Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do założenia firmy, czytam wniosek CEIDG-1 i piszą tam:

Oświadczam, że wobec osoby, której wpis dotyczy, nie orzeczono prawomocnie zakazów, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 13-15 ustawy z dnia 6 marca 2018 r o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w zakresie działalności gospodarczej objętej wpisem, oraz, że osoba, której wpis dotyczy, posiada tytuł prawny do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG. Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. *


Jestem zameldowany na stałe w domu moich rodziców i przypuszczam, że bycie ich dzieckiem nie równa się tytułowi prawnemu do lokalu. Mieszkam w wynajmowanym (tj. jestem najemcą) mieszkaniu, gdzie jestem zameldowany czasowo, i nie chce podawać tego adresu, bo przeczytałem, że wymagana jest zgoda właściciela, który dodatkowo będzie musiał płacić wyższe podatki za wynajem pod DG. Ktoś poradzi jak to ugryźć albo gdzie doczytać?

#dzialalnoscgospodarcza #pytanie #kiciochpyta #jdg
  • 18
@shackup: podaj adres rodziców, bo tam mieszkasz, poza tym jesteś zstępnym więc będzie ok
jak urząd będzie się pytał to chyba rodzice dadzą ci oświadczenie że się zgadzają na prowadzenie twojej firmy w "ich" lokalu
@shackup: Niech rodzice napiszą oświadczenie, że użyczają Ci np. część mieszkania pod działalność gospodarczą i tyle. Ja tak miałem z właścicielem mieszkania i przeszło. Do tego dopisałem, że nie będę w mieszkaniu prowadził działalności o znamionach usługowych (tj. nie będę w mieszkaniu przyjmował klientów, bo obsługuję ich zdalnie lub w siedzibach ich firm), bo do niektórych chcą się upewnić, że nie będzie zmieniany charakter lokalu.
@notdot: dzięki
@UberKatze: wygląda na to, że nie muszą nic takiego mieć, bo "Jeżeli członek twojej najbliższej rodziny nieodpłatnie udostępnia Ci lokal dla celów prowadzenia działalności gospodarczej, nie nakłada to na ciebie dodatkowych obowiązków" źródło a Ty jak miałeś taką umowę z właścicielem, to on musiał płacić większy podatek od kasy, którą mu płaciłeś, bo wynajmuje pod działalność?
@cranberry250: jak wyżej - masz taką umowę ze swoimi rodzicami?
@shackup: @czar_Pekla: @cranberry250: @UberKatze: @notdot:

Byłem w identycznej sytuacji kilka miesięcy temu, JDG założona pod adresem domu moich rodziców, przy rejestracji do VAT-UE, przyszła urzędniczka na kontrolę - robiła zdjęcia domu, chciała wiedzieć gdzie jest szyld (xD), jak pozyskuję klientów i czy mam tytuł prawny do lokalu. Odpowiedziałem, że jestem synem moich rodziców, do nich należy dom i tam mieszkam, więc taki mam tytuł. To za mało.
@PfefferWerfer: a u mnie kontrola wyglądała tak, że mnie nie było w mieszkaniu i gość z urzędu skarbowego zostawił kartkę w drzwiach ze swoim nr tel
zadzwoniłem na drugi dzień zapytał czy to moje mieszkanie, powiedziałem że tak
zapytał o jeszcze jakieś dwie trzy głupie sprawy podziękował i tyle
Kraków, nie jakieś małe miasteczko
@czar_Pekla: Transport. Moi rodzice mają firmę od 20 lat i nie mieli nigdy kontroli, taki efekt uboczny walki z wyłudzaniem VATu i firmami na słupów w lokalach bez tytułu prawnego.

@notdot: Ja jestem z małego miasteczka, ale myślę że czerwoną flagą jest dla nich brak własności lokalu. Jeśli to twoje to może nie wzbudziłeś podejrzeń. Pod moim adresem za to firmę mam ja oraz mój brat, a w domu była
@shackup, @PfefferWerfer, @notdot, @czar_Pekla:

Jeśli zarejestrujesz się jako płatnik VAT to spodziewaj się, że takie papiery będziesz musiał przygotować. Ja ogarniałem to całkiem niedawno i trzeba było się pofatygować do US z dokumentem poświadczającym prawo do lokalu + dwa zdania na temat wykonywanych usług.