Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 48/100

Dziś wpis dedykowany tagowi #kurkazpodworka ʕʔ

Kury – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Tłuszcz

Wieś Kury znajduje się na terenach wchodzących w skład parafii Postoliska, będącej jedną z najstarszych parafii na terenie obecnego powiatu wołomińskiego. Po włączeniu Mazowsza do Korony, w 1526, wieś znajdowała się w powiecie kamienieckim w Ziemi nurskiej. Rozwijała się tu już za czasów Księstwa Mazowieckiego, gospodarka leśna (głównie bartnictwo), a później rolnictwo. Okolice tutejsze stanowiły wówczas dobra lenne drobnego rycerstwa mazowieckiego, które zainteresowane było wyrębem lasów pod uprawę roli. Następnie, od 1867 wieś Kury należała do powiatu radzymińskiego, gminy Międzyleś. Po upadku Powstania Styczniowego w Królestwie Polskim, wieś Kury, która w XVIII wieku wchodziła w skład dóbr rodu Zamoyskich, została z nich wydzielona, w ramach ukazu carskiego o reformie rolnej z 1864 r. W księgach metrykalnych, prowadzonych przez parafię Postoliska, w zapisach z początku XVII wieku, nazwa wsi, występuje z dopełniaczem Kąty - (tak nazywano dawniej osady zakładane pośród lasów, celem wyrębu drzewa, stosowanego do wyrobu: potażu, smoły, klepek, wytopu szkła itd.). Była więc nazwa wsi zapisywana jako: Kąty Kurowe, a później Kąty-Kury.
Za "Słownikiem Geograficznym...", nazwa wsi Kury, wywodzi się od nazwiska najdawniejszych jej właścicieli - rodu Kurów. Do dnia dzisiejszego, większość zamieszkującej tu ludności, stanowią osoby noszące nazwisko Kur, lub używające oboczności językowej tego nazwiska.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kury to 257 z czego 51,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 48,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 1,3% mieszkańców gminy.

Kurki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek

Wieś położona wśród lasów, przy dawnej granicy Warmii z Mazurami, przy ujściu rzeki Łyny z jeziora Kiernoz Wielki. Jest to wieś letniskowa, w okresie wakacji licznie odwiedzana przez turystów. W sąsiedztwie wsi liczne domki letniskowe i pola namiotowe.
Wieś powstała na dawnym obszarze Galindii i prawdopodobnie w miejscu kultu pruskiej bogini urodzaju Kurko (Curche). W 1341 r. w Kurkach odbyło się spotkanie wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Dietricha von Altenburga z wójtem krajowym biskupstwa warmińskiego celem ustalenia południowej granicy Warmii (ziem należących do diecezji warmińskiej). W czasach krzyżackich wieś pojawia się w dokumentach w roku 1411, podlegała pod komturię w Olsztynku, były to dobra krzyżackie. W 1538 r. była to wieś czynszowa na 60 łanach, sołtysem był niejaki Jan a osadnicy byli polskiego pochodzenia (najpewniej z Mazowsza). W XVIII w. wybudowano barokowy kościół. Erygowany 14 września 1753 r. Do 1855 roku kościół w Kurkach był filią parafii w Żelaźnie. Szkoła wiejska powstała na początku XIX w. W 1906 roku przeprowadzono remont tutejszego kościoła. W 1939 r. we wsi było 120 mieszkańców (sami Mazurzy). W tym czasie we wsi była szkoła, sklep, leśniczówka, karczma, kościół ewangelicki, posterunek żandarmerii. W 1945 r. szkoła została spalona.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kurki to 82 z czego 48,8% mieszkańców stanowią kobiety, a 51,2% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 0,6% mieszkańców gminy.

Kokoszki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Rozogi

Wieś wymieniana w dokumentach w roku 1782, zasiedlona w 1787 r. w ramach osadnictwa szkatułowego. W 1938 w ramach akcji germanizacyjnej zmieniono urzędową nazwę wsi na Kleinlindengrund. Obecnie jest to mała osada z zachowanymi chałupami drewnianymi.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kokoszki to 27 z czego 48,1% mieszkańców stanowią kobiety, a 51,9% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 0,5% mieszkańców gminy.

Gdakowo – wieś w Polsce w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Prabuty

Wieś leży na trasie linii kolejowej Iława-Malbork.
Do 1954 roku siedziba gminy Gdakowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego. Obecną nazwę wsi zatwierdzono administracyjnie 12 listopada 1946.
Na uwagę zasługuje znajdujący się w centralnym punkcie wsi zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Anny. Niewielka barokowa świątynia z dwukondygnacyjną wieżą dostawioną do nawy w XVIII w.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Gdakowo to 202 z czego 52,5% mieszkańców stanowią kobiety, a 47,5% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 1,5% mieszkańców gminy.

Kukuryki – wieś sołecka w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie bialskim, w gminie Terespol

Jedyny w dzisiejszym zestawieniu drogowskaz (swoją drogą dawno nie miałem tak ładnych tablic, nic nie jest zamazane ).
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kukuryki to 48 z czego 60,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 39,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 0,7% mieszkańców gminy.
We wsi znajduje się drogowe towarowe przejście graniczne pomiędzy Polską a Białorusią. Według planów w Kukurykach ma kończyć się Autostrada A2.

Na koniec coś o samym @robertx, twórcy tagu #kurkazpodworka ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Kuropas – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Korfantów

W kronice łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (pol. Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego) spisanej w latach 1295-1305 miejscowość wymieniona jest w zlatynizowanej formie Curopasch.
W alfabetycznym spisie miejscowości na terenie Śląska wydanym w 1830 roku we Wrocławiu przez Johanna Knie wieś występuje pod nazwą zgermanizowaną Korpitz oraz polską nazwą Kuroprascz we fragmencie "Kuroprascz, nach herschel polnische Benennung von Korpitz". Ze względu na polskie pochodzenie w okresie rządów hitlerowskich nazistowska administracja III Rzeszy zmieniła zgermanizowaną nazwę w 1936 na nową, całkowicie niemiecką – Korndorf.
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Kuropas to 168 z czego 52,4% mieszkańców stanowią kobiety, a 47,6% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 1,8% mieszkańców gminy.

PS. Tak, wiem że istnieje także Jajkowo, ale było już na Wielkanoc ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #historia #warminskomazurskie #mazowieckie #pomorze #lubelskie #opolskie
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Sezon 3

Dzień 48/100

Dziś wpis dedy...

źródło: comment_WJ13pqv2oYemiXh1APJq9vaqVQgB4OPf.jpg

Pobierz
  • 4