Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 09.10.2019

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia trafia do magazynu i w zimę jest z niego odbierana. Na chwile obecną, jeśli masz instalację o mocy do 10 kW, odbierasz 0,8 tego co oddałeś. Jeśli masz większą niż 10 kW - przelicznik wynosi 0.7. Są informacje, że po nowym roku to się może zmienić i będziesz odbierał prąd z magazynu w stosunku 1 do 1.

4. Dotacje: W tech chwili można dostać max 5000 zł z programu Mój Prąd. Są też różne dotacje lokalne. Trzeba dowiadywać się w gminach czy powiatach. Z programu “Czyste powietrze” nie ma dotacji na instalację. Jest tylko nisko oprocentowana pożyczka. Dodatkowo w ramach ulgi termomodernizacyjnej można ubiegać się o zwrot podatku.

5. Trwałość, gwarancję: zdecydowana większość producentów paneli, gwarantuje że po 25 latach, panele będą produkowały minimum 80% tego co na początku. Sam sprzęt obecnie to przynajmniej 10 lat gwarancji na falownik i 15 na panele.

6. Serwis obsługa. Zamontować i nie dotykać! Dobrze zamontowana instalacja jest zupełnie bezobsługowa. Powinna sama się czyścić w deszcz. W zimę wystarczy, że kawałek panela ma dostęp do słońca, wtedy roztopi się reszta. Nie ma przeglądów czy serwisów. Oczywiście warto sobie od czasu do czasu rzucić okiem co i jak.

7. Zarobki. Tu się nie zarabia. Prąd jest tylko dla Ciebie. Nie dostajesz za niego pieniędzy.

8. Po co to mi? Większość instalacji zwraca się od ok 5 do 7 lat. Potem, przez kolejne 20 masz prąd za friko.

9. Firma instalacyjna. Jak ze wszystkim. Unikaj Mietków, którzy do środy kładli kafelki, a od czwartku zaczęli po kosztach montować panele. Unikaj też wielkich firm i nie płać za nazwę.

10. Sprzęt. Również jak ze wszystkim. Możesz kupić Mercedesa, albo Fiata Punto. Unikaj jedynie najtańszych rzeczy. To inwestycja na długie lata. Większość produkcji pochodzi z Chin, ale w tym przypadku to nie jest zarzut. Oni znają się na fotowoltaice bo są liderem w branży.

11. Jeśli myślisz nad własną instalacją, to zapraszam na prv. Współpracuję z kilkoma firmami i dla Mireczków zawsze znajdzie się jakaś dobra oferta w odpowiedniej cenie.
Pobierz kwahu666 - #fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 k...
źródło: comment_934uBHWki3X8PsUNperZ5zizUEVoDGpG.jpg
  • 22
@BillyGugu: naprawdę ciężko to oszacować. Każdy żyje inaczej. Powiedzmy tak bardzo orientacyjnie w nowoczesnym ciepłym domu, że bez ogrzewania prądem, to taka instalacja 3 kWp, a jak masz np. pompę ciepła to 6 kWp. Czyli tak od ok 15 do 30 tyś. Oczywiście minus dotacje i zwroty.
@BillyGugu: cenę podałem równie orientacyjną jak moc. Cena zależy głownie od rodzaju dachu oraz wybranych paneli i falownika jak i osprzętu. Najlepiej szukać złotego środka czyli nie iść absolutnie w taniochę oraz nie kupować na siłę wszystkiego co najdroższe na rynku.
@pitersi: mam mono. Te różnice z tego co czytam to raczej rozważania akademickie. Na moim dachu jest mało miejsca i jak bym wsadził poli to bym miał mniejszą produkcję bo by nigdy nie nadrobily. I pamiętaj że jest październik i gdzie jest słońce
@kwahu666 kolega ma poli i u niego nadal jest piękny dzwon. Ale ma ogromny dach w stosunku do potrzeb i nadal ma miejsce na rozbudowę... Zastanawiam się nad kupnem segmentu w szeregowcu- więc też będę miał mały dach więc też zostaną mi tylko mono.