Wpis z mikrobloga

WPIS 1 - Geneza elektroniki Terruino

#terruino - tag do blokowania/obserwowania

#elektronika #arduino #terrarium #terrarystyka #diy #esp8266 #agamabrodata

Hej, jako że było kilka osób zainteresowanych relacją z prac nad terrarium dla agamy bridatej sterowanym przez arduino, to postanowiłem. Coś dodać. Wpisy będą się pojawiały wraz z postępem prac, jak będę miał wenę to szybciej jak nie to dłużej będzie trzeba poczekać.

Ale mniejsza o sprawy organizacyjne, przejdźmy do rzeczy.

Sam pomysł mi wpadł po tym jak postanowiłem mieć zwierzątko, najlepiej takie co można wziąć na ręce i nie będzie sypał sierścią, wybór padł na agame bo mi się najbardziej spodobała. Poczytałem o wymogach, o tym że musi mieć odpowiednią wilgotność i temperaturę, że nasłonecznienie i dogrzewanie gra dużą rolę. Wpierw poszukałem czy są jakieś gotowe rozwiązania na allegro/aliexpress - nic poza wyłącznikiem czasowym lub temperaturowym nie znalazłem.
Po ojcu mam trochę smykałkę do elektroniki, więc poczułem się zobowiązany rozwiązać to po swojemu. Poszperałem więc w internecie i znalazłem kilka gotowych rozwiązań które postanowiłem połączyć i wcielić w życie, mniej lub bardziej udanie. Dla ciekawskich projekty: Link 1 Link 2 Link 3 głównie się, opieram na dwóch pierwszych linkach.

Główne założenia jakie wysunąłem: 1. Sterowanie funkcjami odpowiedzialnymi za dobre samopoczucie, nagrzewanie metahalogenem, załączanie wentylacji mechanicznej
2. Dostęp do danych przez wyświetlacz LCD i stronę WWW
3. Budowa jak najbardziej modułowa i bezpieczna(wprowadzę pętle bezpieczeństwa wyłączającą wszystko powyżej 50*C w terrarium - bimetal)

Na aliexpress zamówiłem nad wyrost parę klonów arduino, trochę kabelków, płytek, 3 termometry/higrometry dht22, niepotrzebnie moduł zegara bateryjnego, wyświetlacz LCD 1,8 cala i chyba to tyle, za całość dałem 30 dolarow(150pln), a zamówienie dotarło w moje ręce w ciągu 2 tygodni. [Foto zamówienia] (https://i.imgur.com/uR2D6mP.jpg)
Wczoraj rozpakowalem, położyłem wszystko na ziemi i jedyna myśl w głowie - no dobra co dalej. Jako pierwszy wpadł w moje ręce Webmos D1 oparty na ESP8266, ma wbudowany moduł wifi i fajne wyprowadzenia pinów więc idealnie się nada do tych celów.
Podłączyłem Webmos do kompa, poszperałem dokumentację techniczna LCD, 3h spędziłem na łączeniu, dobieraniu pinów, walczeniem z bibliotekami. W końcu udało się - wyświetlacz zaczął przechodzić wgrany w bibliotekę test.
Zachęcony tym wszystkim zacząłem działać dalej, podłączyłem termometry, z tym poszło nieco łatwiej, tylko 1,5h bo okazało się że muszę mieć inną bibliotekę gdyż zwykła arduino już nie wspiera ESP8266. Termometry zaczęły podawać dane, co odczytałem z magistrali. Trochę musiałem pokombinować żeby je opóźnić bo się rozszalały i spamowały, ale w końcu się udało.

Dwie najważniejsze na ten dzień rzeczy zostały osiągnięte - LCD zaczęło wyświetlać testy oraz czujniki temperaturę.

Jako że z programowania wiedziałem ino tyle że istnieje, to podziałałem trybem który mi najbardziej pasuje - inżynierią wsteczną(chociaż inżynieria to słowo na wyrost). Skopiowałem kod z projektu nr 1(link wcześniej) i po jakichś 2h kompilator nie wyrzucił ani jednego błędu, za to pokazał na ekranie piękne informacje dotyczące temperatury i wilgotności z dwóch termometów.
Zmęczony jedyne co postanowiłem zrobić to zmienić grafikę, bo ta w oryginalnym projekcie mi nie pasowała, chwilę mi to zajęło bo szukałem programu żeby odwzorowywac na kompie a potem dopiero przekładać to na ciężkie dosyć instrukcje , ale w końcu poszło.
Głównym moim problemem na te chwile jest brak znajomości komend i logiki chodzącej za arduino, dlatego takie przepisywanie kodu wiele mnie uczy, polecam.
Do wpisu jest dołączone zdjęcie z finalnego na dzień wczorajszy wyświetlacza ! Tak wiem trochę literki są krzywo, dziś poprawie

Na dzień dzisiejszy po pracy ogarnę podłączenie przekaźnikow do sterowania ogrzewaniem/wentylatorami, popróbuje ustawić wifi i serwer www, ale zapewne mi się nie uda ze względu na czas.

Wprowadzono: 1. Wyświetlanie danych na LCD 2. Odczyt z higrometru/termometru
Na przyszłość zamierzam wprowadzic:
1. Przekaźniki do wentylatorów oraz ogrzewania i oswietlenia
2.Polaczenie wifi i wyświetlanie danych na stronie
3. Pobieranie czasu i daty z serwera, załączanie funkcji zależnie od pory dnia ustalonej po geolokalizacji(wschod/zachod słońca)
4.sterowanie przez www ogrzewaniem i innymi funkcjami
5. Łagodne oświetlenie RGB - w nocy szarawo błękitne, rano bardziej czerwone w południe żółte etc, symulacja dnia w małym świecie.

To chyba tyle, pomysły mi cały czas wchodzą jak to usprawnić więc będę informował w kolejnych wpisach. Zapraszam do dyskusji :)
ButtHurtAlert - WPIS 1 - Geneza elektroniki Terruino

#terruino - tag do blokowania/o...

źródło: comment_R4wVCg61L2BfGKTtE8oFO4dw0rJiJU0S.jpg

Pobierz
  • 4