•  

  #100smiesznychwiosek

  Sezon 3

  Dzień 55/100

  Nie wszyscy odznaczają się ponadprzeciętną inteligencją.

  Głuponie – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim, w gminie Kuślin

  Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1408 roku. Wieś była własnością szlachecką, m.in. Głupońskich i Watów, a od 1493 r. wchodziła w skład dóbr lwóweckich. W 1765 od Koszutskich zakupili ją Urbanowscy z Chudobczyc. Jeszcze w XVIII wieku objęli ją Szczanieccy.
  Leon Plater w XIX-wiecznej książce pod tytułem "Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Księztwa Poznańskiego" (wyd. 1846) zalicza Głuponie do wsi większych w ówczesnym powiecie bukowskim, który dzielił się na cztery okręgi (bukowski, grodziski, lutomyślski oraz lwowkowski). Głuponie należały do okręgu bukowskiego. Wieś była siedzibą majętności prywatnej, której właścicielem był wówczas Stanisław Szczaniecki. Według spisu urzędowego z 1837 roku wieś liczyła 371 mieszkańców i 31 dymów (domostw). W XIX wieku przezła w ręce rodziny Hardtów.
  Pod koniec XIX wieku wieś liczyła 46 domów i 379 mieszkańców, wśród których 263 było katolikami, 113 ewangelikami a 3 żydami. W użyciu były wtedy nazwy Głupoń i Głuponie. W skład dominium wchodził jeszcze folwark Tomaszewo.
  W 1902 r. majątek przeszedł w ręce niemieckie.

  W rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa umieszczono głupoński dwór z lat 1765-1778 w stylu późnego baroku. W jego sąsiedztwie znajduje się oficyna oraz zabudowania gospodarcze z końca XIX wieku. Dwór został wybudowany dla Józefa Urbanowskiego i przebudowany na przełomie XIX i XX wieku oraz odnowiony w latach 1973-1975.

  Głupice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Drużbice

  Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Głupice to 309 z czego 55,3% mieszkańców stanowią kobiety, a 44,7% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 6,1% mieszkańców gminy.
  Fotka z Wikipedii.

  Głupiejew – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa płockiego.
  Identyfikator miejscowości Głupiejew w systemie SIMC to 0565587
  Tak, Góra Świętej Małgorzaty to także nazwa miejscowości.
  Fota z Map Google.

  #lodzkie #wielkopolska #ciekawostki

  źródło: tak wiem na dole w rogu jest czyjas reka.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h