•  

  Kupujemy Bitcoina.
  Najpierw uwaga, oczywiście nie musisz kupić całego BTC. Bitcoin dzieli sie na 100mln satoshi i satoshi to jednostka rozliczeniowa, można wiec kupić za w zasadzie dowolnie małą sumę.

  Portfele.
  Na komórkę polecamy "Samurai Wallet" i "Mycelium Wallet" dla androida i "GreenAddress"/ Blockstream Green Wallet dla iOS - to aplikacje, obsługa jest łatwa i intuicyjna. Najważniejsze że w tych portfelach sami ustalamy fee opłatę za transakcję. Więcej o tym jak nie przepłacać za transakcję tutaj https://www.wykop.pl/wpis/43957635/jak-nie-przeplacac-za-transakcje-bitcoin-przed-zro
  Na komputer "Electrum" - tu jest mały problem, sam portfel jest ok, ale Windows jest narażony na ataki wirusów, trojanów itd, poza tym pojawiają się fałszywe strony udające stronę electrum, instalacja portfela z takiej strony, to pewna utrata środków. Jeśli instalujesz electrum, musisz być pewny, ze komputer jest czysty i instalujesz z legitnej strony, warto też sprawdzić sygnatury portfela.
  Portfele sprzętowe to:
  Trezor ONE 59€
  Trezor Model T 180€
  ref https://shop.trezor.io/?offer_id=10&aff_id=1698
  bez refa https://shop.trezor.io
  Ledger NANO S 59€
  Ledger NANO X 119€
  ref https://shop.ledger.com/pages/ledger-nano-x?r=6bed56d6b2ba
  bez refa https://shop.ledger.com
  ColdCard 110$ bez refa https://store.coinkite.com/store/coldcard
  Urządzenia usb, dla mnie to trezor wygląda jak pilot do bramy, a nie sejf :), to sejfy na BTC właśnie, ludzie trzymają na nich miliony dolarów. Jedyny minus jest taki, ze trzeba na nie wydać kilkadziesiąt euro.
  Zimny portfel - gdybyś go potrzebował, to nie pytał byś na wykopie o podstawy.
  Sprzątamy portfel BTC

  WAŻNE!
  Każdy portfel wymusi na Tobie zapisanie kilkunastu slow po angielsku. To tzw "seed". Seed jest kluczem prywatnym/backupem do Twojego portfela, w razie zgubienia, zniszczenia itp portfela, do nowego i pustego wbijasz swój seed i odzyskujesz środki. Ważne, żeby seed trzymać w bezpiecznym i jednocześnie niedostępnym dla innych miejscu. Seeda nie trzymamy w formie elektronicznej, w sieci - to zawsze naraża na atak hakerów, zapisujemy go tradycyjnie na kartce, najlepiej w dwóch kopiach i umieszczamy w różnych miejscach. Bitcoin jest bezpieczny i tylko Ty masz dostęp do Twoich BTC, ale tez nie ma pani z banku, do której mógłbyś zadzwonić i poprosić o reset hasła- jeśli stracisz portfel i seed, nigdy nie odzyskasz swoich BTC.

  Kupujemy
  Wszystkie giełdy/kantory oferujące BTC za walutę wymagają KYC, czyli przesłania skanu dowodu, rachunku i selfie, to wymogi prawa. Uważam, ze strach przed KYC jest nieuzasadniony, ale to moja opinia. Giełdy oferujące BTC za PLN to Bitbay, odradzamy do dopóki trojekxx7 nie odzyska pieniędzy, więcej o całej sprawie można poczytać tutaj plus setki ludzi z problemami np z dzisiaj i nowa (5 miesięcy) na rynku, Polska giełda @bitclude są tu z nami na wykopie. To najlepsze miejsce na zakupy za PLNy, zweryfikują was w 5 minut, Przelew, jeśli wysyłacie pieniądze express elixirem za piątaka to pieniądze są księgowane do 30 min.
  Dużo ludzi wspomina o kantorach 4coins, kantorbitcoin i innych a potem piszą prowizje są duże i nie opłaca się. Jeśli robicie jakieś zakupy Polskich kantorach to polecamy inpay.pl który was nie oszuka, do kwoty 4k PLN nie trzeba weryfikacji KYC i maja konto na wykopie co ułatwia komunikacje w razie problemów. Prawie wszystkie kantory mają ukryte opłaty które ujawniają się już po zakupach. Badania robiło kilku wykopków, jeden opisywał to na swojej stronie, jak mi wpadnie w oko to następnym razem wam to wrzucę, bardzo dobrze opisał ten proceder.
  Za Euro.
  Kraken, Binance, Bitstamp, Coinbase Pro, kantor Wirex - najlepsze kursy, można szybko kupić kartą lub taniej przelewem #revolut muszę przyznać że byłem zaskoczony jak szybko można kupić BTC na coinbase pro droga jest dosyć długa i w porównaniu do np Polskiej giełdy bitclude przy zakupie jednego BTC to różnica 100-300zł, niewiele i nie wiem czy ta droga jest *warta zachodu, mniej więcej wygląda to tak...
  Karta bankomatowa PLN > revolut > zamiana PLN na EUR na revolut > przelew zwykły z revolut na coinbase > transfer z coinbase na coinbase pro > zakupy, kartą od revolut nie da się zasilić konta, Przelew trwa od 2 do 4 godzin (nie w weekendy). Opisując coinbase należało by wspomnieć o dwóch rzeczach. Wypłata waszych bitcoinów z coinbase pro to 15-25 € centów, np bitstamp czy bitbay to 50k sat to jest na dzień dzisiejszy 3.80 €. Z drugiej strony coinbase to według wielu szkodnik bo nie obsługuje batchingu. W wielkim skrócie nie wysyła BTC zbiorczo do wielu za jednym zamachem tylko robi pojedyncze transakcje i w ten sposób spamuje blockchain bitcoina.

  Bitomaty - fizyczne urządzenia, podobne do bankomatów, stoją w dużych miastach, można w nich kupić i sprzedać BTC anonimowo. Adresy bitomatów znajdziecie tutaj https://coinatmradar.com/

  Uwagi.
  Nie trzymamy kryptowalut na giełdach, w kantorach, internetowych portfelach (dlatego takich portfeli nie uwzględniłem), bo BTC są Twoje, tylko jak posiadasz do nich klucz prywatny lub seed, pamiętamy polskie giełdy które zawinęły się z waszymi bitcoinami dlatego na wstępie opisałem portfele. Kupujemy, przelewamy i mamy całkowita kontrole nad swoimi Bitcoinami.
  Bitcoin jest fajny, niech HODL będzie a wami.
  Ten poradnik stworzył @obruni , dla was wzbogacamy ten poradnik :)
  #bitcoin #kryptowaluty
  #kryptowaluty