•  

  Hej, tworzę nowy artykuł o panelach na podczerwień i potrzebuję konsultacji.

  Czy podczerwień tworzy jony ujemne? Wszędzie wszyscy piszą, że panele na podczerwień są zdrowie, bo przy okazji jonizujemy powietrze. Tylko, że...

  1) Żaden producent nie podaje ILE jonów się tworzy. Kilka? Kilka milionów? Zero informacji.
  2) UV i fale krótsze mogą jonizować, światło widzialne nie jonizuje, a IR ma niższą energię niż widzialne.
  3) Na liczbach: częstotliwość drgań podczerwieni od 300 GHz do 400 THz. Promieniowanie jonizujące ma częstotliwość drgań powyżej 8*10^14. https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_niejonizujące

  Wniosek: panele na podczerwień nie tworzą jonów ujemnych, a informacje na stronach internetowych o tym, że "Ujemna jonizacja powietrza wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i sprawność psychofizyczną." można włożyć między bajki.

  Kto ma inne zdanie?

  #budujzchaferem #jonizacja ;) #fizyka

  •  

   @chafer: Na tych matach się nie znam, ulotki przeleciały mi przez ręce ale nie brałem tego pod uwagę, bo nie chce żeby siedząc w salonie przed tv z jednej strony mi bylo ciepło, a z drugiej zimno;)

   Co do jonizacji to odpowiem Ci na chlopski rozum w oparciu o wykształcenie mocno chemiczne. Po pierwsze z jakich atomów to te jony mają powstawać - z cząsteczek tlenu, azotu czy co tam piszą? (Jak nie mieszkasz w reakotorze atomowym to tych cząsteczek tak prosto sie nie rozbija, np uderzenie pioruna potrafi namieszać co skutkuje powstaniem ozonu) Dwa: jak masz jon ujemny czyli z dodatkowym elektronem, to obok powinien być jon dodatni, który oddał ten elektron... no chyba że te panele, niczym działka elektronowe, przez tynk napierdzielaja elektronami dookoła :D

   Edit: poczytałem ten bełkot marketingowy, naciągnięte jak teorie Zięby w lecznictwie. Promieniowanie ogrzewa, co powoduje pocenie, dzięki czemu organizm oczyszcza się z toksyn i zwiększając aktywność chemiczną komórek redukuje cellulit iks kur*a de, podobny efekt bedzie jak sie potrzesz po skórze a dodatkowo więcej energii spalisz wiec jeszcze dodatkowo schudniesz:D

   Ogrzewając pomieszczenia podczerwienią, emitujemy aniony

   Promieniowanie podczerwone to fala a nie promieniowanie korposkularne, bo po takie ponownie odsyłam do reaktora, ja z takim mieszkać bym nie chciał. I dalej wywód jakie te aniony cudotwórcze.

   Jak generalnie widzę, na jakiej podstawie naciągają wnioski (co realnie nie ma najmniejszego zastosowania w praktyce) i jakich praw się łapią, tak te aniony tylko nie wiem skąd im się wzięły. Może jakaś interpretacja dualizmu korpuskularno-falowego? No nie wiem, wiem natomiast że ziebizm fizyczno-chemiczny tu idealnie pasuje, czyli z przesłanek wyciąganie za daleko idących wniosków i ogłaszanie tego jako prawd objawionych.

  •  

   @Menorzinho: Dzięki! Obejrzane. Świetny film, brakowało mi takiego źródla.
   @Nivele: Ha, o oczyszczaniu się z toksyn to nawet nie doczytałem :) Mnie rozwaliło jak na kilku stronach napisali, że w inkubatorach dla noworodków używa się ogrzewania na podczerwień więc to jasne, że to jest najzdrowsze ogrzewanie!

   Przy okazji wyłapałem jeszcze coś: "Ciała o temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej (a także z dość szerokiego zakresu powyżej i poniżej tej temperatury) emitują najsilniej przede wszystkim w podczerwieni, dlatego promieniowanie podczerwone często w uproszczeniu jest nazywane promieniowaniem termicznym." (wikipedia). Tak więc moje pytanie jest takie: z jaką sprawnością taki promiennik zamienia energię elektryczną na podczerwień? I czy idąc za tą definicją: grzejnik elektryczny z marketu za 50 zł także ogrzewa na podczerwień, nie? :)

  •  

   @chafer: Dokładnie, polapales o co mi chodzi, bo to jak twierdzić że skoro masz akumulator w samochodzie, to masz auto elektryczne ale o wiekszym zasięgu niż tesla. A sprawność to jak to przy elektrycznych źródłach bywa: cop=1.

   Btw możesz gdzieś tam w poradnikach swoich dopisać żeby przed zalaniem fundamentów przyleciał elektryk bednarke rozłożyć, bo ja o tym doczytałem dzień po;) Nawet nie robiąc instalacji odgromowej ma sie uziom na lata, bo teraz jak zrobię otok z ocynku to może różnie z nim być za 30 lat, a nierdzewka 10x droższa. Co prawda elektryk powiedział, że rzuci bednarke nad kabel od skrzynki ale jak robie piwnice, to otok zawsze niżej w wilgotniejszej glebie co da lepsze parametry.

  •  

   @Nivele: Fakt, dodam o uziomie w drugim wydaniu książki :)

   A co do podczerwieni: producenci chwalą, że są bardziej oszczędne, ponieważ ogrzewają się ściany, a nie powietrze -> temperatura może być więc niższa przy tej samej temperaturze odczuwalnej.

   I tu mamy półprawd, bo:

   - Powietrze jest ogrzewane przy samym promienniku. No nie może być inaczej. :) Panel na podczerwień nie tworzy 100% promieni podczerwonych.
   - Jeżeli ogrzewana jest ściana, to oddaje ono ciepło powietrzu. To powietrze będzie chłodniejsze niż przy użyciu zwykłych grzejników i rzeczywiście temp. odczuwalna będzie wyższa dzięki "ogrzanym" ścianom, ale czy to oznacza tańszą eksploatację?

   a) Zwykły grzejnik = cieplejsze powietrze, zimniejsze ściany.
   b) Panele na podczerwień = chłodniejsze powietrze, cieplejsze ściany.

   Moim zdaniem (chociaż ciągle szukam źródeł) koszty eksploatacji będą identyczne. Koszt ogrzewania grzejnikiem może być wyższy z uwagi na to, że jest umieszczony zwykle przy ścianie zewnętrznej i pod oknem - mamy więc większe straty ciepła.

   No i mamy jeszcze:

   c) Ogrzewanie wodne podłogowe. Podłoga jest dużą, nagrzaną powierzchnią i z związku z tym temp. odczuwalna powinna być podobna jak w przypadku paneli na podczerwień.

   Hm, to będzie długi artykuł.. :)

  •  

   @chafer: A komfort jaki jest takich rozwiązań? Jak zamontujesz to na scianie wewnetrznej gdzie i tak ciepło się dłużej utrzymuje, a na ścianie zewnętrznej nie, bo część od razu uleci, to jaki masz gradient temperatury w pokoju? Myślę że podczas 2-godzinnego filmu kiedy siedzisz w jednej pozycji może być to upierdliwe. Zwłaszcza że teraz modne są przeszklenia po 4-5m, w których tego nie zamontujesz, więc na suficie? Jednak zostane przy podlogowce, ktora mi dogrzeje stopy a nie czerep, który i tak jest dobrze ukrwiony i fizjologicznie jest lepiej, jak ma ciut niższą temp otoczenia.

  •  

   @Nivele: O właśnie! A na stronach przeczytasz, że ogrzewanie na podczerwień jest najbardziej korzystne, bo ogrzewa równomiernie :)

   Ps Mogę ci przesłać gotowy artykuł do wglądu przed publikacją?

  •  

   @chafer: pewnie, średnio sie na tym znam poza pojmowaniem na chlopski rozum ale u siebie widzę, że na budowie to się najlepiej sprawdza:D

   A co do optymalnego rozkładu temperatur w pomieszczeniach, to sporo o tym mówił ten profesorek w swoim wykladzie od fizyki budowli, na którego trafiłem z twojego polecenia.

  •  

   @Nivele: "żeby przed zalaniem fundamentów przyleciał elektryk bednarke rozłożyć"

   Ha, właśnie przygotowuję drugie wydanie mojej książki i siłą rzeczy czytam to, co kiedyś napisałem i okazuje się, że o tym też pisałem - chociaż nieco pośrednio: "Elektryk może zwrócić uwagę na uziom fundamentowy, który jest możliwy do wykonania właśnie na etapie fundamentów. Jeżeli budujesz dom bez planu i szukasz elektryka podczas budowy stanu surowego, to na wykonanie uziomu jest po prostu za późno. " ;)

   Pozmieniam nieco treść i położę na to wiekszy nacisk.

Gorące dyskusje ostatnie 12h