Wpis z mikrobloga

#komputery #sprzetkomputerowy

Wielka prośba o Zestaw do oceny.
Najbardziej zastanawia mnie czy Radeon RX 5700 XT to na ten moment dobry wybór?
czy bardzo odstaje na tle RTX 2070S i RTX 2080?
Budżetu 5tys nie chciałbym przekroczyć.

I dodatkowo pytanie o monitor:
Pierwszy mój wybór padł na: Samsung LC27JG50QQUXEN
Oglądałem go w sklepie, i przypadł mi do gustu.
Jednak brakuje mu Free-sync co podobno robi różnice w grach.
Dlatego zauważyłem, że za nie dużą dopłatą można dostać: Acer ED323QURAbidpx
Tu Free-sync już jest i do tego na 32calach, co właściwie mnie trochę niepokoi czy już nie jest przesadą.
Drugą opcją jest: Acer Nitro VG270UPbmiipx
Tu już jest 27cali ale bez zakrzywienia, za to tylko 1s reakcji.
Największą różnicą jest matryca IPS, a tu nie wiem czy to plus czy minus do VA.

Opłaca się dopłacać, głównie dla Free-sync'a?
  • 30
@Cink4: zależy od Twojego budżetu, jak koszt 2100 za kartę jest nie przekraczalny to tak, 5700xt to świetny wybór. Jesteś w stanie wydać 2400? tylko szybszy 2070 super
@Cink4: bo:
hyperx się nie podkręcają a 3000cl15 jest o wiele za wolne do 3600
bo w tej samej cenie masz ramy 3733 https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3733mhz-cl17-pv416g373c7k-1001036/ cjr powinno dać rade zejść na cl 16

albo takie do podkręcania:https://www.x-kom.pl/p/481878-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-gray-cl15.html a na tym można wyciągnąć 3400cl14 albo jak dowoltujesz 3400 cl13 widziałem. 3600 tez pewnie da radę
@Cink4: va montowany jest w tanich wyświetlaczach, nic co chciałbyś kupić do zestawu za 5000pln. IPS ma lepsze barwy, kontrast i czasy reakcji.
RAM działający w 2133MHz czyli bez włączonego XMP albo ręcznego OC spowalnia ryzena, w zależności od biosu ustawienia oc będą w innym miejscu, ale szukaj czegoś związanego z memory i będziesz miał XMP (nazwane profile1, w lepszych pamięciach są dwa ustawienia), nie jest gwarantowane ze komputer wstanie, albo
@Megawonsz_dziewienc: "va montowany jest w tanich wyświetlaczach, nic co chciałbyś kupić do zestawu za 5000pln"
No ale teraz nie wiem czy monitory które oglądam czyli za 1000-1300zł to są tanie wyświetlacze czy nie? Bo z tego co widzę to w tańszych są matryce TN. A z tego co piszą to IPS też ma wady
@Cink4: To są tanie wyświetlacze, nie ma monitorów idealnych, każdy ma jakieś wady i zalety, ale TN i VA montowany jest w tanich monitorach. No i dodatkowo szukaj czegoś z HDR, wbrew pozorom w PC monitor odgrywa duża role bo jednak odpowiada za doświadczenia wizualne. Chociaż w tych pieniądzach nic ciekawego nie dostaniesz chyba ze chcesz jakiś mniejszy jak 24”. IPS ma tez gorsze czasy reakcji VA ma niższe opóźnienia. Nie
@Cink4: a co do podkręcania ramów tu masz wszystko co i jak, ściągasz dwa programy, wklepujesz parametry ramu które masz, robisz zdjęcie i wszystko wklepujesz w biosie tak jak na zdjęciu masz pokazane https://www.overclock.net/forum/13-amd-general/1640919-new-dram-calculator-ryzena-1-6-2-overclocking-dram-am4-membench-0-8-dram-bench.html jedyne co to musisz pilnować aby czeskiego błędu nie popełnić (jak popełnisz to nic nie uszkodzisz, chyba, że zamiast napięcia 1,4v dasz 3v) ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Gronbar: > odpali xmp i komp nie wstanie na 80% xD
masz jakieś źródło tych statystyk?
chętnie bym zobaczył. Myślisz, że 3600 mu się trafi co nie da rady fclk na 1866 czy o co CI chodzi teraz
cjr ustawić może 3600cl16 jak mu się ziemniaczany proc trafił. nie traktuj tego kalkulatora jako czegoś co zawsze działa, to się potrafi nie botowac nawet
@Cink4: co tu umieć, zaznaczasz na płycie
@10129 @Gronbar jak tak Was słucham to coraz bardziej mam przekonanie, że lepiej tego nie tykać.
A tak pomijając XMP i inne kręcenia. Co będzie lepsze RAM o większej częstotliwości ale z opóźnieniem CL16 np. TAKI
Czy lepiej mniejsza częstotliwość, a CL15 tak jak mają HYPERX
???