•  

  Ciekawe, że zaczynają znikać wpisy wysoko punktowane, które krytykują amerykańską politykę wobec Kurdów...
  #polityka #usa #syria #kurdowie #afera

  źródło: ity2Xf5X2Q.png

  •  

   @St_Atheist: Amerykańska polityka jest jak najbardziej racjonalna. Popełnili błąd wspierając Kurdów wbrew Turcji i Irakowi - lepiej jak późno niż wcale rewidować tę samobójczą strategie wspierania Kurdów wbrew wszystkim graczom w regionie.

  •  

   @IdillaMZ: czemu uważasz że to był błąd?
   Przecież ich rękami wykurzono ISIS.
   Teraz będzie wojna i islamscy radykałowie znów zaczną działać.

   +: pitersi
  •  

   @przeciwko78: ISIS juz nie ma - nie ma też wdzięczności. Kurdowie okupuja zbrojnie fragmenty Syrii i Iraku - co jest zalążkiem suwerenności - to się nie podoba wszystkim w regionie: Irakowi, Turcji, Syrii, Iranowi

  •  

   @przeciwko78: USA doprowadziły do sytuacji, gdzie znowu będą musiały coś nawywijać w Iraku - ponieważ w skutek zaczadziałej polityki Amerykanów - rozwalenia Syrii, stworzenia podglebia dla sunnickiego Państwa Islamskiego, Irak zbliżył się do Iranu - szyici wzięli władzę po osłabieniu sunnitów.

   +: pitersi
  •  

   @IdillaMZ: tak widowiskowe niedotrzymywanie słowa jakie zaserwował nam właśnie Trump, ma bardzo poważne konsekwencje. USA przestały być właśnie poważnym krajem. Byle turczyna sprawił że ich gwarancje stały się bezwartościowe. Pomijając już to, że przyczynili się do wybuchu krwawego konfliktu.
   Mądre to było?

  •  

   tak widowiskowe niedotrzymywanie słowa jakie zaserwował nam właśnie Trump

   @przeciwko78: a w ktorym miejscu USA daly slowo Kurda?
   Kurdowie nigdy nie mieli własnej państwowości, cieżko jest nawet o jednego konkretnego lidera z ktorym mozna by cos ustalać. Mimo krazacej obecnie informacji jakoby Kurdowie zniszczyli ISIS, to jest to dalekie prawdy. Glowna role w zniszczeniu ISIS mialy USA. Kurdowie dołączyli sie do wojny ktora stany wytoczyły tej organizacji terrorystycznej.

   Natomiast jest tez i druga strona medalu jesli chodzi o Kurdow. To oni odpowiadają za wiele zamachów terrorystycznych w Turcji. Tak na prawde nie wiele rozni ich od innych organizacji terrorystycznych.
   Co wiecej, bycmoze lepiej dla samych Kurdow ze nie udaja sie im walki o uzyskanie państwowości. Glowne postulaty, przeważających armii Kurdów stanowią utworzenie panstwa komunistycznego Kurdystanu. Nie jestem przekonany ze zwykłym ludzia żyłoby sie w takim państwie komunistycznym lepiej niz w innych państwach komunistycznych. Korea Północna tez powstała w podobny sposób. Rowniez koreanczyc walczyli o stworzenie własnego komunistycznego panstwa. Czy teraz żyje im sie lepiej, nie sadze :)

   Nie ma tez powodów zakładać ze komunizm w wydaniu Kurdyjskim sie sprawdzi. Ta ideologia nie sprawdziła sie nigdzie na swiecie, pod żadna szerokością geograficzna ani pod zadnymi przywódcami.

  •  

   @przeciwko78: Jakie gwarancje? Papierki i słowa weryfikuje się handlem w przededniu kryzysu, albo kiedy już do kryzysu dojdzie.
   Amerykanie mają poświęcać własne interesy dla Kurdów, którzy nie mają nic do zaoferowania poza mąceniem w regionie i własną ludnością? Mogli wykorzystać okazję i uzyskać lepsze warunki od Syrii i Iraku, zamiast okupować sie w swoich maksymalistycznych oczkeiwaniach.
   "Turczyna"? Turcja to potęgą, za pomocą której można oddziaływać na region. Robienie sobie konfliktów ze wszystkimi i tym samym zbliżanie państw nie zainteresowancyh kurdyjską suwerennością do siebie poswięcając własne interesy nie ma żadnego sensu.

  •  

   @baidu: @IdillaMZ: wiarygodność jest bezcenna w interesach i sojuszach.
   Ten nagły odwrót pozbawił amerykanów wiarygodności.
   Erdogan gra na nosie jankesom, to też kiepsko świadczy o potędze USA.

  •  

   @przeciwko78: Na pewno nie można zbyt często łamać zawartych układów - musisz być w jakimś stopniu przewidywalny dla pertnerów.

  •  

   @przeciwko78: Erdogan pokazuje co to znaczy bawić się w suwerenność i niepodległość. Dzisiaj jest to piekielnie trudne - już Trump przywalił Turcji odpływem kapitału i załamaniem ekonomicznym.

  •  

   wiarygodność jest bezcenna w interesach i sojuszach.
   Ten nagły odwrót pozbawił amerykanów wiarygodności.
   Erdogan gra na nosie jankesom, to też kiepsko świadczy o potędze USA.


   @przeciwko78: przypomnij mi, bo to chyba przeoczyłem, kiedy USA zawarły jakis, jakikolwiek sojusz z Kurdami? Kiedy zlozyly im jakakolwiek obietnice?
   USA maja sojusz z Turcja a nie Kurdami.

  •  

   @baidu: nie wydaje mi się żeby USA wspierały Kurdów w walce z isis ot tak, bez słowa.
   Byłoby to nieco dziwne.

  •  

   @przeciwko78: Stety lub niestety fakty są takie że to Turcja jest suwerennym krajem i członkiem NATO przez co jest ważniejszym sojusznikiem niż niestabilny, pseudopaństwowy twór jakim jest SDF.

   +: bilas
  •  

   @lewak_z_wyboru: i gdy ten suwerenny kraj życzy sobie napaść na sąsiada, to mocarstwo światowe ma spierdalać z dnia na dzień, porzucając dotychczasowego sojusznika?
   Nie zgadza mi się to.

  •  

   nie wydaje mi się żeby USA wspierały Kurdów w walce z isis ot tak, bez słowa.
   Byłoby to nieco dziwne.


   @przeciwko78: a mi sie nie wydaje zebu USA podpisały jakas umowę lub porozumienie z jakas niesfromalizowana grupa zbrojna, i to porozumienie ktore byłoby przeciwko Turcji, czyli swojemu sojusznikowi z NATO, z ktorym maja formalna umowę.
   To byloby niedorzeczne.

  •  

   @baidu: armia Kurdów jest sformalizowana i dotąd otrzymywała wsparcie amerykanów.
   I było to przeciwko isis, nie Turcji.

  •  

   @przeciwko78: Moralnie wątpliwe jednak tak wygląda polityka. Taka UE np. potępiła atak a później i tak się wycofa bo Erdogan zacznie straszyć uchodźcami.

   +: bilas
  •  

   armia Kurdów jest sformalizowana i dotąd otrzymywała wsparcie amerykanów.
   I było to przeciwko isis, nie Turcji.


   @przeciwko78: w jaki sposób jest sformalizowana i gdzie? Nawet nie ma czegos takiego jak 'armia Kurdow'. Sa jakies, bardziej czy mniej zorganizowane (nieformalne), grupy zbrojne typu SDF (o ktorym teraz jest glosno), czy PPK, działające w Iraku. Z reszta, USA juz dawała nieraz znać odnośnie swojego stosunku do tych grup zbrojnych, zobacz to jest artykul z 2007 roku: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/armia-usa-nie-zaatakuje-kurdow,38465.html

  •  

   @przeciwko78 ustalmy których Kurdów? Iraccy mają poprawne stosunki z Turcją i niezłe z USA a dużo gorsze z PKK i ziomkami w Syrii. Zresztą i iraccy Kurdowie są solidne podzieleni na minimum 3 frakcje.