Wpis z mikrobloga

Jeśli obywatelski projekt ustawy o zmianie kodeksu karnego, którego pierwsze czytanie było wczoraj w sejmie, a który ma poparcie PiS i Konfederacji przejdzie, to za napisanie w internecie czegoś takiego jak na obrazu poniżej będzie grozić do 3 (albo i nawet do 5) lat więzienia.

Dowód na poparcie, wypowiedzi z wczoraj z sejmu:

(...) klub Prawa i Sprawiedliwości popiera ten projekt ustawy.

~ Andrzej Matusiewicz z PiS


(...) Konfederacja jednoznacznie popiera ten projekt i dziękuję wnioskodawcom za złożenie go w Sejmie.

~ Jacek Wilk z Konfederacji


Obie z tych wypowiedzi można znaleźć w tym stenogramie, posła PiS na stronie 196 a posła Konfederacji na stronie 198: http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter8.nsf/0/36AE78E58F15CEE0C12584940067D410/%24File/86_b_ksiazka.pdf

Dodatkowo Andrzej Matusiewicz z PiS powiedział, że (strona 195):

Przypomnę, że występki zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności mogą ze względów przedmiotowych czy też podmiotowych być przedmiotem warunkowego umorzenia postępowania – w przypadku kary do 3 lat pozbawienia wolności – np. jeżeli sąd uzna, że stopień społecznego niebezpieczeństwa czynu jest nieznaczny, sprawca jest niekarany, istnieje tzw. dodatnia prognoza społeczna w stosunku do sprawcy. Należałoby się zastanowić w trakcie procedowania, czy to nie powinno być zagrożenie karą do 5 lat pozbawienia wolności. Wtedy by nie można było stosować warunkowego umorzenia.


Znalezisko z analizą tego projektu zmian: https://www.wykop.pl/link/5174985/analiza-projektu-zakazu-edukacji-seksualnej-ma-byc-zrownana-z-pedofilia/
Pełna treść projektu zmian wraz z uzasadnieniem: https://stoppedofilii.pl/wp-content/uploads/2019/02/oiu-2019_projekt-ustawy.pdf

#edukacjaseksualna #bekazprawakow #prawo #sejm #neuropa #4konserwy #polityka
Pobierz
źródło: comment_rjKOv8nA0tgoBCzr9gjrU0hj7UEWVJMY.jpg
  • 11
to za napisanie w internecie czegoś takiego jak na obrazu poniżej będzie grozić do 3 (albo i nawet do 5) lat więzienia.


@R187: wcale nie. To co jest na obrazku nie lapie sie w przepis o ktorym piszesz poniewaz NIE JEST TO POCHWALANIE.
Czy Twoim zdaniem napisane przez kogoś jego hipotetycznej opinii, która by brzmiała: "nie uważam, by naziści mordując żydów podczas II wojny światowej robili coś złego" nie byłoby pochwalaniem zabijania żydów przez nazistów podczas II wojny światowej?


@R187: oczywiscie ze nie byloby. Jednak to zdanie mimo wszystko w polsce byloby nielegalne ale wynikaloby to z przepisow ktore zakazuja negowania zbrodni wojennych a mowienie ze zabijanie zydow nie bylo niczym zlym jest jak
oczywiscie ze nie byloby


@karer: Na tej samej zasadzie więc wyrażenie opinii która brzmi "nie uważam, by para 17 latków uprawiająca seks robiła coś złego" jest pochwalaniem uprawiania seksu przez parę 17 latków, czyż nie? A to właśnie penalizuje paragraf 2 z projektu tej nowelizacji.
Na tej samej zasadzie więc wyrażenie opinii która brzmi "nie uważam, by para 17 latków uprawiająca seks robiła coś złego" jest pochwalaniem uprawiania seksu przez parę 17 latków, czyż nie? A to właśnie penalizuje paragraf 2 z projektu tej nowelizacji.


@R187: na tej samej zasadzie? W przypadku 2 wojny swiatowej NIE BYLOBY to pochwalaniem zabijania zydow o czym napisalem a ty to zacytowales. Dlaczego wiec "na tej samej zasadzie" seks 17
@karer: Faktycznie, źle to odczytałem. Nie zgadzam się z tym natomiast:

zakazuja negowania zbrodni wojennych a mowienie ze zabijanie zydow nie bylo niczym zlym jest jak mowienie ze zbrodnia wojenna nie miala miejsca.


Nie chodzi o negowanie czy zbrodnia miała miejsce czy nie miała, tylko o jej moralną ocenę.
Nie chodzi o negowanie czy zbrodnia miała miejsce czy nie miała, tylko o jej moralną ocenę.


@R187: ale przepisy zakazuja NEGOWANIA a nie zakazuja moralnych ocen.
@karer: Według słownika PWN słowo "pochwalać" oznacza «uznawać za słuszne, dobre, właściwe». Jak rozumiem postulujesz, że wyrażenie opinii o działaniach nazistów wobec żydów która nie uznaje tego działania za złe nie jest równoznaczny z uznaniem tego zachowania za "słuszne, dobre, właściwe" a więc nie spełnia ono definicji słowa "pochwalać"?

Jeśli ktoś nie uznaje działania polegającego na masowym mordowaniu za złe to za jakie może je uznawać?
Jak rozumiem postulujesz, że wyrażenie opinii o działaniach nazistów wobec żydów która nie uznaje tego działania za złe nie jest równoznaczny z uznaniem tego zachowania za "słuszne, dobre, właściwe" a więc nie spełnia ono definicji słowa "pochwalać"?


@R187: dokladnie. Brak wyrazenia sie o czyms ze jest zle nie oznacza ze wyrazamy sie o czyms ze jest dobre.

Jeśli ktoś nie uznaje działania polegającego na masowym mordowaniu za złe to za jakie
W ustawie jest jeszcze drugie słowo, "propagować", czyli «upowszechniać jakieś poglądy, idee lub wiedzę»


@R187: no ok i upowszechnianie idei ze seks 17 latkow nie jest zly ma sie nijak do promowania idei ze seks 17 latkow jest dobry.