Wpis z mikrobloga

hej. Mam lukę pomiędzy okresem antycznym a średniowieczem. Zastanawiam się jak to się w ogóle mogło stać, że nastąpila pewna degradacja np. w sztuce. Rozumiem, że kultura średniowieczna miała inne cele niż ukazywanie w rzeźbie np. umieśnionej sylwetki, perfekcyjnej itp... Ale co się stało z tym dorobkiem kultury antycznej? Wiem, że po drodze był pożar biblioteki aleksandryskiej no i upadło Imperium Romanum, ale nie za bardzo umiem wyjaśnić sobie lukę, która jednak nastąpila. Zachęcam do polecenia mi jakiejś literatury z tego okresu, ale rowniez krótki opis z wyjasnieniem i linkami do artykułów. te czasy w szkole albo przespałam albo ktoś mi źle wytłumaczył. Cos tam mnisi przepisywali od arabów, ale jak te dzieła "naukowe" i w ogóle wszystko zostało tak zaprzepaszczone? I jak się np. dzieła filozoficzne u Arabów znalazły? XD NWM LOL.
#historia #pytanie #starozytnosc #sredniowiecze #kultura #ciekawostkihistoryczne
  • 19
@Lallable: mnisi nie przepisywali od Arabów (co najwyżej sporadycznie jak Gerbert z Aurillac), oni zwyczajnie zachowali z literatury klasycznej to co uznali za wartościowe i ok. 90% znanej nam literatury starożytnej zostało przechowanych w bibliotekach klasztornych. Co do upadku sztuk plastycznych to ciężko mi się wypowiedzieć, po części pewnie inne kanony estetyczne nowych barbarzyńskich elit, po części zwyczajny upadek ekonomiczny dawnych centrów, po części wpływ niektórych prądów religijnych (ikonoklazm)
@Asterling: No, ale dopytuję dlaczego. Co się takiego stało z całą wiedzą jak Rzym upadl :O Jeśli chodzi o kościół to bylabym ostrozna. Oni tam kolekcjonowali wiedze, ale gdzie się to rozsiało itp...
@Lallable: nie czytaj podręczników, lepiej takie gawędy historyczne, francuscy mediewiści w tym są dobrzy (Duby, Czasy katedr, Le goff, Kultura średniowiecznej Europy), jest trochę przetłumaczonych na polski książek Umberto Eco (on też jest mediewistą) np. Sztuka i piękno w średniowieczu
@Lallable:

jak to się w ogóle mogło stać, że nastąpila pewna degradacja np. w sztuce


Co masz na myśli? Architekturę monumentalną, rzeźbę? Ta pierwsza upadła wraz z zanikiem rzymskiego euergetyzmu. Zjawisko to związane było ze zmianami w systemach społecznych. Głównym euergetą późnego antyku był... kościół, który raczej nie był zainteresowany budowaniem amfiteatrów.
Rzeźba upada z podobnych powodów. Kto miałby być zainteresowany przedstawieniami Apollina i Afrodyty? Z resztą wcale nie upada, a
źródło: comment_KacSod2PpIdZQNRaWeJ3egZK1hQDNB4k.jpg
dzieła filozoficzne u Arabów znalazły?


@Lallable: Arabowie już w VII w. zdobyli panowanie nad kulturowymi stolicami Bizancjum( no tak) - Antiochią i Aleksandrią. Tam mogli zapoznać się z kulturą antyczną.
@michelney mi np. Rysunki średniowieczne sie bardzo podobają, są bardzo klimatyczne, zastanawiam się Jednak na ile umiejętności średniowiecznych były słabe jesli chodzi np o przedstawienie sylwetki A o ile to przemyślany zabieg, bo tak jak mówisz kanonu sie zmieniły A sztuka miala wymiar sakralny, miała być w pewien sposób szkaradna i ostrzegac np. przed pieklem... mi sie wydaje, ze to drugie. A co np. Z akweduktami? Czemu średniowieczni ich nie mieli? Zaginely
@Lallable: Trochę późno, ale dodam swoje trzy grosze. Upadek klasycznej kultury antycznej miała miejsce jeszcze za czasów Imperium Romanum, które szczególnie w zachodniej części, która podlegała silnym wpływom prostych barbarzyńskich plemion odgrywających w jego polityce i życiu społecznym coraz większą rolę. Wiązało się to oczywiście również z degradacją wiedzy z najróżniejszych dziedzin, ale nie chodzi tu o jej zanik, ale zwyczajnie o brak bogatej, centralnej władzy które mogła stymulować rozwój sztuki,