•  

Jestem fanem podcastów i słucham ich od dobrej dekady. Zauważyłem, że od ponad roku głownie słucham jednego, który szczególnie mi przypadł do gustu - EconTalk. Tematyka szeroka, z przewagą ekonomii, polecam go z całym przekonaniem. Opiszę go poniżej.

Prowadzący i tematy

Prowadzący Russ Robert jest ekonomistą z Uniwersytetu Stanford, jest proponentem liberalizmu klasycznego, zwolennikiem małej ingerencji panstwa, ogólnie jednak jego poglądy są bardzo wyważone.

Tematy jak wspomniałem zwykle ekonomiczne, ale też omawiane są problemy społeczne, nowe zjawiska związane z technologią, wydarzenia historyczne czy tematy związane z psychologą i zdrowiem.

Formuła

Formuła jest prosta - do każdego odcinka Russ Roberts zaprasza jedną osobę na około godzinny wywiad. Wielkim plusem programu jest to, że z racji poważanej pozycji gospodarza programu i szerokich kontaktów, udaje mu się zapraszać bardzo inteligentnych, wpływowych ludzi - noblistów, autorów znanych książek, naukowców, osoby na bardzo wysokich stanowiskach w różnych dziedzinach.

Największe zalety

Inna zaleta to sposób prowadzenia dyskusji - Ross jest uprzejmy, spokojny, otwarty na nowe idee, a zarazem ma swoje zdanie, wie jak je bronić i jak wydobyć najlepsze ze swoich rozmówców. Nie tylko zadaje dobre pytania, ale dzieli się też swoimi, zwykle ciekawymi przemyśleniami.

Gospodarz wraz ze swoimi rozmówcami niemal zawsze potrafi bardzo dobrze opisać złożone zjawiska w prosty sposób. Bardzo sobie to cenię. Owszem, bywają momenty trudne, kiedy podcast bywa filozoficzny, a niektóre odwołania mogą nie być w pełni zrozumiałe, ale nie jest to robione w sposób sztuczny - po prostu to dyskusja między profesorem Stanford, a przykładowo noblistą, stąd czasem trzeba wytężyć szare komórki.

Gdzie słuchać

Podcast jest zupełnie darmowy, nie ma reklam i jest dostępny na większości platform, można go też słuchać bezpośrednio na stronie econtalk.

Na Wykopie popularny jest Jordan Peterson, stąd nawiąże, otóż Russ przeprowdział z nim wywiad na temat jego ostaniej książki, świetny odcinek:
    https://www.econtalk.org/jordan-peterson-on-12-rules-for-life/

Na stronie można też zobaczyć transkrypt najciekawszych fragmentów i panel dyskusyjny.

Serdecznie polecam, jeśli jesteście słuchaczami Econtalk, to podzielcie się swoimi ulubionymi odcinkami lub tez podobnymi podcastami. Miłego słuchania.

#podcast #ekonomia #jordanpeterson #liberalizm #econtalk #libertarianizm (powiedzmy)