Wpis z mikrobloga

Jak wiecie jakiś czas temu zrobiłem fiszki dla osób, które uczą się JavaScripta. Dostałem sporo pozytywnych odpowiedzi, ale też pytanie, czy da się zrobić je w innym formacie, żeby było łatwiej je drukować. Więc idąc za tym tropem doszedłem do wniosku, że można by zrobić osobno fiszkę na każde polecenie. Do tego można by zrobić je wizualnie ładniej, w postaci kart. W zasadzie to mogłyby to być karty w stylu gier typu Magic. A skoro tak, to można by jeszcze zrobić z nich karty do gry. Tak oto powstał prototyp takiej karty. Każda karta będzie miała własną ręcznie rysowaną grafikę, do tego jeszcze będzie system gry. Będzie można zbierać takie karty, uczyć się, grać nimi. Po prostu trochę ciekawszy sposób na naukę programowania.

I tutaj pytanie do Was. Czy byście byli zainteresowani takimi zestawami gotowymi, wydrukowanymi w ładnych filiach i pudełkach? Dodam, że tak samo jak #javascript, myślę też o #python i innych językach programowania

#programowanie #naukaprogramowania #programujzwykopem #frontend #dlaprogramistow
Pobierz tomaszs - Jak wiecie jakiś czas temu zrobiłem fiszki dla osób, które uczą się JavaScr...
źródło: comment_XAChZqU2RzvcJaxpZ8misPLA7IUMDx2I.jpg
  • 11
@tomaszs dwie sprawy - po pierwsze, języków programowania uczy się inaczej niż tych klasycznych. Nie ma potrzeby przyswajania słówek w ten sposób, zdecydowanie łatwiej i szybciej jest rozwiązywać problemy, a "słówka" brać z dokumentacji, gdzie wytłumaczenie nie jest lakoniczne.
Po drugie, fiszka polega na tym, że po obu stronach coś jest - z jednej hasło, z drugiej wytłumaczenie. W obecnej formie to nie są fiszki.
@Bordomir: bardzo trafne argumenty. Oczywiscie tez tak mozna patrzec, potwierdzam. Liczyłem na to ze ktos to poruszy ale jestes pierwszy i szacun bo malo kto wie co to sa fiszki. Masz moze pomysl jak je inaczej nazwać?

Co do pierwszego punktu: szybkosc przywolania z pamieci vs z dokumentacji. Nie jestem fanem kucia na pamiec ale to juz nie jest kucie prawda? :)
@tomaszs umm, z tym pierwszym punktem to chodziło mi o to, że nie znam osoby, która nauczyła się programować czytając książkę. Zdecydowanie łatwiej jest coś zapamiętać pisząc kod i ewentualną niewiedzę uzupełniając na bieżąco - wtedy mamy pełen obraz tego co robimy jak i lepiej zapamiętujemy. Nie wyobrażam sobie siedzieć i przeglądać "fiszek" z różnymi metodami czy operatorami. Zwłaszcza, że ich opis jest lakoniczny.

Jeśli koniecznie chcesz robić coś takiego, to może
@Bordomir: a nie jest tak, że jak nauczysz się kilkudziesięciu podstawowych "słówek" na początku to nauka pójdzie łatwiej? Jak uczysz się jeździć to wykucie kilku znaków na pamięć może pomóc, choć wiadomo, że najwięcej uczysz się "używając" tego co masz wykuć.
@lort myślę, że dużo zależy od człowieka. Ale jeśli uczysz się od zera - raczej zaczniesz od edytowania gotowego kodu, drobnych zmian funkcjonalności. Jeśli uczysz się kolejnego języka - 80% rzeczy będzie takich samych/podobnych, a znalezienie właściwego odpowiednika zajmie chwilę.
@rimyi: w wiekszosci nie. Docelowy deck w zamysle ma miec recznie robione ilustracje. Nie wiem jeszcze jak to bedzie kosztowo wygladac ale to chyba najlepsze jakosciowo rozwiazanie.