•  

Dzień dobry współwykopujący! ( ͡º ͜ʖ͡º) Wojtek Razik udostępnił dziś trzeci odcinek swojego kursu C++ od podstaw!
    Dzisiaj omawiana jest instrukcja warunkowa! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

https://youtu.be/CcNz9sIckGI (。◕‿‿◕。)

Dodatkowo, Wojtek przedstawia jeden trick wzięty z C++17.

Jest moc! ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

pokaż spoiler #programowanie w #cpp i #jezykc, #technologia dla #programista15k, #ciekawostki dla #naukaprogramowania

źródło: kurs-cpp-wojtka.png

•  

@CppPolska: rekruterzy go nienawidzą! Okrył jeden prosty trick jak zarabiać 15k( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@trekkers: no niestety średnio programista Cpp zarabia mniej niż C# (co bardzo mnie smuci)

•  

co za głupia mania, trzy filmy, ale patronite już założony. Jak się robi kursy tylko dla $ to daleko się nie zajedzie.

•  

To jakieś uposledzone uczyć się programowania oglądając youtube ale pokolenie Z tak ma, że jest "multimedialne" (czyt. max. leniwe) ¯\_(ツ)_/¯

•  

@CppPolska: kursy programowanie w formie video to rak, traci się na nie kilkukrotnie więcej czasu niż na takie w formie tekstu. Nie szanuje.

•  

@CppPolska: kursy programowanie w formie video to rak, traci się na nie kilkukrotnie więcej czasu niż na takie w formie tekstu. Nie szanuje.

@Strus: Mirosław Zelent zrobil swoj kultowy kurs w formie video i tekstowej, jego pierwsze odcinki maja ponad milion wyswietlen na jutubie. Jako ze czas leci i technologie sie zmieniaja dobrze widzec nowe nawiazanie do tematu - zobaczymy na ile rzeczowe i wartosciowe.

•  

a robota po tym jest? ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

•  

@joannadeli: ciekawe, ze przywołujesz jeden z gorszych materiałów do nauki C++ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Liczba wyświetleń nie świadczy o jakości materiału.

+: trevoz
    •  

ciekawe, ze przywołujesz jeden z gorszych materiałów do nauki C++ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Strus: Jaki lepszy polecasz w takim razie ?

•  

@hu-nows: dlaczego uczenie się z youtube jest upośledzone? Muszę uczyć się z książki / na uczelni żeby się tego nauczyć?

•  

@Ingvarr100th: piniondze i piniondze, a gdzie pasja do pracy?

•  

Jak dobrze, że teraz dobry kod to miliard patternów a nie język, więc w prawie każdym języku idzie dobrze zarabiać.

•  

@hu-nows: I jeszcze odniosę się do "lenistwa" pokolenia Z...
      1) Czy główna zasada programowania nie jest taka, żeby coś zrobić i się nie narobić? tzn. najprościej jak się da.
      2) Co jest większym lenistwem: oglądanie Netflixa, czy oglądanie filmów o programowaniu na youtube?
      3) Czy chodząc do jakiejkolwiek szkoły otwierasz tam książkę i uczysz się z niej, czy raczej oglądasz nauczyciela, który tłumaczy jakiś temat?

Wydaje mi się, że nie przemyślałeś w ogóle swojej wypowiedzi i nie zazdroszczę takiego płytkiego podejścia do tematu...

•  

@wujek_stiopa: mnie byłoby po prostu szkoda tracić czas na słuchanie jak ktoś przez 20 minut gęga o takich podstawach, chodzi o tempo przekazywania wiedzy. Wykładowca na uczelni szanuje swoj czas i studentów więc to samo zajmie mu 3 minuty

•  

@hu-nows: Haha! w tytule masz "Nowoczesny C++ ... od podstaw!". Nie szkoda ci czasu na Mikroblog w takim razie?
      No i sprawa "lenistwa" dalej nie jest wyjaśniona. Takie gadanie trzy po trzy, byle gadać.

•  

@wujek_stiopa: Młode pokolenie wychodzi z założenia " obejrzałem kurs więc mogę składać CV" bez żadnego własnego programu napisanego z głowy.. nie wiem dlaczego w ogóle muszę o tym przypominać - dobrze nauczysz się programować tylko samodzielnie pisząc programy i analizując błędy a nie oglądając jak ktoś pisze. W piłkę nożną też się nauczysz grać oglądając mecze w tv? Znajomość składni (zasad gry) to nie wszystko

•  

@AmericanDreamX: dlatego uczę się Rusta ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@Strus: To się tyczy większości rzeczy. Najlepszy jest tekst okraszony stosownymi ilustracjami. Czyli stara dobra książka. Może być w wersji nowoczesnej czyli strona www czy tam jakiś pdf/epub.

+: Strus
    •  

@Ingvarr100th: obczaj półkę z filmiku

źródło: image-1.png

•  

@hu-nows: Jak masz cokolwiek napisać samemu, jak nie znasz składni? Biorać twój przykład piłki nożnej: jak wpuścisz 22 eskimosów, którzy nigdy nie widzieli co to jest piłka nożna na boisko, to prędzej wykopią dół w ziemi i zasadzą piłkę, niż zaczną ją kopać w odpowiednim kierunku...

•  

"Nowoczesny C++" a pokazuje programowanie proceduralne za pomocą języka obiektowego :)
      Z drugiej strony - lepiej nie wchodzić w obiektowość z kimś, kto nie zna podstaw....
      Z trzeciej strony - jeśli opisujemy podstawy podstaw - to czy powinniśmy reklamować się jako "nowoczesny"? Sama inicjalizacja wartością wystarczy do uzasadnienia tytułu? Możliwe... nie podejmę się oceny :)

Nauka innych to ciężka sprawa - zawsze ktoś może się o coś przyczepić... :(

•  

@CppPolska: Nowoczesny C++ nazywa się Rust. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@wujek_stiopa: mówiłem o kursie C++, nie pythona.

A co do kursów w formie filmu:
      - nie możesz skopiować kodu
      - tracisz kilka razy więcej czasu na przyswojenie tej samej wiedzy co w formie pisanej. Chyba, ze bardzo wolno czytasz, ale to jednostkowe przypadki.
      - łatwiej „cofa się” w tekście niż w filmie jak czegoś nie zrozumiesz
      - łatwiej „pauzuje” się w tekście, jak potrzebujesz coś dłużej przemyśleć

Materiał filmowy ma przewagę w tutorialach „manualnych”, gdy coś budujesz albo remontujesz chociażby. W programowaniu jego jedynym celem jest łatwiejsze nabijanie hajsu na odbiorcach (reklamy YT).

•  

@CppPolska: Nie rozumiem po co ludzie ciągną tą pomyłkę pod tytułem C++. Ten język to jedno wielkie nieporozumienie jeżeli chodzi o design (a raczej jego brak, doklejanie na odwal każdego możliwego paradygmatu) oraz debugowalność.
      Jeżeli ktoś jest zainteresowany programowaniem proceduralnym to jest C, w przypadku czegoś nowocześniejszego z poprawnie zaimplementowaną obiektowością jest Rust.
      Pracy po tym brak, jak jest to nudna i słabo płatna - wszystko co ciekawsze w C++ robi się na zachodzie i jest to głównie legacy

•  

@wujek_stiopa: wg mnie oglądanie filmów ma następujące wady:

- konieczność słuchania tego co ktoś mówi - więc jeśli są mało sprzyjające warunki, to część komunikatu gdzieś ucieka
      - znacznie trudniej niż w tekście jest "nawigować" się po filmie. a już totalnym koszmarem jest "nawigowanie" się po jakimś dłuższym kursie wideo (szczególnie w sytuacji gdy chcemy znaleźć "tę tabelkę, którą widziałem...")
      - ogólnie "skakanie" po materiale jest znacznie trudniejsze niż w przypadku tekstu
      - wiele osób zapoznaje się z materiałem drukowanym (nawet dłuższym - jak książka) w ten sposób że najpierw "skanują" (tzn w miarę szybko przeglądają sobie całość, albo rozdział, kilka rozdziałów), a dopiero później zaczynają czytać
      - w filmie wideo znacznie trudniej ominąć to co już znamy - w tekście dużo, dużo prościej
      - książki ogólnie są wygodniejsze - można sobie wziąć książkę na spacer, do wanny etc (jasne, można oglądać na smartfonie, ale jednak to jest mały i mniej wygodny ekran, a w kontekście programowania może to być zbyt mały ekran do odczytania co jest u prowadzącego na ekranie)

oczywiście kursy wideo mają swoje zalety:
      - jeśli nie wiemy o czymś totalnie nic, chcemy totalnego wprowadzenia do danej technologii
      - jeśli nie czujemy się dobrze w danym temacie, a jest tam dużo "klikania" (konfiguracja usług jakichś via web interface itp) to wszystko może być wygodniej przyswoić w postaci filmu
      - osoby totalnie początkujące, dla których X to pierwsza technologia, takie, które nie mają swoich przyzwyczajeń, ulubionych narzędzi (jak edytor choćby) na pewno dużo skorzystają z kursu video, który może pomija masę szczegółów ale na początku prowadzi za rękę

@throwaway2137: @Parmenides69:
      czekałem na takie komentarze! też jest #bojowkarust mocno ;)

też mnie zastanawia dlaczego tak wiele osób dalej uważa że C++ to jest coś czego nie można się pozbyć. a gdy przyglądnąć się temu jak postępują nad nim prace to już ogólnie kuriozum... zamiast coś upraszczać, to mamy ciągle więcej i więcej...
      jak widzę dokumenty opisujące "podzbiór C++, którego powinno się używać"... to już kompletnie nie mam pytań...

"C++ is so... 20th century" ;-)

•  

A niech sobie są filmiki na temat programowania. Przecież każdy jest świadomy, że takie kursy należy traktować jako dodatki, ewentualnie ogniwo zapalne do odkrycia nowej zajawki jaka jest programowanie. Rzeczą jasną jest że po zapoznaniu się z takim kursem nie będziemy od razu trzaskać kodow na rynek międzynarodowy - jest to po prostu dobre wprowadzenie dla osób które nie do końca wiedza jak programowanie wygląda od środka. Jeśli komuś podpadnie klepanie kodów to naturalnie będzie chciał zagłębiać się w temat i filmiki pójdą w odstawkę, a za to książki i teksty pisane będą wówczas interesujacym/wymaganym kompendium.

+: m504
    •  

te filmy to jedna wielka kopia podstawowych informacji na temat języka. Po co robić kursy typu "+" - dodajemy, "-" - odejmujemy. Większość niby kursów i tak się kończy na jakiś tam prostych instrukcjach sterujących albo te bardziej "zaawansowane" na napisaniu prostej klasy typu osoba. Mało jest filmów już na takie tematy choćby zaawansowane zarządzanie pamięcią, wątki, czy proste dziedziczenie klas. Już nie mówiąc o tym że hindusi są potęgą. Jak się uczyć to kupić coś papierowego, poczytać, a potem działać a jak się czegoś nie wie to github a najlepsza jest dokumentacja.

•  

@Strus:
      - Owszem, do filmów na youtube dodawany jest niemal zawsze kod z githuba np. tu (https://www.youtube.com/watch?v=qDwdMDQ8oX4)
      - Przyswajanie wiedzy to sprawa indywidualna. Ale faktem jest, że nauka "wieloma zmysłami" działa lepiej niż zwyczajne czytanie w myślach...
      - Do filmów na youtube w komentarzach są odnośniki do konkretnego momentu w filmie. Wejdź na freecodecamp.org, tam 2h filmy są dzielone na 100 krótkich koceptów
      - nie rozumiem dlaczego nie mogę zapauzować filmu na youtube...
      - ostatni argument jest też z dupy - gdyby nie tutoriale na youtube nigdy prawdopodbnie nie wziąłbym się za programowanie, co więcej nigdy nie widziałem żadnej reklamy na żadnym z tutoriali...

Używasz bardzo nieracjonalnych argumentów...

•  

@secret_passenger: - słuchanie i patrzenie jest o wiele bardziej wydajne niż tylko patrzenie (wiele zmysłów = szybsza nauka)
      - pod nowymi filmami są ZAWSZE odnośniki do pojedyńczych konceptów
      - skakanie po materiale jest MEGA łatwe, tak samo jak w książkach są tam spisy treści
      - składni pythona nauczyłem się na klopie poprzez apkę SoloLearn, o wiele wygodniejsze niż książka...

Trochę dziwi mnie to, że programiści to zarazem progresywni ludzie, którzy są na szpicy tworzenia nowych technologii, a zarazem takie konserwy, które trzymają się "ulubionych rozwiązań"... Programowanie tak szybko ewoluuje, że nie można już myśleć, że nauczę się jednej technologii i tak już zostanie przez najbliższe 30 lat...

Przypomina mi się jak na studiach architektonicznych wmawiali nam na pierwszym roku, że używanie rapidografów jest lepsze "bo zawsze można zdrapać niepotrzebą kreskę"... Stara kadra, która nie miała pojęcia o tym jak się pracuje w programach CAD...

•  

Serio? Co jest złego w tym kursie pythona: https://www.youtube

@wujek_stiopa: Nie ważne co za mega mózg prowadzi ten kurs tu problemem jest medium czyli wideo które zupełnie nie sprawdza się do tego typu wiedzy.
      Dobry przykład masz tu, ponad 4 godziny z podstaw i oglądasz jak gość klepie linijki które sam byś przyswoił po przeczytaniu kilkudziesięciu stron A4 a na pewno zajęło by ci to mniej czasu niż 4 godziny.
      Dodatkowo, zawartości tego materiału później nie wykorzystasz chyba, że sobie wszystkie zadania sam przepiszesz i oprawisz w opis czyli wykonasz pracę by zrobić coś do czego na starcie powinieneś siąść czyli książki która zawiera wiedzę od A do Z z danej części i możesz to łatwo przeszukiwać.

•  

Góra urodziła mysz. I to jest już 3 lekcja?! To co było w poprzednich, "jak włączyć komputer"?

W ogóle zawracanie głowy C++ miałoby sens gdyby wziąć na tapetę chociażby jakiś ciekawy temat typu jak szybko przeszukać 1GB plik, od najwolniejszego sposobu po najszybszy...

Początkującym, co nie znają żadnych podstaw ODRADZAM C++ w ogóle, żeby nauczyć się cokolwiek sensownego robić w tym języku będą potrzebować paru lat nauki. Pod warunkiem, że się nie zniechęcą, a o to łatwo zaczynając od C++ w dzisiejszych czasach. Już nie mówiąc, że w tym czasie technika pójdzie do przodu.

W dzisiejszych czasach o wiele szybciej można zacząć czarować w czymkolwiek innym. W zasadzie w dowolnym języku dziś można zacząć tworzyć dajmy na to wypasione dema 3D. No w każdym razie w JS się da, to chyba we wszystkim innym już też ;) W sumie ciężko znaleźć dobry powód do pisania w C++, chyba, że piszemy sterownik nowego urządzenia, programujemy mikrokontroler, względnie piszemy własny silnik 3D ;)

Jeśli ktoś ma podstawy, to pewnie zna już jakiś JS, Python, C# czy cokolwiek, może być nawet PHP. A jak zna, to można przejść od razu do mięsa, czyli co ma C czego nie mają inne języki (króciutko) i co ma C++ czego nie ma C.

I odwrotnie, czego nie ma C++ co mają inne języki i jak to obejść. To miałoby szansę znaleźć odbiorców. Dla kompletnie początkujących to strata czasu. Więcej da im nauka pisania skryptów Basha czy PowerShella.

•  

Kurła, za moich czasów, to jak rzutnik był na lekcji to była już technologia z kosmosu, a nie jakieś programowanie na filmie.

@the_revenant IMO C/C++ jest najlepszy na początek, bo trzeba przy okazji się nauczyć jak działa komputer, pamięć, coś o procesorze. I dlaczego ++c jest szybsze od c++. Później to rzutuje na ogólną wiedzę techniczną i rozumienie świata i daje możliwości. Wchodzimy w erę, gdzie kluczowe znaczenie ma optymalizacja kodu, a do tego trzeba porządnej wiedzy.
      A jak ktoś nie jest w stanie się tego nauczyć, to niech się pouczy prawa, czy coś.

źródło: upload.wikimedia.org

•  

@CppPolska: dla kogos dzis c++ ? tylko i wylacznie dla programisty typowego ?

•  

Początkującym, co nie znają żadnych podstaw ODRADZAM C++ w ogóle, żeby nauczyć się cokolwiek sensownego robić w tym języku będą potrzebować paru lat nauki. Pod warunkiem, że się nie zniechęcą, a o to łatwo zaczynając od C++ w dzisiejszych czasach. Już nie mówiąc, że w tym czasie technika pójdzie do przodu.

@Jinsen: (╯︵╰,) Jak miałem w szkole programowanie, to zaczęliśmy od turbopascala. Po trzech latach na ostatnim roku trafił się C++ i był tak kurewnie nudny. Od razu mówię, że z programowania umiem całe nic...

•  

@CppPolska: czemu robicie takie gównokursy? Przecież są miliony takich kursów od podstaw...

•  

@CppPolska: nowoczesny i w Visual Studio. Wybierz jedno.

•  

Wchodzimy w erę, gdzie kluczowe znaczenie ma optymalizacja kodu

@Jinsen: Możesz uzasadnić? Obecnie raczej słyszę, że bardziej opłaca się modernizować hardware niż przeznaczać środki na optymalizację kodu.

•  

@wujek_stiopa:

słuchanie i patrzenie jest o wiele bardziej wydajne niż tylko patrzenie (wiele zmysłów = szybsza nauka)

taka generalizacja i na podstawie czego? otóż mój drogi to NIE jest prawdą zawsze i dla każdego. jasne, że różne osoby mają różne metody nauki. ale wcale nie jest tak, ze angażując więcej zmysłów uczymy się lepiej. są tacy co uczą się świetnie głównie przez wzrok (np ja) są też inne osoby.

pod nowymi filmami są ZAWSZE odnośniki do pojedyńczych konceptów
      ok, zróbym eksperyment. ja wezmę z dowolnej dziedziny książkę, jakąś całkiem sporą (500 stron minimum) a Ty weźmiesz sobie cały kurs na temat danej technologii (wiele, wiele godzin - przypuszczam że by to było mniej więcej to samo w kontekście materiału to musiałoby to być więcej niż 40-50 godzin nagrań).
      i znajdźmy teraz sobie coś w książce (albo w ebooku) i na filmie....

skakanie po materiale jest MEGA łatwe, tak samo jak w książkach są tam spisy treści
      pisałem wyżej, to nie chodzi o sam spis treści. może film o danym zagadnieniu być całkiem długi i znalezienie KONKRETNEGO fragmentu to jest kwestia przewijania co ile? 10 sekund? nie, zbyt wiele. 5? może też za dużo. może 2?

składni pythona nauczyłem się na klopie poprzez apkę SoloLearn, o wiele wygodniejsze niż książka...
      a próbowałeś książki? poza tym... bierzesz za przykład jeden z najbardziej prostych do nauki języków programowania...

Trochę dziwi mnie to, że programiści to zarazem progresywni ludzie, którzy są na szpicy tworzenia nowych technologii, a zarazem takie konserwy, które trzymają się "ulubionych rozwiązań"... Programowanie tak szybko ewoluuje, że nie można już myśleć, że nauczę się jednej technologii i tak już zostanie przez najbliższe 30 lat...

bo czasami jest tak, że jak bardzo byśmy nie chcieli być na siłę nowocześni to jednak w pewnym momencie się okazuje że stare, sprawdzone rozwiązania są jednak najlepsze. spędziłem wiele lat programując z użyciem narzędzi Microsoft. zbudowałem na tym wiele systemów. Visual Studio (to "duże" nie Visual Studio Code) nie miało przede mną tajemnic.... a kilka lat temu zmieniłem kompletnie stos technologiczny. zamiast wielkich monolitycznych narzędzi poszedłem drogą "unix way". teraz jako edyora używam Vima lub Emacsa (bardzo rzadko IntelliJ) mnóstwo czasu spędzam w konsoli. produktywność i wydajność mojej pracy? znacznie, znacznie większa niż gdy programowałem na używając Windows (tak, bojówka Linuksa tutaj)

Przypomina mi się jak na studiach architektonicznych wmawiali nam na pierwszym roku, że używanie rapidografów jest lepsze "bo zawsze można zdrapać niepotrzebą kreskę"... Stara kadra, która nie miała pojęcia o tym jak się pracuje w programach CAD...

mylisz się. ja SPRAWDZIŁEM i wypowiadam się na podstawie własnego doświadczenia. poznają technologie niemal hurtowo. dla mnie szybkość nauki jest KRYTYCZNA i nie mogę sobie pozwolić na to by nauka była mniej efektywna, jeśli może być bardziej efektywna. i tak jak jestem w stanie zrozumieć że każdy z nas ma pewne podejście i oczekiwanie do tego jak się uczyć, to spostrzeżenia dotyczące choćby nawigacji po kursie wideo są raczej nie do podważenia.
      miałem również okazję patrzeć jak rozwijały się młode osoby, które dołączały do zespołów, które prowadziłem. jasne że na początek zawsze wprowadzenie do technologii jest łatwiejsze dla części osób w postaci filmu. ale umiejętność korzystania z dokumentacji jest NIEZBĘDNA każdemu dobremu programiście. to jest umiejętność czytania i wyciągania wniosków ze specyfikacji, opisów standardów, opisów algorytmów itp. ktoś kto nie potrafi pracować z tekstem sam robi sobie krzywdę.

programowanie jest i jeszcze długo będzie polegać będzie na PISANIU kodu. ale jeszcze ważniejsze od pisania jest CZYTANIE kodu i budowanie sobie mentalnego modelu tego jak działa dany system. ta umiejętność jest niezbędna, kluczowa.

i jeszcze jedna zaleta z czytania na koniec. czytając widzę cały ekran (bądź dwie strony w książce papierowej) a oglądając wideo i pauzując - widzę tylko jedną klatkę. moje pole widzenia jest o wiele szersze czytając. szybciej coś można kartkować

•  

@perkot: Tak było 15 lat temu, kiedy świeżutki kosmiczny komputer z procesorem 666MHz MMX za 2 lata był średniakiem, a za 4 lata zardzewiałym chabaziem, którego zamulają nawet reklamy w internecie. Ten trend już zwalnia, w końcu się zatrzyma. Prawo Moore'a przestaje działać.
      Doszliśmy do fizycznej granicy krzemu i bez azotowego chłodzenia nie potrafimy wykręcić więcej. Mój procesor ma jakieś 6 lat i gram na nim w nowoczesnego Wiedźmina.
      Rozrasta się jedynie wielowątkowość a nie taktowanie i prędkość pojedynczego wątku. Sortowania bombelkowego nie rozbijesz tak łatwo na wątki.

źródło: youtube.com

+: m504
    •  

Programowałem kilka lat w C++ i "niech ginie". Nie wiem po co teraz się go uczyć od podstaw skoro zwyczajnie język umiera. Milion sposobów na rozwiązanie problemu i żaden wystarczająco dobry. Nowe, wydajne projekty - tylko Rust, mniej wydajne, ale nadal szybkie - Go.

Najlepiej stan C++ obrazuje prezentacja Herba Suttera https://youtu.be/80BZxujhY38?t=3287. Rok 2018 mędrcy C++ rozważają dodanie do języka słowa kluczowego "interface"...

•  

@CppPolska: dziękl, jutro dodam do zakładek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

kursy programowanie w formie video to rak, traci się na nie kilkukrotnie więcej czasu niż na takie w formie tekstu. Nie szanuje.

@Strus: Nie nieprawda! Takich kursów można realnie słuchać jadąc samochodem/autobusem do pracy/szkoły. Zaczynam doceniać tego typu kursy - tylko mówione, bez prezentacji. Zamiast słuchać audiobooków w drodze na uczelnię można wykorzystać czas na szkolenie z IT.

Tego typu kursy nie zastąpią realnego programowania ale jak masz już jakąś wiedzę i chcesz sobie posłuchać np. o nowościach w C++17 to doskonale się nadają. Popatrz na to z tej perspektywy.

•  

skakanie po materiale jest MEGA łatwe, tak samo jak w książkach są tam spisy treści

@wujek_stiopa: xDDDDD Niby jak chcesz łatwo przeskoczyć np. 10 zdań wstecz? Musisz dziubać po pasku przewijania i liczyć na łut szczęścia, że trafisz na odpowiednią sekundę. A tak wzrokiem ogarniasz całą stronę i widzisz od razu gdzie co jest. Film jest MEGA niewygodny pod tym względem.

•  

Programowałem kilka lat w C++ i "niech ginie". Nie wiem po co teraz się go uczyć od podstaw skoro zwyczajnie język umiera. Milion sposobów na rozwiązanie problemu i żaden wystarczająco dobry. Nowe, wydajne projekty - tylko Rust, mniej wydajne, ale nadal szybkie - Go.

@nalik: Niestety masz 100% racji. Choć jakby się zastanowić to nie powinienem pisać "niestety", tylko "naszczęście". C++ powstał kilkadziesiąt lat temu i nijak nie przystaje do naszych czasów. W programowaniu niskopoziomowym Rust bije go w każdej dziedzinie. C++ jest językiem zwyczajnie niebezpiecznym. Jego problemem jest to, że wszystkie "unowocześniające" go wynalazki (konternery, smart pointery itd.) są zbudowane na rdzeniu, który operuje na niskim poziomie dostępu do pamięci. Jest to odwrotne do nowoczesnych języków jak Rust, C# czy GO, gdzie podstawowy kontekst języka jest z definicji bezpieczny, a dostęp do surowych wskaźników musi być jasno wskazany przez programistę (i w ograniczonym zakresie). Argument wydajności C++ jest całkowicie nietrafiony. Rust jest równie szybki, a potencjalnie będzie jeszcze szybszy, gdyż jego sposób przekazywania kontroli pozwala na dużo lepszą optymalizację kodu. Chodzi tutaj przede wszystkim o optymilizację z wykorzystaniem nowoczesnych instrukcji wektorowych procesora. W C++ taka optymalizacja wymaga ogromnego nakładu pracy ze strony programisty i nie moze być wykonywana automatycznie (powodzenia z przenoszeniem między x86 i ARM). Unity pokazało, że z C# też potrafi wycisnąć więcej, tworząc dedykowany kompilator i subset języka z myslą o takiej właśnie optymalizacji. C++ trzyma się jeszcze tylko siłą rozpędu i bezwładnością dużych systemów, które się na nim opierają. Miną lata zanim całkiem zostaną wyparte, ale jest to zmiana nieunikniona.

•  

@m0rgi: w podlinkowanym filmie jest spis treści w komentarzach. Dodatkowo jest podzielony na krotkie tematyczne fragmenty. Mozna latwo przejść do zagadnienia które nie do konca zrozumiałeś ...
      Oczywiście że dokumentacja jest istotna, ale kto powiedzial ze film na YouTube ma byc jedynym źródłem wiedzy ?
      Wydaje mi się , że najgorsze w zdobywaniu wiedzy jest bycie dogmatycznym i twierdzenie, że jest jakaś jedyna dobra droga nauki. (nie wspominając o tym, że materiał na YouTube jest za darmo)

•  

@robercik3c:

Po pierwsze nie musisz nic wpłacać z czym masz problem?

Po drugie przygotowanie takiego filmu, materiału i montaż kosztuje czas. Na pewno autorowi będzie miło jak dostanie parę złociszy na piwo.

I oczywiście Ty na pewno udzielasz się społecznie i wrzucasz jakiś ciekawy kontent do Internetu zupełnie za free. Twoje komentarze to akurat nie jest wartościowy kontent ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

•  

@adam-mirkowski: 99.99% jutuba to nie jest wartosciowy kontent, w gruncie rzeczy pewnie ponad polowa to kontent szkodliwy i niebezpieczny. Ale ka$$$$$a leci wiec nikt nie narzeka..

Generalnie mamy ostatnio wysyp kursow programowania C++ na jutubie, nie mam pojecia dlaczego moze ktos wie?

1) - wykopkowy Wojciech Razik: https://www.youtube.com/user/wojciechrazik
      2) - Poeta Kodu (2 tygdonie temu): https://www.youtube.com/watch?v=jla3qEnAFx0 / uzywa VS Code , do tego jeszcze jakis edytor online ktorego nie znam www.repl.it?
      3) - Torix (3 tygodnie temu) : https://www.youtube.com/watch?v=Yru2IDz_-34 / uzywa mojego ulubionego code::block

do tego jeszcze pare kilkumiesiecznych:
      - Wojeciech Olech (3 miesiace): https://www.youtube.com/watch?v=nLTV-GuDUPo
      - PredonD: https://www.youtube.com/watch?v=fKHOE2x1iNI
      - Tomasz Jasniewski (wiele kursow roznych, w tym C++): https://www.youtube.com/user/webjasiek/videos

•  

@joannadeli: To, że na youtubie 99,99 % kontentu nie jest wartościowa to Twoja subiektywna opinia to pierwsza sprawa. A kasa leci bo ktoś to ogląda więc jest to dla niego wartościowy kontent na szczęście Twoja opinia się tu nie liczy. Poza tym umówmy się, że Wojtek raczej nie zarobi nawet stawki godzinowej programisty za ten film więc co Cię to tak boli?

•  

@Jinsen: Filmik o wydajności lecz: Video Sponsored by: ... Slack ...
      Czyli te same gnoje co wjebały Electrona w ich klienta oraz używają API specyficznego dla Chrome.
      No piękna hipokryzja

•  

@Ingvarr100th: slack za nic nie płaci, to po prostu zachęcenie "jak masz jakieś pytania, nawet te najprostsze, wejdź na slacka bo łatwiej na nie odpowiedzieć". Slack tylko dlatego, że największa społeczność C++ gromadzi się wokół slacka, discord C++owy jest parę rzędów mniej popularny. Nie ma innego powodu wyboru slacka.