Wpis z mikrobloga

Moim zdaniem, faktem wartym odnotowania w ostatnich dniach jest odzyskanie kontroli przez rząd w Damaszku nad zaporą At-Tabaka. Przy obecnej suszy, trwającej od 2011 roku, kontrola nad irygacją pól, a co za tym idzie produkcją żywności jest sprawą kardynalną dla Syrii. Eufrat ma znaczenie strategiczne dla kraju i regionu.

Przypomnę fragmenty z artykułu WP.pl z 17.08.2015 "Woda jako narzędzie wojny. Zagrożenia dla Iraku i Syrii".

Znajdująca się na Eufracie, ok. 50 km od syryjskiego miasta Rakka, zapora At-Tabaka została zdobyta przez rebeliantów już w 2013 r. Dziś tereny te wchodzą w skład samozwańczego kalifatu Państwa Islamskiego, a Rakka stała się nawet jego faktyczną stolicą. Tymczasem zbudowana z sowiecką pomocą, na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku, tama At-Tabaka i jej zbiornik, Jezioro Asada, zapewniały wodę pitną i do nawadniania pól, a dzięki hydroelektrowni także prąd milionom Syryjczyków. Ale od Eufratu, na którym powstała zapora, zależne są też regiony w sąsiednim Iraku.

Dostawy wody i prądu z hydroelektrowni są jednak tak ważne dla całej masy ludzi, że - jak zauważa Stratfor - obie strony walk, rebelianci i siły rządowe, potrafiły nie raz zawierać porozumienia w tej sprawie. "Państwo Islamskie, dla kontrastu, świadomie naruszało zapory lub zalewało systemy wodne w strategicznych z militarnego punktu widzenia regionach, co najbardziej odznaczało się w Iraku" - ocenia Stratfor


Niestety problem nie jest finalnie rozwiązany ponieważ "wojny o wodę" to prawdopodobnie dopiero przyszłość. Za www.aawsat.com - Water Disputes Complicate Ankara-Damascus-Baghdad Ties możemy założyć, że w miarę komplikowania się sytuacji w regionie problem będzie coraz bardziej istotny dla równowagi regionalnej. Mam nadzieję, że problem zostanie rozwiązany z pożytkiem dla życia i zdrowia całej populacji regionu.

The term “water war” in the eastern Mediterranean refers to the use of water as a weapon to control sources of rivers or to transform it into a commercial product to achieve political goals.

As the fighting dies down in Syria and Iraq, water disputes with Turkey are beginning to emerge. The main focus of the tensions are the Tigris and Euphrates Rivers, both of which flow from Turkey.

One of the early signs of tension over water between Damascus and Ankara emerged over the Queiq River, which flowed from Turkey and provided drinking water to residents of Syria’s Aleppo. In the 1940s, Turkey set up agricultural projects on the river that affected its flow into Syria. In the 1950s, Turkey completely altered its flow, cutting off drinking water from Aleppo and forcing Damascus to pump water from the Euphrates to the city.


#syria #turcja #irak #krynicapokoju
Martwiak - Moim zdaniem, faktem wartym odnotowania w ostatnich dniach jest odzyskanie...

źródło: comment_QcfroNkRTumtDttpvWdbNQS48M2FVFhM.jpg

Pobierz
  • 1