Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Witam. Zastanawiam się nad zakupem instalacji fotowoltaicznej. Czy ktoś uzytkuje i może podzielić się wiarygodna opinia co do jej opłacalności, użyteczności i czy zakłady energetyczne nie oszukują? Bo szukam opinii w internecie ale wszystko sponsorowane chyba. Czy cena 23000 za instalację o mocy 4,2 to dobra cena czy chcą mnie naciągnąć? Dzięki za pomoc #fotowoltaika #pomocy #pytanie #inwestycje #prad #polska
  • 18
23000 zł to zdecydowanie za dużo jak na 4,2 kWp, o ile oczywiście masz prosty dach. Zakładając, że masz gdzie założyć panele od strony południowej na dachu skośnym to myślę że spokojnie znajdziesz firmę, która zrobi Ci instalację o takiej mocy za 17-18 tysięcy złotych. Rozstrzał cen jest naprawdę duży, a firmy przeważnie okrutnie ściemniają.
Teraz przez doplaty od państwa ceny mogly pójść w górę. 2 lata temu za instalacje 3,6kW zaplacilem niecale 15k. Do tego inwerter mam z zapasem mocy gdybym chcial kiedys dołożyć panele.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@endrju_pl: a jakie to mogłyby być firmy np? Teraz chodziło o "energia plus gaz". Czytałem gdzieś, że ktoś ma z Ikei jeszcze. Dach mam 2-spadowy, jedna strona skierowana na południe+delikatnie na wschód.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
A czy instalacja 4,2 jest odpowiednia dla zużycia prądu za 2018 r. ~3800 kWh? Przez geosolar (Ikea) jakiś chatbot na stronie wyliczył mi niby że instalacja dla mnie będzie dobra 2,6 kW i coś koło 15000 kosztowała
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ZawszeZFartem: jak w ciągu tych 2 lat się to spisuje? Rzeczywiście wyrabia na zapotrzebowanie domu w prąd? Jak z miesiącami zimowymi? Jakie zużycie prądu miałeś przed montażem? Czy nie ma żadnych problemów, utrudnień, papierogii z zakładem energetycznym? Inwerter tutaj też by był z zapasem jak pytałem
@ironek105: jak masz dobry do tego dach, brak cienia w miesiące produkcyjne, jakieś gminne dotacje itd to się opłaca. Ważne by stopa zwrotu była jak najmniejsza, u mnie wychodzi koło 5.5 do 6 lat.
Teraz przez doplaty od państwa ceny mogly pójść w górę. 2 lata temu za instalacje 3,6kW zaplacilem niecale 15k. Do tego inwerter mam z zapasem mocy gdybym chcial kiedys dołożyć panele.


@ZawszeZFartem: Że starcza ci to do zużywanego prądu w gospodarstwie to jasne. Ale czy ogrzewasz sobie jeszcze w tej instalacji dom?
@CichyBob no wlasnie tak myślałem że to niemożliwe to 2,6 kW :) w tej firmie bym miał 30 lat gwarancji na liniowy spadek mocy max do 80% więc chyba nieźle? Tylko właśnie nie wiem jak to cenowo powinno wychodzić mniej więcej teraz i czy jest sens czekać do nowego roku czy coś potaniejw jeszcze?
@ironek105: Firmy poszukaj lokalnie. Ja będę miał instalację wschód - zachód(nieco mniejszy falownik względem tej samej mocy paneli skierowanych bezpośrednio na południe) i mam blachę trapezową. Najniższe ceny jakie mi firmy oferowały oscylowały w okolicach 23-24 tysięcy za instalcję 6,5 kWp (21 paneli 310 Wp mono, falownik 5 kW). Co do mocy potrzebnej dla Ciebie to wejdź sobie na stronę https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP i wprowadź swoją lokalizację, kąt odchylenia od południa, kąt pochylenia