•  

czy jest tu jakis mirek tudziez mirabelka którzy żyją w
    #finlandia ?? potrzebuję kilku informacji praktycznych dotyczacych kosztów życia, podróżowania w kraju itp.

+: Hmmmmmmmmmm
    •  

@yassarian: To znajdź sobie jakąś grupę na fejsbuku “Polacy w Finlandii” czy coś takiego, zamiast spamować postami tutaj

•  
      Hmmmmmmmmmm

+2

@yassarian: . taktyczna kropka do obserwowania wpisu bo w sumie też mnie ciekawi

•  

@yassarian: jeżeli dobrze pamiętam to @PiccoloColo był w Finlandii.

•  

@Horaccy: ale uwal się na pizdę już i ani mruknij

•  

@wyznacznikmacierzy: No to niezłe mruknięcie, ogarnij się gościu ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@PiccoloColo: A tak btw to pracowałeś tam na kontrakcie czy poprostu emigracja?

•  

@yassarian: pare lat w Finlandii, uniwersytet i praca

•  

@n0c0Mpr3h3nD: @PiccoloColo: możecie mi podpowiedzieć jakie są koszty życia ? chodzi mi konkretnie o żarcie, powiedzmy jak człowiek sam sobie gotuje ale nie oszczędza tylko żyje na normalnym standardzie( nie czokoszki itp)
      Jaki jest stosunek finów do polaków albo innych zagranicznych przybyszów?
      atrakcje typu kino i basen po ile mniej więcej?
      no i czy transport miejski jest drogi?
      dzieki z gory

•  

@yassarian Alkohol, fajki są tu bardzo drogie. Gorzałka Strumbras 20e za 0,7. Piwa od 2 euro w górę, fajki od 7 z tego co wiem. Teraz bardziej spożywczo. :D Jeśli chodzi o warzywa i owoce to tragedii nie ma, szczególnie w sezonie, podobnie jest z makaronem, ryżem, wyrobami przetworzonymi. Więcej zapłacisz za mięso, jest dość drogie. Produkty mleczne są wysokiej jakości, więc ich cena też nie jest zła. Oczywiście w skali miesiąca różnica między Polską będzie bardzo duża, ale jeśli nie prowadzisz hulakiego życia, to chyba nie będzie najgorzej.

Stosunek do Polaków? Zacznijmy od tego, że im dalej na północ, tym Finowie zwykle będą bardziej skryci, co nie znaczy, że hermetyczni. Na bazie swoich doświadczeń mogę stwierdzić, że mam raczej pozytywne odczucia względem Finów. Niektórzy są z góry zdystansowani, ale też się im nie dziwię, bo obcokrajowców tu nie brak, więc autochtoni mają w pamięci nieciekawe scysje z imigrantami. Gorzej dla nas, że mogą nas wrzucać do jednego worka z przybyszami z byłego bloku wschodniego, a tam jest więcej kwiatków. Ludzie w urzędach i usługach niesamowicie mili i nie zauważyłem by ich zachowanie było sztuczne. Jeśli o sprawach urzędowych mowa, to nie ma tu zbędnej biurokracji, tu urzędy są dla ludzi.

Basen to koszt 3-5 euro. Jeśli dołączyć do związków zawodowych to takie bajery będą dla Ciebie zdecydowanie tańsze, nie licząc bezpieczeństwa finansowego w razie zwolnienia z pracy. Nie korzystam często z transportu miejskiego, ale z tego co pamiętam to w Turku bilet na autobus kosztuje 3 ojro za jakieś 20 minut.

+: yassarian, Hmmmmmmmmmm
    •  

@PiccoloColo: dzięki bardzo. a co z zarobkami? z tego co wyczytałem to nie ma czegoś takiego jak pensja minimalna ale wg Ciebie jakie stawki godzinowe pozwalają na godziwe życie?

+: PiccoloColo, Hmmmmmmmmmm
    •  

@yassarian To nie jest idealny kraj pod względem zarobków i zysków, ale ja i tak ten kraj mocno polecam ze względu na ludzi, spokój i standard życia, oraz socjal, który można bardzo polubić, myślę, że nie jeden korwinowiec by się nawrócił. :D
      Jeśli chodzi o większe miasto to takie 15 euro powinno wystarczyć na start rzecz jasna.

No i super niskie oprocentowane kredyty, to robi różnicę.

•  

@PiccoloColo: bardzo mi pomogles, jakby mi sie jakies pytania jeszcze nasunely to zawolam. dzieki,.

+: PiccoloColo, Hmmmmmmmmmm
    •  

@yassarian Nie ma za co, służę pomocą.
      Nie znam wielu szczegółów, bo nie jestem jeszcze sfixusowany na stałą emigrację, ale mogę zawsze popytać znajomych. ;)
      Spoko, to tylko powierzchowne dane.

•  

@yassarian: ceny wynajmu zaleza glownie od strefy zamieszkania, mamy tutaj 3 obwodnice, wiec cenowo mozesz liczyc na 30-50€/m2 wewnatrz pierwszej obwodnicy, 15-30€/m2 pomiedzy pierwsza a druga i 8-25 pomiedzy druga a trzecia.
      Co do wyzywienia to posilek na miescie 7-10€ (lunch) lub 10-20€ (obiad). Na wlasna kieszen idzie sie zmiescic w 200€ na miesiac samemu gotujac. (Ja na 2 wydaje 500-700 w zaleznosci od miesiaca, czy na miescie czy na wynos etc.). Co do Polakow to nie ma szczegolnych uprzedzen innych niz zrownanie z reszta bloku wschodniego. Samych polakow spotkasz rzadko, sporadycznie, bo nie ma zorganizowanych kregow (poza circlejerkiem wokol ambasadora ofc). Kino od 8 do 16€, pozwalaja wnosic wlasne chrupki. Silownia 20-50€/miesiac. Rozne atrakcje 15-20€/h. Basen 3-5€, karnety typu 10 wejsc w cenie 9. Transport miejski na poludniu jest podzielony na strefy i nie bede tlumaczyc bo lepiej zobaczyc samemu na HSL.fi .
      TL;DR:
      za 2k na reke zyjesz spokojnie bez problemow

•  

@n0c0Mpr3h3nD: dziekuje mirku

•  

@yassarian: Pracowałem w Finlandii 2 lata. W Turku jest rafineria, a ci wyżej to mówią raczej o Helsinkach. Osobiście przez dłuższy czas na początku żywiłem się żarciem z lidla. Lidl ma w Finlandii masę gotowego żarcia, np świetne kotleciki z purre i sosem grzybowym, kosztują około 2e za jedną porcję, a porcje są duże. Obiady kosztują koło 8e, wiec na miesiąc 500e spokojnie styknie na jedzenie.
      Tak jak wspominiali wyżej, jest bardzo drogi alkohol. Butelka dobrej wódki(po której nie chce się zaraz rzygać), to około 18-20e za 0,5l, więc sporo. Są oczywiscie droższe alkohole, ale na półkach obrastają kurzem. Jak jechałem z Polski, to przywiozłem ze sobą 36 butelek żubrówki, nie do picia, w Finlandii załatwisz bardzo dużo spraw za flache.

Pamiętaj, że jak tu przyjeżdżasz do pracy, to musisz mieć fiński numer podatkowy, nawet jak nie będziesz tu płacić podatków. Szukaj lokalnych urzędów rejestracji, ale trochę się czeka. Wypełnia sie formularz, gdzie musisz wpisać swój fiński adres. Jak coś ci sie stanie, to z EKUZ zapłacisz około 20% za wizytę, ale najpierw musisz zapłacić całość, a potem dostajesz zwrot z KELLA(ich nfz) i do tego musisz mieć numer podatkowy.

Fajne tu są dupy, polecam. Może w stolicy działa tinder, ale poza stolicą przez neta jest bardzo ciężko się umówić, bardzo mało osób szuka w ten sposób. Finki są mocno nieśmiałe, ale po 2 szotach pójdą z tobą wszędzie. Wyrwanie dupy na noc jest mega łatwe, 10 razy łatwiejsze niż w Polsce, ale pamiętaj, że tu Finki wybierają, więc jeśli będziesz dla niej okej, to masz nieziemski seks. Mi Finka raz założyła gumkę ustami, a wyglądała bardzo niewinnie :P.

Finowie bardzo nie lubią Rosjan, serio. Rosjanie są tu niemile widziani i lepiej nie zaczynać rozmowy z finem po rusku, zapewne zrozumie, ale cię nie polubi i się zdystansuje. Ich język jest koszmarny, niby jest fiński i szwedzki, ale szwedzki to tylko Helsinki i południowe wybrzeże. Sam po 2 latach umiem rozmawiać z finami na jakimś A2 poziomie, ale ogólnie to po angielsku dogadasz się wszędzie.

Po pół roku pracy tutaj musisz się już oficjalnie zarejestrować i przyzwyczaić się, że państwo ściąga z ciebie więcej niż w Polsce. Po 2 latach u mnie to około 60% wypłaty, 40% podatku dochodowego, 20% ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego. Skoro państwo ci tyle zabiera możesz domyślić się, jakie tu są stawki brutto. Jestem analitykiem finansowym i mam 5k netto euro, ale od samego początku musisz umawiac się na kwotę netto, nie brutto. Przy zarobkach na rękę od 1,8k euro netto spokojnie dostaniesz kredyt na mieszkanie,a od 2,5k euro na dom, plus dostaniesz ziemię na fińskiej wsi za prawie darmo. Najdroższa wówczas jest tylko energia, więc masa finów zakłada panele słoneczne na domach lub robią całe platformy z nimi. Inwestycja jest dofinansowana od fińskiego rządu, więc po 2 latach około ci sie koszt zwraca.

Finlandia ma słaby net, serio. 4G niby jest wszędzie, ale przepustowość tu jest tragiczna. Miesięczny nielimitowany internet kosztuje 30e u dostawcy DNA(taka nazwa).

Jak coś chcesz więcej, to pisz priv. Mogę ci pomóc ze wszystkim w Finlandii.

+: yassarian, Hmmmmmmmmmm
    •  

Komentarz usunięty przez autora

Gorące dyskusje ostatnie 12h