•  

  Złupienie Magdeburga przez Ligę Katolicką i Imperialną Armie. Jedna z najgorszych masakr podczas Wojny 30 letniej. Nie oszczędzono walczących jak i cywili - około 20 000 - 25 000 osób pod przysłowiowy miecz, a majątki zarekwirowane jak w proskrypcjach rzymskich.

  "W okresie wojny trzydziestoletniej Magdeburg był zdominowany przez protestantów. Miasto stawiło opór w 1629 podczas oblężenia przez wojska czeskiego wodza Albrechta Wallensteina. W 1631 wojska cesarskie pod dowództwem Tilly'ego zaatakowały miasto, po jego zdobyciu żołnierze dokonali rzezi, w wyniku której zginęło ok. 20 000 mieszkańców, zaś majątki zostały złupione, a miasto spalone. Wydarzenia te znane są jako Magdeburgs Opfergang. Zgodnie z pokojem westfalskim (podpisanym w 1648), Magdeburg został przydzielony Brandenburgii-Prusom. Po śmierci ówczesnego administratora, Augusta von Sachsen-Weissenfels (1680) zostało siedzibą półautonomicznego księstwa Magdeburga."

  #starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

  #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #malarstwo #wojna #religia #myrmekochoria

  źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   @myrmekochoria: Ten sam dowódca, Johann t'Serclaes - hrabia Tilly, był w 1620 dowódcą cesarskiej armii, która pokonała Czechów pod Białą Górą.
   15 kwietnia 1632 dosięgła go sprawiedliwość pod Rain nad Rzeką Lech, gdzie został śmiertelnie ranny.

Gorące dyskusje ostatnie 12h