Wpis z mikrobloga

Nareszcie Mirki, w końcu decyzja zapadła ()

Dylematem było gdzie kupić dom, a mianowicie #holandia czy #niemcy.
*gdyby ktoś pytał, mieszkam w de, pracuje w nl.

Po prawie roku analizowania, sprawdzania, szukania plusów i minusów w każdym możliwym aspekcie życia... budujemy dom w Niemczech :D Na początku totalnie nie braliśmy budowy pod uwagę, ale no wyszło jak wyszło. Trochę #chwalesie, bo działka (wprawdzie dopiero osiedle się buduje) już kupiona i w marcu startujemy. Trzymajcie kciuki, bo stresik niezły ( ͡º ͜ʖ͡º)

#budujzwykopem #emigracja #zagranico

PS. Może coś jakiś czas wrzucę jakiś post, jak tam prace przebiegają.
dronte - Nareszcie Mirki, w końcu decyzja zapadła ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

Dylematem było gdzie kupi...

źródło: comment_Q4sQGrfuTq72d5MmlaM8xwZUIRlnJBiO.jpg

Pobierz
  • 20
@dronte: Sąsiad kolegi wybudował parenascie centymetrów w zła stronę. Musil specjalny sprzęt organizować, 25k€ kosztowało go przesunięcie domu;)

Tak czy inaczej, powodzenia:) jak blisko granicy z Holandią to pewnie tez niedaleko ode mnie:)
@miki4ever niezła suma :/ znajoma w nowym domu zrobiła zadaszenie tarasu. Robili grilla i jechał ulicą jakiś busik. Przyszło dwóch kolesi z pytaniem czy daszek zgłoszony. Ona wielkie oczy "gdzie zgłoszony?!". Z jakiś czas pismo i musiała zapłacić 800e w sumie do tej pory nie rozumiem za co :D

Edit. No jakoś 10km od granicy ( ͡ ͜ʖ ͡)
@dronte: 800€? To jakaś niezła promocja. Za wykopanie krzaczku są czasem większe kary. Tak samo jak będziesz miał oddanie domu to krzaczki z planu musza się zgadzać. Kolega od 8 miesięcy się z tym buja i nadal nie chcą mu zatwierdzić domu:)
@dronte: analizowałeś tylko kwestie samej budowy domu czy również takich aspektów jak podatki, rejestracja samochodu, szkoła dla dzieci, służba zdrowia etc.? Jak się mieszka w jednym kraju, a pracuje i zarabia w drugim to mogą być z tego czasem heheszki bo niezawsze sytuacja prawna jest jasna w takich przypadkach.
@medevacs @murarz13 kwestii budowy prawie w ogóle nie analizowałem. Zlecam to firmie. Budują mi pod klucz, wraz z ogarnięcie wszystkich kwestii formalno prawnych (geodeci, podatki, opłaty, uzbrojenie działki itp) a ja się tylko wprowadzam. Cały czas mieszkam w jednym kraju a zarabiam w drugim, to w ogóle nie stanowi problemu. Analizowałem wszystko to, co wymieniłeś i jeszcze więcej. Z moich obserwacji i doświadczeń zdecydowanie wygrały Niemcy. Z tych poważniejszych rzeczy, to niższe