•  

Czy sprzedaż nieruchomości przez pośredników jest według was warta zainteresowania? Wystawiłem mieszkanie na sprzedaż, można powiedziec, że premium (wykończone z dobrych materiałow, klimatyzacja itd), 8400 za m2 pod Gdańskiem, dzwoniło z 2 osoby, ale z 5 osób to pośrednicy, którzy wręcz przez telefon są agresywni. Wziąłem umowy na próbe od kilku z nich, prowizje 2-3%, ale często płacone nawet jak nie sprzedam, wyłączność itd. Pierwszy raz się z tym spotykam, dlatego się zastanawiam jakie są wasze opinie, warto, nie warto?

#nieruchomosci #mieszkanie

•  

@P4TRYK: jak może być wyłączność jak podpisałeś z kilkoma xd

•  

@P4TRYK: noe, bo i tak będziesz musiał sam latać wszędzie, bo oni chuja bedą wiedzieli i wezmą kase za odbieranie telefonu

•  

@P4TRYK jak nie zależy Ci na szybkiej sprzedaży i jesteś na miejscu to miras olej tych pośredników ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

często płacone nawet jak nie sprzedam

@P4TRYK: coo? xd

•  

@AndyMendy: nie podpisalem z nikim :)

@Mzil: zależy mi na szybkiej, bo już mam kolejne mieszkanko upatrzone

@Scaab: tak, spotkałem taki zapis

•  

Generalnie dość agresywni są, dzwonią i przez sam TELEFON KŁAMIĄ, że są zainteresowani mieszkaniem, a chodzi o pośrednictwo, a nie są zainteresowani realnie kupnem.

Czy oni rzeczywiscie mają takich klientów premium, którym ciężko kupić ładne mieszkanie i wejść na otodom? Jak twierdzą, tacy klienci korzystają głownie z ich biur, cos mi się wierzyć nie chce, ale rzeczywiscie jakoś niski odezw z tą sprzedaża mieszkania

•  

@P4TRYK: praca takich pośredników jest chuja warta. Każdy potrafi wystawić ogłoszenie na portalach ogłoszeniowych.

•  

@P4TRYK: warto ale tylko pod warunkiem że biuro odkupuje od Ciebie mieszkanie, jak chcą jedynie pośredniczyć to nie.

•  

@: Nie jest. Co najmniej kilka razy nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na pytania zadane pośrednikowi (np. o garaż, plan mieszkania czy inne bzdety). Zostałem zwyczajnie olany i szczerze mówiąc nie wiem za co właściciel płaci takiemu komuś.

•  

@P4TRYK: gwarantuje że nie sprzedasz mieszkania na lepszych warunkach niż pośrednik (w końcu gość z tego żyje i robi to na co dzień) wiec jeśli ktoś przestawi Ci sensowną umowę i będzie Ci odpowiadał jako człowiek to czemu nie?

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@bussior: a jaka to jest sensowna? 2.5%?

Mam jednego pośrednika, gośc działa sam, wydaje się sensowny, jedynie jeden zapis mi się nie podoba. Reszta jest ok i myśle, że ugadałbym się na 2% + moge promować sam nieruchomosć, mam zapis, że jak sprzedam sam to wtedy 1% dla niego,

5. Doradca zachowuje prawo do peˇnego wynagrodzenia równie w przypadku rozwi zania umowy, wypowiedzenia umowy lub jej wyga ni cia, je eli w okresie 12 miesi cy od rozwi zania umowy, wypowiedzenia umowy lub jej wyga ni cia, Klient zawrze umow przenosz c prawo wˇasno ci ‚Nieruchomo ci“ z osob fizyczn , prawn lub kapitaˇowo i gospodarczo z ni powi zan , której podano adres ‚Nieruchomo ci“ przed dniem rozwi zania umowy, wypowiedzenia umowy lub wyga ni cia umowy, a odbiór adresu zostaˇ potwierdzony przez t osob pisemnie.

Tego nie rozumiem, czy to oznacza, ze jak sam znajdę klienta to też mu zapłacę, czy tylko Ci "przyprowadzeni" przez pośrednika?

•  

@P4TRYK: Warto, ale nie z każdym. Mniejsze biura idące z duchem czasu zazwyczaj wykonują dobrą robotę - ale raczej nie wydzwaniają w celu pozyskania oferty, bo pracują pod konkretnych klientów i żyją z poleceń i sieci kontaktów.

•  

@P4TRYK: z aspektem prawnym niestety nic Ci nie doradze, a co do procentów najlepiej się zastanowić ile gość od Ciebie chcę za pośrednictwo i czy chcesz mu tyle dać, czy raczej taniej ci wyjdzie jak sam to zrobisz (idk wyestymuj jakos godziny swojego czasu na bawienie się z tym i użeranie z klientami). Moj szwagier który siedzi w tym (warszawa) często ma przypadki że ludzie pytają o pośrednictwo, olewają pośredników ale za jakiś czas wracają. Zapytaj też o dodatkowe usługi np sesja zdjęciowa czy spacer 3d po mieszkaniu bo są ludzie którzy to oferują to w ramach pośrednictwa i na pewno wpływa to na szybkość sprzedaży.

•  

@P4TRYK: Chodzi o osobę, której pośrednik przekazał adres czy też zaprezentował nieruchomość

•  

@P4TRYK prześlij wzor umowy w której placisz nawet jeśli nie sprzedadzą. Bo takiego numeru to jeszcze nie grali

•  

@P4TRYK: po co ci pośrednik w dobie internetu? co oni niby zrobią poza wystawieniem na swojej gówno stronie, równie dobrze możesz wystawić na olx/facebook/gumtree czy innych stronach i kupić promowanie, zdecydowanie mniej cie to wyjdzie niz 3% oddać za sprzedaż mieszkania

•  

@Pirat_Brodacz no sam nie będzie latał. Chyba o to chodzi

•  

@Karol_Ryfel: niestety grają w wielu agencjach, szczególnie przy umowach na wyłączność. Z iloma starszymi osobami rozmawiałam, gdzie agent ich straszył, że muszą to zapłacić bo inaczej pójdą do sądu... (╯︵╰,)

•  

@Karol_Ryfel: każdy gdzieś pracuje, co za problem się umawiać po godzinach pracy? po drugie sprzedaż mieszkania to nie sprzedaż bułki, to zawsze trwa, więc nawet jak sobie rozłoży potencjalne spotkania na tygodnie to się świat nie zawali

•  

@Pirat_Brodacz zgadzam się. Też uważam że prowizje są trochę przesadzone za to co się dostaje w zamian

•  

@Norkanerka takich specjalistów to powinno się eliminować z rynku. Permanentnie.

•  

@P4TRYK: tylko jeśli pośrednik jest rzeczywiście dobrym pośrednikiem a nie nikim przypadkowym. Ale takich to jest może maks 1 procent na rynku i to głównie starsi. Prawda jest jednak taka że dobrzy pośrednicy nie robią na rynku prywatnym a na komercyjnym i tam rzeczywiście się im opłaca

•  

@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: No własnie, trzeba do takiego trafić. Popytam znajomych czy na rynku Gdańsk jest ktoś warty polecenia.

•  

@P4TRYK:
      1. Jak nie chcesz pośredników, zaznacz to w ogłoszeniu
      2. Prowizje możesz negocjować
      3. Nie wiem jak jest w Trójmieście, ale przykładowo w Poznaniu większość umów pośrednictwa to umowy na wyłączność, a np. w Krakowie zdecydowana większość to umowy otwarte.
      4. Jak to prowizja jest płacona jak nie sprzedasz?! Masz na myśli sytuację że doszło tylko do podpisanania umowy przedwstępnej? Negocjiuj wtedy - że płacisz 100% prowizji dopiero po podpisaniu umowy przyrzeczonej, albo 50% po przedwstępnej, a 50% po przyrzeczonej. Pełna dowolność.

+: P4TRYK
    •  

@P4TRYK ogarniam też Twój rejon, 2.5% brutto umowa otwarta z wyłącznością na inne biura, jeśli sam znajdziesz klienta to albo przeprowadzam Ci transakcję za jakąś symboliczną kwotę, albo nic nie płacisz. Jeżeli chcesz to wyślę Ci na pw moje ogłoszenia, jak tworzę ofertę, zdjęcia itp. Poza tym warto pogadać chociażby przez telefon żeby zobaczyć czy z danym pośrednikiem łapiesz nić porozumienia.

Generalnie rynek pośredników to dziki zachód i nie dziwię się panującym na wykopie opiniom. Przy czym nie jest prawdą, że pośrednik nic nie robi. Osoby, które tak piszą albo nigdy nic nie miały styczności z pośrednikami i bazują na stereotypach albo źle trafiły. Niestety 90% konowałów w mojej branży robi opinię tym 10%, które rozumieją o co chodzi w tej pracy.

•  

zgłosiła się do mnie firma, https://whitewood.pl/, zajmuja się tylko takimi nieruchomościami, umowa wygląda bardzo spoko (50% po przedwtępnej, 50% przyrzeczonej). Prowizja do dogadania (będe próbował 2%, ew 2.5% - na razie tylko spotkanie informacyjne), zobaczymy co powiedzą.

czemu mnie zainteresowali? 100% dobrych opinii na fb, trojmiasto.pl

•  

@P4TRYK: daj znać jakie warunki dogadałes

•  

@Norkanerka: dzięki tej dobrej duszyczce sporo się dowiedziałem o pośrednikach, sporo mi podpowiada i pomaga.

@markos610: na razie żadne, bo ogarnałem fotki od fotografa + wyróżniłem ogłoszenie i spory ruch jest, ale wiekszosc to pośrednicy + widze, ze ludzie dodają do obserwowanych (obecnie po 20 osób średnio na portal)

•  

@P4TRYK: Ok. Jestem ciekaw, bo miałem pewien czas temu okazję rozmawiać z właścicielem i wydawał się sensowny. Słyszałem, że ostatnio nawet zdobył ogólnopolska nagrodę Pośrednik roku.

•  

@markos610: też uważam, ze wzbudzają zaufanie