•  

Migrena mnie dopadła, a nie mogę zasnąć, bo pewną kwestią nie daje mi spokoju...
    Jak to jest, że zmysł wzroku jest tak różny od zmysły słuchu. To i to jest przecież falą...
    Weźmy takie 440 Hz i dodajmy do niego harmoniczną 880 Hz. Usłyszymy wówczas oba dźwięki, które jesteśmy w stanie zidentyfikować.
    A teraz zmiksujmy sobie światło czerwone (405-480 THz) z niebieskim (600-670 THz) i nagle widzimy fiolet (700-790 THz). Albo jeszcze lepiej - 405-480 THz i 510-530 THz nasz mózg interpretuje jako 480-510 THz. Przecież logika podpowiada, że w obu sytuacjach mamy do czynienia z modulacją amplitudy.
    O co tu chodzi?

BTW czy da się wytworzyć falę elektronów o częstotliwości rzędu częstotliwości fali fotonów?

#przemyslenia #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #fizyka #swiatlo #dzwiek #fala #fale #niemafal #zmysl #mozg #czlowiek #migrena

+: Ibanez_
    •  

@laptok03:
      Lol.
      Ziom, to są fale w różnych ośrodkach. I całkowicie różne w swej naturze.
      Dźwięk to fala akustyczna rozchodząca się ośrodku sprężystym. Czyli łopatologicznie -- jedne cząsteczki szturchające inne cząsteczki.
      Światło to fala elektromagnetyczna -- zaburzenia pola elektromagnetycznego, które nie potrzebuje żadnego ośrodka sprężystego.

•  

@Polinik: Pełna zgoda. Ale w sumie nijak ma się to do pytania. Albo ja jestem za głupi, co jest bardzo możliwe.

•  

@laptok03: trzeba pamiętać, że fale w zakresie świetlnym ujawniają już dualizm korpuskularno-falowy. Jak wymieszasz ze sobą światło o dwóch kolorach, to nie dostaniesz wynikowo fali będącej jakąś "średnią", wymieszaniem tych kolorów, tylko będzie to strumień fotonów z tych dwóch źródeł: jedne będą miały energię związaną z jednym kolorem, drugie z drugim. Wpuść takie wymieszane światło do spektrometru, to zobaczysz dwa piki odpowiadające tym kolorom. A dlaczego patrząc na to światło widzimy jeden kolor? To wiąże się ze sposobem, w jaki w ogóle widzimy kolory. Mamy komórki reagujące na trzy podstawowe barwy: czerwoną, zieloną i niebieską. Reagują na światło z wybranego wycinka spektrum, ale te wycinki zachodzą za siebie. Jeśli wpuścisz do oka jednokolorowe fotony o długości fali np. żółtej, to pobudzą one jednocześnie receptory koloru czerwonego i zielonego, ale receptory niebieskiego nie będą pobudzone. Taki stan odbieramy jako barwę żółtą. Jednakże, jeśli wpuścisz do oka mieszankę fotonów czerwonych i zielonych, to tak samo pobudzą one odpowiednie receptory wywołując wrażenie światła żółtego. Chociaż widziana barwa będzie identyczna, spektralnie te dwa źródła światła są zupełnie inne.

•  

@TinkerCob: Ogromne dzięki za rzeczową odpowiedź na pytanie, które spędza mi sen z powiek.
      Odnośnie dualizmu korpuskularno-falowego, to jeśli się nie mylę, pojawiła się hipoteza istnienia audionów. Ale chyba nie zostało to potwierdzone doświadczalnie.
      Odpowiedziałeś też na inne pytanie, które sobie zadawałem - jak spektrometr zareaguje na mieszankę światła np. niebieskiego i czerwonego. Podejrzewałem, że będą dwa piki ale nie byłem pewien.
      Będę musiał jeszcze sobie zobaczyć wykresy opisujące, na jakie zakresy fal reagują komórki oka.
      Jeszcze raz bardzo, bardzo Ci dziękuję :)

•  

@laptok03
      @Polinik
      @TinkerCob
      Mądrych ludzi miło posłuchać

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Korwin na pytanie dlaczego, dlaczego 8 milionów zagłosowało na pis?- To się zgadza z liczbą ludzi z iq poniżej 100 XDD
    #konfederacja #korwin #wybory

odpowiedzi (40)

Ja patrząc na te wyniki tegorocznych #wybory mam jedno pytanie które mi się po głowie tłucze.

Po jakiego skurwysyna ludzie w latach 80-tych krzyczeli precz z komuną, tak bardzo byli za obaleniem tego systemu skoro teraz tak bardzo tęsknią za:

- Traktowaniem ich jako upośledzonych przez państwo ("Kiedyś każdy miał robotę i było dobrze!");
    - Rozdawnictwem (500 plusy i inne bzdury dawane w nie ukrywając sporej części nierobom na bezrobociu);
    - Szczuciem na siebie nawzajem i dzieleniem społeczeństwa (Kto nie z nami, ten przeciw nam);
    - Gloryfikacją człowieka niewyedukowanego, zindoktrynowanego, wierzącego w jedną, słuszną partię i ojca narodu;

Bo to głównie według statystyk głosy na #pis lecą z tego przedziału wiekowego, który wówczas miał te 20-40 lat. Ludzi wówczas młodych i w sile wieku, tak zwanych ideowców.

Po jaki chuj oni to zmieniali skoro to im najwidoczniej pasowało?

#pytanie #przemyslenia #wtf #komunizm #lata80
    pokaż całość

odpowiedzi (50)

Kuce! Jak ja się cieszę, że wróciliście na wykop. Portal zawalony Korwinem jak za starych dobrych czasów. Aż się wzruszyłem.
    #wybory

odpowiedzi (19)