•  

Naruszenie wyborów w Obwodowej Komisji nr 8 we Wrocławiu.
    Byłam dopisana do listy, podchodzę do bardzo starszego Pana, który widzę ze ma m.in. listy osób dopisanych. Pan zamiast zapytać mnie o nazwisko, adres, podał mi cała listę osób uprawnionych do głosowania żebym siebie znalazła. Mogłam spokojnie patrzeć ma adresy i nazwiska wszystkich osób. Potem patrzę, a dokładnie naprzeciwko niego jest miejsce do głosowano, tak ustawione, ze wspomniany Pan wszystko widzi. Odwracam się tylem do niego starając się zachować pozory tajności, biorę swój prywatny długopis do ręki i oddaje głos do Senatu. Pan w tym momencie podchodzi do mnie i perfidnie patrząc na moja kartę do Sejmu bierze długopis dany przez Komisje do głosowania i sprawdza czy on pisze na swojej kartce. Stał obok mnie dobrą minutę, a pozostali członkowie Komisji stali na drugim końcu sali odwróceni tyłem do nas i plotkując.

Zgłoszone do PKW, dostałam odpowiedz, ze się tym zajmą. Jakby ktoś z Was oddawał głos w tej komisji to proszę o info czy coś się poprawiło!
    #wroclaw #wybory #wyborywewroclawiu

•  

@Lonate: w normalnej sytuacji też widać adresy innych osób, no ale sytuacja i tak nie powinna mieć miejsca. W końcu dostaje za swoją pracę pieniądze.

•  

@Okayama: maja specjalna kartkę z wycięciem na jedna linijkę mająca na celu zasłonięcie adresy i dane innych osób, tak żebyś widział tylko siebie podpisujac odebranie karty do głosowania

•  

@Lonate: wiem, ale i tak przy znajdowaniu widać inne adresy.

•  

@Lonate: No dobra ale co on zrobił, że go zgłosiłaś? Wiem, że powinien poprosić o dowód ale jak sama piszesz był to starszy facet i po prostu ci zaufał...
      A z tymi długopisami to śmieszne to jest xD dla twojej informacji w komisji siedzą przedstawiciele powołani z różnych ugrupowań i jakieś znikające tusze to bajka.

•  

@Lonate: przeciez ta kartka z dziurka jest po to zebys nie podpisala sie w zlym polu. reszty nie zrozumialem. w mojej komisjki sa 4 stoliki z krzeslami kazdy ze sciankami dzialowymi jak w korpo.

+: Jamniki2, Voyager-1 +1 inny
    •  

@Lonate: ale wiesz, ze z ci ludzie praktycznie nie mają zafnego szkolenia? Z rana jeszcze stres dochodzi bo to początek. Raczej słabe zachowanie z twojej strony, ale no też nie mogę go negowac.

•  

@gwiezdny_wodnik: stał i patrzył na moja kartę do głosowania dopóki nie zwróciłam uwagi. Patrzył na kogo zagłosowałam w Senacie i patrzył na kartę do Sejmu czekając aż oddam głos. Mimo wszystko nie powinien mi dawać wszystkich kartek żebym sama siebie znalazła. Może jestem bezduszna, ale nie obchodzi mnie czy członek komisji ma 20 czy 90 lat - ma wykonywać swoją prace należycie dbając o tajność wyborów i ich prawidłowy przebieg

•  

@pawelczixd: Wybory w Polsce mają być tajne. Koniec i kropka. Podstawa demokracji

•  

stał i patrzył na moja kartę do głosowania dopóki nie zwróciłam uwagi.
      @Lonate: tak było i ty po zaznaczeniu odpowiedniego kandydata jeszcze patrzyłaś na swoją kartę przez minutę
      Wcale nic tu nie jest przekoloryzowane. Zresztą jeśli to był stary dziad to wątpię aby zauważył na kogo tam oddałaś głos. Co do dawania kart to zwykle stawia się parafkę przy nazwisku osoby której wydaje się karty do głosowania po to aby się podpisała. Więc tak czy tak przez chwilę możesz popatrzeć na dane innych wyborców.

@hummel: zwykle głosuje się w przegrodach oddzielonych tylko bokami a z góry wszystko widać. To nie jest uregulowane prawnie więc raczej nie ma zakazu przejścia się po lokalu np aby sprawdzić długopis a niby przypadkiem zerknąć jak kto zagłosował xD Członek komisji nie powinien się tak zachować ale nawet jeśli to zrobił to wystarczy, że powie o tym, że to przypadkiem zerknął

•  

@hummel: to pretensje do PKW i ordynacji. Przy minimalnej ilości członków komisji w dużych miastach, bo najczęściej są w składzie minimum i takim zainteresowaniu wyborami jak obecnie, po prostu człowiek nie jest w stanie wszystkiego upilnowac. No zachowanie jego słabe, ale moim zdaniem wystarczyło zwrócenie uwagi.

•  

@Lonate: przecież ta karta z wycięciem jest tak beznadziejna, że nikt z tego nie korzysta

•  

@Lonate lol przecież i tak jak masz dobry wzrok to widzisz wszystkie karty xD

+: Okayama
    •  

był to starszy facet i po prostu ci zaufał...

@gwiezdny_wodnik: Nie mogę, mam palpitacje serca.

pokaż spoiler To jest sprawa wagi państwowej, a my będziemy się rozczulali, bo starszy facet ma zaufanie...

•  

@cvbnm Sprawa wagi państwowej bo jakiś dziadek zobaczył na kogo jakaś randomka oddała głos xD

•  

@tomaszq: To akurat dotyczy tego, że nie potwierdził tożsamości (✌ ゚ ∀ ゚)☞

+: dwojra
    •  

@cvbnm Gdzie jest napisane że nie musiała dawać dowodu?

+: Ziemia
    •  

@Lonate spoko, u mnie przy wyborach do europarlamentu też niby mieli ten szablon do szukania nazwisk a facet go odrzucil i moglam zobaczyć nazwiska innych osob. Oraz to jak dramatycznie malo osob które dopisały sie do spisu wyborców zaglosowalo. A byla juz 20.... Byc moze brak informacji zwrotnej z urzędu, ze kogoś dopisali spowodował, ze ludzie olali glosowanie :/

•  

@tomaszq: Nie napisałam tego tutaj :) Ale fakt faktem o dowód nie poprosił, sama mu dałam dowód mówiąc że pewnie potrzebuje do sprawdzenia.

•  

@Lonate Może gdybyś nie dała to by poprosił. Też wielu osób nie prosiłem bo ludzie sami dają te dowody. :D

•  

@tomaszq: Dlatego tez to nie jest kwestia mojego czepiania się

•  

@pawelczixd w poprzednich wyborach byłam w komisji, szkoleń mieliśmy łącznie 2 h, wszyscy doskonale wiedzieli co robić i jak robić

•  

@Lonate: Przecież kurwa tak jest w całym kraju praktycznie XD

•  

@GoodGrace: ja byłem na samorządowych w dużym mieście gdzie frekwencja w danej komisji była 70% i był cyrk

•  

Dla broniących typa, podglądanie na kogo głosuje ktoś inny to przestępstwo za które leci grzywna, ograniczenie wolności lub Sztum do lat 2

•  
      Jamniki2 via Android

0

@Lonate chyba troszeczkę za poważnie podchodzisz do życia wiesz xD

•  

@Lonate: to co opisałaś to nie bedzie nic oprócz marnowania czasu ludzi z pkw

•  

@Lonate może gapił ci się na bebe... piersi? ʕ•ᴥ•ʔ

•  

@Lonate: też głosowałem we wrocku, kilka miejsc ustawione tak, że komisja widzi wszystko

•  

@Lonate: Mnie nie mogli znaleźć na liście, to Pan zadzwonił do urzędu sprawdzić dane, to przy całym lokalu głośno wykrzyczał moje dane z peselm, adresem zameldowania itede, po czym zostawił mój dowód na losowym parapecie i poszedł szukać mnie na liście xD Napisałem pismo, nic z tym nie zrobili.

•  

@burzopol: ja już dostałam 4 różne maile od komisji z postępem w sprawie

•  

To jest sprawa wagi państwowej, a my będziemy się rozczulali, bo starszy facet ma zaufanie...

@cvbnm: niech opka da znać jak podeszła do tematu komisja, bo mi się wydaje, że będą mieli to głęboko w dupie...

ja już dostałam 4 różne maile od komisji z postępem w sprawie

@Lonate: daj znać na czym się kończy xD zobaczymy kto ma rację xd

•  

@Lonate: ja dostałem jedną, bez konkretów, a wkurzony poszedłem z lokalu,nie zapamiętałem kto to był, krzywdy mi nie zrobili, zagłosowałem, a miałem wtedy ważniejsze sprawy na głowie no i nikt nie zerkał mi w kartę, więc odpuściłem. To było podczas wyborów do Europarlamentu. Ale informuj, jak się u Ciebie skończy

•  

Zgłoszone do PKW, dostałam odpowiedz, ze się tym zajmą. Jakby ktoś z Was oddawał głos w tej komisji to proszę o info czy coś się poprawiło!

@Lonate: Nie rozumiem, czemu nie zgłosiłaś sprawy od razu na policję, a faceta trzeba było jeszcze nagrać. Odsunęli by go od razu, a tak? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

maja specjalna kartkę z wycięciem na jedna linijkę mająca na celu zasłonięcie adresy i dane innych osób

@Lonate: Nie wiem czy ci ktoś napisał wcześniej bo się nie chcę przebijać, ale ta kartka służy żeby debile nie podpisywały się w innych kratkach za innych, bo to przysparza duże problemy. Ale nie da się ukryć że nie powinna ona być odwracana w twoim kierunku (podpis możesz złożyć do góry nogami) a już tym bardziej nie powinnaś dostać jej do ręki.
      Powinnaś od razu na miejscu wezwać policję.

•  

@Sababukin @xandra nie wzywałam policji bo bym musiała zostać na miejscu, a najzwyczajniej nie miałam czasu bo biegłam na studia zaoczne.
      A według jednego z maili, które dostałam wynika ze kartka do zakrycia jest właśnie po to żeby nie widzieć danych innych osób. Jak będę miała swobodny dostęp do kompa to skopiuje treści maili :)

•  

starszy facet

@gwiezdny_wodnik: Aha to jego już nie obowiązuje prawo i przepisy?.

•  

@Lonate: przepisy dotyczące wyborów to jedno, ale ta pierwsza akcja to robienie kurwy z RODO i z tym już ciężko handlować.

•  

@bilas @Camis @Sababukin @idomeneo @xandra @burzopol @gwiezdny_wodnik @Bruno_ @Nahcep @hummel @Shagot Sprawa wygląda następująco:
      Mail z opisem sytuacji wysłałam do oddziału KBW we Wrocławiu. Najpierw dostałam od jednej osoby odpowiedź:

Informuję, że Pani zgłoszenie ws. naruszenia tajności głosowania zostało przyjęte. Opiekun ObwKW nr 8 został poinformowany o zdarzeniu i poproszony o interwencję. Jednocześnie informuję, ze administratorem danych osobowych zawartych w spisie jest OKW we Wrocławiu, a nie KBW, zatem zgłoszenie powinno być skierowane do UODO

do UODO poszedł też mail z opisem - oni akurat nic nie odpisali ;)
      Potem dostałam drugiego maila od Dyrektora Delegatury KBW we Wrocławiu:

odpowiadając na e-mail z dnia 13 października 2019 r. dotyczący nienależytej ochrony przez członków Obwodowej Komisji Wyborczej nr 8 we Wrocławiu, przed osobami trzecimi, spisu wyborców, niniejszym informuję, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) administratorem danych jest podmiot, który decyduje o celach i sposobach przetwarzania danych. Obwodowe komisje wyborcze, od momentu otrzymania spisu wyborców, aż do przekazania protokołu głosowania organowi wyborczemu wyższego rzędu są jedynym dysponentem spisu wyborców. W związku z tym w czasie, w którym obwodowa komisja wyborcza dysponuje spisem wyborców pełni funkcję administratora danych w tym zakresie. Zgodnie z uchwałą nr 210/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 2 września 2019 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 13 października 2019 r. obwodowa komisja wyborcza zobowiązana jest do bezwzględnego zapewnienia ochrony danych osobowych ujętych w spisie. W tym celu komisja obowiązkowo stosuje przekazane przez urząd gminy osłony na spis. Wszystkie obwodowe komisje wyborcze zostały wyposażone w stosowne osłony na spisy. Ponadto członkowie obwodowych komisji wyborczych uczestniczyli w szkoleniu w trakcie którego poruszano problematykę i zagadnienia ochrony danych osobowych, oraz zwracano szczególną uwagę członków komisji na konieczność należytego zapewnienia ochrony danych osobowych zawartych w spisie.

Po otrzymanej od Pani informacji przeprowadzona została rozmowa z Przewodniczącą Obwodowej Komisji Wyborczej dotycząca konieczność bezwzględnego przestrzegania zasad w zakresie ochrony danych osobowych przez Komisję.

Następnie dostałam maila z skanem mojego maila w wersji wydrukowanej, opieczętowanej, został nadany numer sprawy itd. i że takie pismo zostanie skierowane do głównego oddziału KBW. Potem dostałam maila z potwierdzeniem i pokazanym przekierowaniem sprawy do głównego oddziału KBW. Na razie czekam dalej :)

•  

@Lonate u mnie też był przypał. W ogóle babka nie użyła tej "linijki". Sprawdziła nazwisko, zaznaczyła na kartce ptaszek i ze tu podpis. Głupia cipa nie sprawdziła imienia i miałam się podpisać na miejscu mojej babci. Zwróciłam jej uwagę i dopiero "ojej, x nie y?"

Chyba też to zgłoszę, bo gdybym nie zauważyła to byłby przypał

•  

@Blutwurst: Zgłaszaj, zgłaszaj. Wysłanie maila zajmuje 5 minut. Tez nie wiem czy ostatecznie coś z tym zrobią, ale sumienie mam czyste ;)

•  

@Lonate: kek

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: image.jpg

•  

@bm92: No i wydało się xD

•  

@Lonate: pobecz się i zbojkotuj kolejne wybory.

•  

@Shagot:

przeciez ta kartka z dziurka jest po to zebys nie podpisala sie w zlym polu. reszty nie zrozumialem.

@Sababukin:

Nie wiem czy ci ktoś napisał wcześniej bo się nie chcę przebijać, ale ta kartka służy żeby debile nie podpisywały się w innych kratkach za innych, bo to przysparza duże problemy.

Skąd Wy to wytrzasneliście? Kiedyś tych kartek z wycięciami nie było i nie było też problemów z tym, gdzie kto ma się podpisać.

Kartki z wycięciami wprowadzono ze względu na konieczność ochronych danych osobowych. Kiedyś traktowano to po macoszemu i każdy mógł oglądać dane innych osób. Teraz już nie można, a przynajmniej w teorii. Jeżeli członek komisji wyborczej nie stosuje tej kartki z wycięciem, to łamie procedury i naraża się na karę w przypadku, gdy ktoś to zgłosi.

Zresztą przeczytajcie wiadomości, jakie @Lonate dostała od KBW. Oni potwierdzają, że te kartki z wycięciami zostały wprowadzone ze względu na ochrotę danych osobowych i są obligatoryjne.

•  

@eshabe: 10 lat w komisjach, dużo się takich zjebów trafiało mimo ptaszka w kratce pisali gdzie popadnie, jeszcze jak ich nie było to się samemu podobne wynalazki tworzyło, żeby sobie życie ułatwić.
      Na to w komisjach każdy ma wyjebane bo to praktycznie nie możliwe do zrobienia jak musisz wertować kartki przy ludziach.
      Nawet przy mężu zaufania dziś na komisji normalnie bez tej kartki dano mi się podpisać i ja to rozumiem i mam w to wyjebane że ktoś przez kilka sekund, może popatrzeć na moje dane.

•  

@Sababukin: Nie zmienia to faktu, że te kartki wprowadzili w celu ochrony danych osobowych i w komisjach z którymi ja miałem do czynienia jest to zawsze bezwzględnie przestrzegane od kiedy istnieje ten wymóg.

Ani teraz członkowie komisji nie mają problemu odnaleźć właściwą osobę bez pokazywania danych osobowych osobom nieupoważnionym ani wcześniej przed wprowadzeniem tych kartek głosujący nie mieli absolutnie żadnych problemów z podpisaniem się we właściwym miejscu (członek komisji przecież zaznaczał ptaszkiem kto gdzie miał się podpisać).

Nie wiem czy w tych moich zarówno członkowie komisji jak i głosujący byli i są po prostu wyjątkowo ogarnięci, czy to ty miałeś pecha i na takich ułomnych trafiałeś.

•  

@Lonate: no to naruszył nie tylko wybory. Dziadzia naruszył Polskę.

•  

@Lonate: XDDD ja widziałem też innych adresy, dopiero zasłoniła aby poszukać tego konkretnego, pzdr

•  

@Lonate: Ja u siebie również sam wskazałem siebie na liście, spojrzał stary dziad na nazwisko na dowodzie i nawet peselu nie porównał. Prędkość żółwia.