (eng) - tytuł mówi ze jest o „new science of cause and effect”, ale zawartość to jeszcze dla mnie tajemnica
5. Mąż Tegmark - „Life 3.0” (eng) - o życiu w dobie sztucznej inteligencji
6. Bernard Marr - „Artificial Intelligence in practice” (eng) - o zastosowaniu AI w biznesie
7. Kai-Fu Lee - „AI superpowers - China, Silicon Valley and the new world order” (eng) - tę już kończę i jest prze-za-je-bis-ta, przedstawia powody dlaczego Chiny stają się centrum pewnych odnóg #sztucznainteligencja jak w Chinach napędza się innowacje.

Mam jeszcze materiału na część 2, więc jak chcesz być zawołany, to pod postem będzie komentarz do plusowania ʕʔ
#czytajzwykopem #ksiazka #nauka #podroze #matematyka #jezykpolski #wegry #chiny #machinelearning
Pobierz S.....n - Jak obiecałam, tak wrzucam #ksiazki - część mojego zestawu #nonfiction, te ...
źródło: comment_ZyEp7zdhs5cE3HQ5asxUw5AKxFNL2Koz.jpg
  • 17
@Piz-dur: różnie - dużo fajnych książek znalazłam przez podcast Biznes Myśli, trochę przez znajomych, trochę z rekomendacji Amazona które później zamawiam z jakiegoś bardziej dostępnego źródła, a czasami trafiam na coś przypadkowo w internetach.
@Snuffkin: Polecam Miasto Szczęśliwe, ale za dużo o smartcity tam nie znajdziesz. Raczej jak przestrzeń wpływa na ludzi w miastach. Komunikacja w zasadzie słowo klucz w tej książce. Wypływ czasu dojazdu do pracy na relacje z ludźmi. I ciekawostka, że miasta w USA są kojarzone z wieżowcami, ale mają koszmarna urbanistykę i planowanie przestrzenne poza centrum.
Pobierz Hybris - @Snuffkin: Polecam Miasto Szczęśliwe, ale za dużo o smartcity tam nie znajdz...
źródło: comment_2dLQBWNfRHmk5MC495iOJxEg5cRtqbh4.jpg
@Snuffkin: Fajna kolekcja, wrzucaj jak najczęściej to, co czytasz, bo dużo tam masz dobrych i mało popularnych książek. "Jak się dogadać" wjeżdża na moją listę do przeczytania :)
@Snuffkin: Masz coś wspólnego z kognitywistyką (w Krakowie?) jako kierunkiem studiów/nauką czy po prostu takie indywidualne zainteresowania zbliżone do wyżej wymienionej dziedziny? Sorry że pytam, acz dobór literatury mię tak przelotnie zastanowił.
3. Kaja Nordengen - „Mózg rządzi” - mówi samo za siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Snuffkin: Jeżeli czytałaś wcześniej jakieś książki o budowie i działaniu mózgu to pewnie niczego nowego się nie dowiesz, ja sobie odpuściłem w którymś momencie. Reszty nie kojarzę.