•  

  O co chodzi z bagietką:
  -W Polsce są 3 stawki VAT.
  -Mrożona bagietka z masłem czosnkowym ma cechy produktu pasującego do każdej z nich.
  -Przedsiębiorca sam musi zgadnąć stawkę, nie ma wytycznych.
  -Jeśli urzędnik stwierdzi, że nie zgadł to dowali karę.
  -Ministerstwo finansów nie wyjaśniło problemu, czyli wszystko zależy od widzimisię urzędnika.
  #debata #mentzen

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @rachuneksumienia: to był tylko jeden przykład który na szybko przytoczył. Takich produktów jest o wiele więcej

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @rachuneksumienia: ale wiesz że nie każdy zrozumie i tym bardziej zapamięta "niejednolita wykładnia systemu podatkowego". A taki Janusz z Grażynka zapamiętają że VAT jest tak zjebany że nie wiadomo jaką stawkę dać zamrożonej bułce. O to chodzi żeby ludzie zrozumieli

  •  

   @rachuneksumienia: W minutę nie da się tego opowiedzieć ale możliwe, że ktoś zainteresuje się Mentzenen i zajrzy na youtube a tam ten i wiele innych problemów spokojnie objaśnia na poziomie systemowym.

  •  

   -W Polsce są 3 stawki VAT.

   @Sesja: trochę uproszczenie, w Polsce jest Vat 23% (minimalny w EU to 15%) oraz jest VAT obniżony do 8% lub 5%, a także usługi nieopodatkowane.

   Niestety, w Polsce jak w lesie, katalog produktów z obniżoną stawką - jeśli pozostawia pole do interpretacji - to zawsze przez przedsiębiorcę jest interpretowany na "korzyść" przedsiębiorcy, potem zdziwienie, gdy urząd skarbowy kwestionuje daną stawkę...

  •  

   @lukaszzz: nie do końca masz rację - w Polsce są 3 kategorie na usługi nieopodatkowane: VAT = 0%, niepodlegające opodatkowaniu oraz zwolnione z vat. W każdym przypadku podatek wyniesie 0 PLN ale spróbuj źle na fakturze zaznaczyć stawkę...

  •  

   @zelazunio: @lukaszzz: Coś mi się kojarzy, że jeszcze jest 7% dla rolników ryczałtowych

  •  

   @lukaszzz: Ta, ale możesz dostać indywidualną interpretację prawa podatkowego, stwierdzić że skoro tak powiedziała Krajowa Informacja Skarbowa to tak ma być, a nagle po 4 latach stwierdzają że LOL JEDNAK NIE, bo to nie jest w żaden jebany sposób wiążące, a w dodatku działa wstecz, bo to nie zmiana prawa tylko jego interpretacji i dowalają karę całej różnicy VAT + odsetki, jak na państwo z kartonu przystało.

  •  

   LOL JEDNAK NIE, bo to nie jest w żaden jebany sposób wiążące, a w dodatku działa wstecz, bo to nie zmiana prawa tylko jego interpretacji i dowalają karę całej różnicy VAT + odsetki, jak na państwo z kartonu przystało.

   @Rachey: jaki jest to % interpretacji? ja słyszałem o dwóch przypadkach w ciągu ostatnich kilku lat

  •  

   @Sesja: aż mi się przypomniało jak szef w mojej dawnej firmie się bił o to z US. Otóż nasze produkty można było sprzedawać typowo z 23% albo, jeśliby uznać pewną uznaniową właściwość tych produktów, to ze stawką 8%.
   No i mój szef kilkukrotnie zwracał się do lokalnego naczelnika o interpretacje, dokładnie opisywał te swoje produkty i dostawał wyrok: 23%.
   W tym samym czasie dokładnie te same produkty firma położona w innym województwie sprzedawała ze stawką 8% i robiła to zupełnie legalnie bo ichniejszy naczelnik wystawił im interpretacje, że wszystko ok XD

   A nie daj bóg przyjdzie nowy naczelnik i będzie miał inne zdanie XD

  •  

   @lukaszzz: Ale co to ma do tego jaki to jest procent? Do kogo masz się udać żeby uzyskać jednoznaczną odpowiedź w takim przypadku i nie wiązało się to z nagłym LOL JEDNAK NIE jak w kartonie zacznie brakować hajsu na bombelki?
   A jaki procent?
   No na przykład kilkaset interpretacji że dania gotowe sprzedawane z produktów mrożonych miały mieć 5%. Dotyczył praktycznie 90% fast foodów typu Mcdonald itp.

  •  

   @Sesja:
   Dlaczego tak podstawowe żarcie jak bułka z czosnkiem jest w ogole opodatkowane? Dlaczego jakiekolwiek żarcie jest opodatkowane vatem? Co to za dobro luksusowe dla człowieka zaspokajać najniższe potrzeby fizjologiczne? Czemu my pytamy o stawkę VAT na coś co jest nam wszystkim niezbędne do życia?

  •  

   @Sesja: Dlatego czasem te same produkty od różnych producentów sklep sprzedaje na różnej stawce VAT.

  •  

   O co chodzi z bagietką:
   -W Polsce są 3 stawki VAT.


   @Sesja: zacznijmy od tego, że w Polsce są trzy identyfikatory podatkowe: PESEL, NIP i REGON. Tylko dlatego, że jak trzeba było przejść z gospodarki centralnie sterowanej na rynkową to komisje które miały coś wspólnego z identyfikacją podatnika - każda wymyśliła inny identyfikator i oczywiście się ze sobą nie komunikowały. A jak już było zrobione, no to cóż "chuj tam, zapłacone".
   Tak samo zcentralizowany system zbierania danych podatkowych nie przewidywał jak te dane z oddziałów terenowych dostaną się do centrali. Ale, że już wszytko było "gotowe" do odpalenia, to wymyślili, że pan Kazek z każdego miasta i miasteczka w piątek napierdalał służbowym polonezem z taśmą komputerową do Warszawy. I tak właśnie robił.
   A jak już jesteśmy przy komputerach, to "przetarg" na informatyzację całego systemu podatkowego wygrała francuska firma Bull produkująca sprzęt niekompatybilny z żadnym innym istniejącym, a wygrała dlatego, że Francuski bank centralny zgodził się nam udzielić kredytu na tę informatyzację, ale pod warunkiem, że weźmiemy francuską firmę.

   Tak więc trzy stawki VAT na bagietę, to kropla w morzu beznadziei.

  •  

   @Sesja: to jest wlasnie mafia vatowska

  •  

   @Rachey
   1. Na stawki nigdy nie można było dostać bezpieczniej interpretacji, bo one zależą od PKWIU, więc trzeba było wskazać we wniosku pkwiu samodzielnie.
   2. Teoretycznie PKWIU mógł potwierdzić GUS ale było to nie wiążące.
   3. Od przyszłego roku wchodzi matryca VAT (która wiaze stawki VAT z CN a nie pkwiu) i wiążące informacje stawkowe, więc w końcu będzie można potwierdzić stawkę w sensowny sposób.

   @Sesja
   @pwn3r
   @lukaszzz
   @zelazunio
   @wojtek_bez_portek

  •  

   @svr_: Ta stawka dla rolników ryczałtowców jest w gruncie rzeczy dla klientów tychże. Działa to na zasadzie rekompensaty. Taki podmiot może wystawić sobie za rolnika tę fakturę żeby nie być stratnym z tytułu odliczenia podatku VAT ¯\_(ツ)_/¯ Taka ciekawostka.

  •  

   @Sesja: albo stosować najwyższą możliwą, co jest logicznie nieopłacalne.
   A tak w ogóle to w PL mamy więcej stawek VAT: 0%, (3%)4%, 5%, 7%, (7%)8% i (22%)23%.

  •  

   @Sesja: witamy w Polandii:

   Urząd skarbowy z Wałbrzycha przegrał przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym proces z przedsiębiorcą, który z winy urzędników musiał zamknąć swoją firmę. Fiskus orzekł, że mężczyzna produkujący lizaki lodowe, tak naprawdę jest producentem... napojów
   https://www.se.pl/wiadomosci/polska/urzad-skarbowy-zamienil-lody-w-napoj-i-zniszczyl-przedsiebiorce-jest-wyrok-sadu-aa-Fp7n-yX3b-zkCG.html

  •  

   @Sesja: z tą bagietką to było tak, że gość najpierw pytał GUS jak ma zakwalifikować mrożoną bagietkę i dostał odpowiedź, że łapie się pod kilka kategorii. A potem pytał US jak ma to rozliczać załączając pismo z GUS i dostał odpowiedź, że sam ma sobie wybrać, a Urząd Skarbowy powie czy wybrał dobrze dopiero podczas kontroli.

  •  

   @pwn3r: oni to prawo piszą dla siebie a nie dla ludzi, jak wybierzesz większą stawkę podatku i urzędnik uzna, że powinna być mniejsza to Ci dowalą karę za oszustwo.

  •  

   @Sesja:

   -Jeśli urzędnik stwierdzi, że nie zgadł to dowali karę.

   Tylko jeśli wybierze niższą stawkę. A jak wybierze wyższą to urzędnik się nie przyczepi natomiast będzie sprzedawać bagietki drożej niż konkurencja.

   BTW to wg nowej matrycy czy starej?

   +: tomund
  •  

   @Sesja tal zawsze było z VAT. Można to zrobić prosto ale wtedy nie ma bata żebyateo można było uwalic przedsiębiorcę, od tak dla zasady.