•  

  Chciałbym zapytać gdzie ten rok linuxa i jego mega super rozwój?
  Właśnie próbuję zaktualizować Linux Mint 18.3 do wersji 19.0 (gdzie jest już wersja 19.1).
  Pomijając fakt że sam system w sobie (panelu aktualizacji) nie daje takiej możliwości. Mija 1h i terminal dalej jebie błędami.
  Jak tak ma wyglądać Linux, to ja to pierdole xD

  #linux #komputery #programowanie

  źródło: 1572175806549.jpg

  •  

   Jak tak ma wyglądać Linux

   @Astuel: właśnie tak wygląda linux od pierdyliona lat, stąd niszowy udział
   pozdrawiam

  •  

   @Astuel: Oprócz zastosowań czysto serwerowych to nie widzę sensu używania linuxa zamiast np win10

  •  

   @Boska_Klaudia Ten sam komunikat z ostrzeżeniem pojawia się kilkukrotnie. Chodzi o też o poziom skomplikowania i długość takiej aktualizacji. Dam znać na koniec czy się udało, czy się posypało. Ogólnie jestem zawiedziony trudnościami. W Windows są dwa czy 3 kliknięcia i po sprawie

   +: tellet
  •  

   @Astuel: Aha, czyl łżesz - warning != error. Jakie skomplikowanie - przecież i tak nic z tego nie rozumiesz, różnica jest taka że na Linuksie możesz się dowiedzieć co się dzieje od środka a na Windowsie nie.

  •  

   @Astuel: gdyby były tam błędy, to upgrade już by się przerwało. Ostrzeżenia są czymś innym.

  •  

   @Boska_Klaudia
   @BoJaProszePaniMamTuPrimasorta no to powiedzcie dlaczego takiej aktualizacji nie można zrobić z poziomu systemu aktualizacji? Dlaczego sam proces jest też tak czasochłonny?
   No skoro Mint jest reklamowany dla prostych użytkowników to powinno być wszystko proste. Miałem nadzieję uniknąć terminala, a nie posilkować się zagranicznymi forami. Wszystko to jest naciągane. PS. Dalej chodzi terminal. Zaraz będzie 2h

  •  

   @Astuel: to ty nam powiedz, dlaczego zamiast użyć dystrybucji wspieranej przez wiele lat, dopracowywanej i fundowanej w ten czy inny sposób przez wielkie korpo... postanowiłeś zabawić się w minta?
   Bo koledzy z forum z obrazkami doradzali?
   Wywal to gunwo i instaluj Ubuntu. Najlepiej LTS.
   IBM nadupia na stacjach roboczych RedHaty i tam jakoś rok linuksa trwa od wielu lat.

  •  

   @Astuel: jeśli drażnią Cię takie problemy może czas pomyśleć o distro opartym o model rolling relase (dyst. ciągła) zamiast bawić się w gigantyczne apgrejdy co 2 lata? :D
   #manjaro #bojowkamanjaro

  •  

   @Astuel: lepiej wziac niestabilna wersje, widac, ze sie nie znasz.

  •  

   @Astuel: można /home dać na osobną partycję i aktualizować przez czystą instalację nowej wersji. Proste i działa niezależnie od dystrybucji.

   +: QBA__
  •  

   Ten sam komunikat z ostrzeżeniem pojawia się kilkukrotnie. Chodzi o też o poziom skomplikowania i długość takiej aktualizacji. Dam znać na koniec czy się udało, czy się posypało. Ogólnie jestem zawiedziony trudnościami. W Windows są dwa czy 3 kliknięcia i po sprawie

   @Astuel: Chwila, mint w ogóle ma mechanizm aktualizacji do wyższej wersji?

   no to powiedzcie dlaczego takiej aktualizacji nie można zrobić z poziomu systemu aktualizacji?

   @Astuel: Bo z tego co wiem mint nigdy nie miał wsparcia dla takich aktualizacji?

   Dlaczego sam proces jest też tak czasochłonny?

   @Astuel: Może siedzisz na starym gruchocie albo sądząc po logach, które wkleiłeś zrobiłeś niezły bajzel w kernelach. Na samym zdjęciu widać, że masz 9 poprzednich kerneli zainstalowanych, do których system musi zbudować obrazy initramfs.

   Oprócz zastosowań czysto serwerowych to nie widzę sensu używania linuxa zamiast np win10

   @Adasi: A ja widzę, mniej muli pizdę oraz system jest na twój użytek a nie ty na użytek systemu.

   Już kiedyś straciłem 2h na aktualizacje win10 bo się z dupy zaczął sam aktualizować po 3 miesiącach nieuruchamiania akurat jak chcieliśmy zagrać w jakąś gierę ze znajomymi.

  •  

   @Kryspin013: Straciłeś 2h na jedną aktualizacje, ale tracisz dziesiątki godzin na problemach które Windows nie dotyczą. Mi się aktualizacja robi sama w nocy, system od lat śmiga jak ta lala, nawet raz się nie wysypał a już śmiga u mnie myślę ok 4lat.

  •  

   tracisz dziesiątki godzin na problemach które Windows nie dotyczą

   @Adasi: Stracę jeszcze więcej na problemach, które windowsa dotyczą czyli:
   1. brak automatyzacji,
   2. szansa na rozpierdol po aktualizacji (w tym i utratę plików bo tak),
   3. reinstall systemu jak coś się porządnie spierdoli, przywracanie backupu, reinstall programów i sterowników
   4. walka z automatami microsoftu: na tagu byli nawet użytkownicy, którym microsoft cały czas przeinstalowywał z autmatu złe sterowniki do urządzeń.
   5. winda muli pizde niezależnie od sprzętu - dlatego m. in. ludzie są tak zachwyceni macami bo one nie mulą pizdy
   6. obchodzenie problemów, które w żadnym innym systemie nie występują jak np nawet ustawienie sobie debilnego skrótu klawiszowego w systemie czy wywalenie komponentu, który cię denerwuje (po czym się okazuje, że nie da się go wcale wywalić).

  •  

   @Kryspin013: Jak dla mnie na siłę szukasz problemow jak większość alternatywnych

  •  

   Jak dla mnie na siłę szukasz problemow jak większość alternatywnych

   @Adasi: argument nie do podważenia, zabrakło jeszcze "nie zesraj się".

   Rzeczy, które ci wypisałem to realne problemy, o których było głośno w mediach, z którymi się sam zetknąłem osobiście lub o których informowali mnie znajomi lub czytałem na forach w necie.

   https://www.spidersweb.pl/2018/10/windows-10-usuwa-dane.html
   (soory za gówno źródło)

   Póki co w linuksie się jeszcze nie natknąłem na aktualizację, która usuwa pliki z dupy bo np twórcy distro coś zjebali - za to często w mediach była wywoływana burza o mniejsze pierdoły jak np to, że ubuntu zużywał dyski HDD, albo to, że w ubuntu pojawiła się jakaś tam opcjonalna reklama czy coś (ubuntu bo najbardziej popularne). Info o spierdoleniu czegoś w updateach windowsowych jest średnio raz na 2 miesiące.

   źródło: youtube.com

  •  

   @Adasi: w szczególności, że wsl 2 w drodze

  •  

   @Astuel: Jak nie potrzebujesz jakiegoś specjalistycznego oprogramowania to zobacz sobie Solusa, według mnie wygląda lepiej niż Windows oraz jest prosty jak konstrukcja cepa.

   Od lat miałem różne distra na laptopie, ciągle skakałem i ogólnie nie mogłem się przekonać do jednego systemu. Z tego też powodu na stacjonarce Windows, mimo swoich problemów dalej mi towarzyszył. Odkąd odkryłem Solusa, nareszcie poczułem, ze faktycznie jest rok linuxa i nawet na stacjonarce się przeniosłem na niego.

  •  

   @keton22: no można, ale i tak musisz pamiętać jakich pakietów używałeś

  •  

   @wykopyrek:

   to ty nam powiedz, dlaczego zamiast użyć dystrybucji wspieranej przez wiele lat, dopracowywanej i fundowanej w ten czy inny sposób przez wielkie korpo... postanowiłeś zabawić się w minta?
   OHUI XDDDDD
   I TO JEST WŁAŚNIE UŁOMNOŚĆ LINUXA - pytasz się co bedzie dobrego bo chcesz zacząć używać i najlepiej żeby miało proste UI rodem z windy, to wykopki lepiej wojują niż ci w paście o bułkach xDDD
   -TYLGO MIND MIRECZKU
   -UUU MINT CHUJOWY TYLGO UBUNTU
   -OBAJ SIĘ MYLICIE TYLGO ARCH
   -ARCH SRARCH TYLGO DEBJAN
   a ostatecznie i tak predzej czy później jak będziesz chciał coś wydrukować czy tam podłączyć monitor tudzież pograć w jakąś grę, to tylko sudo su i klepiesz jakieś paciorki, które albo ci to umożliwią, albo wysadzą pół systemu.
   Ewentualnie "you have held broken packages" i siemaneczko, nie zainstalujesz kalkulatora, bo wymaga php w wersji 7.0.9bac, a ty masz tylko do 7.0.9ba, więc nie ruszy chyba że sam skompilujesz xD

  •  

   @Astuel: W zasadzie to czego używałeś do aktualizacji? Mintupgrade?

   I jak przebiegł sam proces obecnie?

   -TYLGO MIND MIRECZKU
   -UUU MINT CHUJOWY TYLGO UBUNTU
   -OBAJ SIĘ MYLICIE TYLGO ARCH
   -ARCH SRARCH TYLGO DEBJAN


   @tellet: A tu akurat prawda xD Ale w sumie tak jest zawsze jak masz więcej niż jedną opcję do wyboru. Sprawdź jak się ludzie zachowują jak zapytasz jaki samochód kupić, jakąś konsolę kupić (jaka jest najlepsza platforma do grania) albo nawet zapytaj o zjebany telefon xD Zresztą chcesz zrobić test?

   Zapytaj pod #windows jakiego windowsa najlepiej zainstalować xD To się przekonasz.

   PS

   php w wersji 7.0.9bac, a ty masz tylko do 7.0.9ba, więc nie ruszy chyba że sam skompilujesz xD

   Linux to nie winda, żeby wymagać całego jebanego pakietu .netcore czy innej rozległej kupy tylko po to by kalkulator odpalić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Kryspin013: Ja zawsze wgrywam przeróbki z winclub komuś jak chce Windowsa, bo są ogarnięte i nie mulą. Polecam ten styl życia, a nie oficjalne gówno od MS

  •  

   @Jestem_Tutaj
   @secondreality
   @Boska_Klaudia
   @Adasi
   @BoJaProszePaniMamTuPrimasorta
   @wykopyrek
   @kajss
   @MyNameIsJefff
   @keton22
   @Kryspin013
   @3brd
   @LuoXiahong
   @Adures
   @manualnyautomat
   @tellet

   Po ~około 4h zaktualizował. Żeby nie było, angielski znam na podawowym poziomie, dysk jest SSD pod sata3 i niezależne łącze internetowe. Błagam Was. Windows by mi się 5 razy zaktualizował w tym czasie. A tutaj musiałem szukać po forach jak to zrobić.. Soryy, ale Linux to dno dla "przeciętnego Kowalskiego".
   Wybaczcie że wołam wszystkich... Mimo wszystko da się to zrobić.. Ale trud i czas jest nieopłacalny. Tylko Windows albo macos #macos

   źródło: 1572193645658.jpg

   +: kuboko
  •  

   Windows by mi się 5 razy zaktualizował w tym czasie.

   @Astuel: Z tym procesorem? XD

  •  

   @Astuel: z tym procesorem to bys nawet firefoxa nie wlaczyl na win 10 a tymbardziej na win 8

  •  

   @Astuel: nie jestem z linuxowej policji. Używaj czego chcesz, ale w linuksowej przygodzie przejechanie się na Mincie (też się przejechałem) potrafi być początkiem przygody i nauki z innymi distro :) IMO to fajniejsze i bardziej rozwijające niż "hej mam Windows 10 od 5 lat"

  •  

   Dobrze widzę że tam pod 10 updateow kernela pod rząd?

   Weź sobie może odpal windows 7 i zaczynij instalować aktualizacje z dwóch lat na raz

  •  

   @bylo_sobie_zycie Mint sam zaczął to ściągać. Ja chciałem tylko wyższej wersji systemu.. Sam się zdziwiłem, po co mu tyle paczek

  •  

   Mint sam zaczął to ściągać.

   @Astuel: Nie zrzucam winy na ciebie tutaj bo jasne, że nie musisz tego wiedzieć. To nie są aktualne kernele, ściągnięte kernele tylko zebrane podczas poprzednich aktualizacji i nie usunięte. Cholera wie ile tak naprawdę tego masz ale to to najprawdopodobniej znacząco przedłużyło ci upgrade na tym systemie. Zbudowanie czegokolwiek na tym procku będzie zajmować w cholerę czasu a tylko z jednego obrazka widać, że masz tylko 9 różnych kerneli podczas gdy powinieneś mieć 3 max. Ogólnie system sam ci powinien wywalać je automatycznie przy aktualizacji ale czy automat nie zadziałał czy to może twoje ustawienia wprowadzone umyślnie lub przypadkowo - cholera wie.

   A ten ogólny #boldupy pod wpisem wynika z tego, żeś jednak trochę ignorant np pisząc jakby nie patrząc jakieś bzdury o "jebaniu błędami".

   A tak swoją drogą jak już tak jebiesz na tego linuksa, to czemu windy nie zainstalujesz na tym laptopie?

   Dobrze widzę że tam pod 10 updateow kernela pod rząd?

   @bylo_sobie_zycie: Prawdopodobnie jest ich tam w cholerę więcej.

   +: r5Kh7r
  •  

   Ja zawsze wgrywam przeróbki z winclub komuś jak chce Windowsa

   @fervi:

   1. Nie wiedziałem
   2. Nie chce mi się z tym jebać, tym bardziej, że to produkt, za który płacę.
   3. Bezpieczeństwo, ile osób patrzy na ręce jakiejś niszowej polskiej randomowej stronie w necie?

   Zbudowanie czegokolwiek na tym procku będzie zajmować w cholerę czasu a tylko z jednego obrazka widać, że masz tylko 9 różnych kerneli podczas gdy powinieneś mieć 3 max. Ogólnie system sam ci powinien wywalać je automatycznie przy aktualizacji

   @Astuel: W zasadzie "powinien automatycznie wywalić" to chyba nie jest takie oczywiste jednak. Nie korzystam z minta ale on tam miał jakieś zaawanowane swoje bzdurne narzędzie graficzne do aktualizacji. Tak sobie pomyślałem, że może sam przez to narzędzie nieświadomie nie wyrzucałes zbędnych kerneli z dysku.

  •  

   3. Bezpieczeństwo, ile osób patrzy na ręce jakiejś niszowej polskiej randomowej stronie w necie?

   @Kryspin013: A ile patrzy Microsoftowi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Adasi: do developerki się przydaje, bo środowisko lokalne masz zbliżone do tego, co będzie na serwerze. WSL nadal nie jest idealny.

  •  

   @Adasi: a no i są jeszcze ludzie od prywatności i wydajności. Na win10 nie ma czegoś takiego jak idlujący system. Zawsze coś się dzieje na łącznym poziomie ok 10% CPU.

  •  

   @Adasi: Używam linuxa w robocie, uważam go za fajny system, bardzo dobry do postawienia serwerków i dewelopowania kodu czy czegokolwiek, ale jak desktop to tylko winda. Dziękuje, dobranoc, rok linuxa nigdy nie nastąpi bo to bloatware.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   a ostatecznie i tak predzej czy później jak będziesz chciał coś wydrukować czy tam podłączyć monitor tudzież pograć w jakąś grę

   @tellet: opisujesz Windows 10, wsparcie producentów sterowników dla drukarek czy innych urządzeń wielofunkcyjnych dla Windows 10 < wsparcie dla Linuksa. Głównie przez zrywanie kompatybilności wstecznej przez Microsoft, co samo w sobie jest dobre, ale twój przykład przez to spektakularnie stracił na aktualności.
   BTW, nie pytasz się na głupich forach dla znudzonych nastolatków (wiekowych, czy umysłowych), tylko sprawdzasz co jest używane przez korpo, a co nie. Mint - nie. Arch też nie. Gentu też nie. Kurwa, prawie wszystko nie. Ubuntu tak, SuSE tak, RedHat tak, Oracle Linux tak... co z tego możesz ściągnąć? Ubuntu. Fanfary, kurtyna, można pierdzieć.

   @Astuel: Piszesz Linux, myślisz Mint. Piszesz Windows, myślisz Windows 10.
   Jak jesteś w życiu tak precyzyjny jak w piśmie, to przepowiadam ci problemy nawet z prawidłowym wysraniem się.
   W tej chwili w komercyjnym obiegu ciągle występują Windowsy XP i to w kilku wersjach. A od XP do 10 było więcej wersji Windowsa, niż przeciętny wypok potrafi wymienić dystrybucji Linuksa.

   To jest technologia, wymaga skupienia i umiejętności obsługi - u ciebie z tym bardzo krucho.

  •  

   @fervi @Kryspin013 @wykopyrek Chylę czoła Waszej wiedzy, ale nie chcę Windowsa do podstawowych zadań typu maile, fejs, czy gierki w przeglądarce. Wybieram "gorsze zło", typu Linux Mint niż na zawsze być w sidłach M$. Fakt że nie wiedziałem że ilość tych kerneli ma znaczenie na instalację, ale system chyba też powinien to widzieć. Upgrade po 4h się udał, ale kosztem szukania po forach i utraty danych... Jutro będę walczyć z Timeshift, jeśli się nie uda to chyba pora kupić Maca.

   PS laptop ma 2 lata, dysk ssd to nie aż taki złom przecież

  •  

   ale system chyba też powinien to widzieć.

   @Astuel: Tak jak napisałem wyżej. Zazwyczaj system "wie", chyba, że się coś zjebało, zastosowałeś niestandardowy config lub coś inaczej wyklikałeś w apkach graficznych (tego nie wiem bo nie korzystam).

   Upgrade po 4h się udał, ale kosztem szukania po forach i utraty danych...

   What? Jakiej utraty danych? To jak ty ten "upgrade" w końcu robiłeś?

  •  

   Wybieram "gorsze zło", typu Linux Mint niż na zawsze być w sidłach M$

   @Astuel: ale z ciebie naiwne dziecko (-‸ლ)

  •  

   @wykopyrek czy Linux i duckduckgo nie są lepsze niż M$ i Google?

  •  

   @Astuel: Przyznam ci rację, że pojebana ta aktualizacja w mincie. Mogli sposób aktualizacji z ubu zarąbać. Masz jedno okienko, klikasz aktualizuj do wyższej wersji, system ci się aktualizuje w tle, a ty sobie dalej pracujesz przy kompie. Potem tylko reboot robisz, żeby się biblioteki przeładowały.

   +: Astuel
  •  

   @Astuel: jak masz za dużo czasu, to spróbuj masturbacji. Z czasem przyjdzie normalne życie i głupoty przestaną ci zaprzątać rozum.

  •  

   @Kryspin013 dzięki Mirku za zrozumienie. Może faktycznie pora przejść na Ubuntu ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   dzięki Mirku za zrozumienie. Może faktycznie pora przejść na Ubuntu

   @Astuel: Według mnie ubuntu też nie jest całkowicie "bezproblemowe". Dla przykładu możesz uznać, że brak timeshifta z minta w ubuntu jest problemem. Trzeba go doinstalować albo nawet dodać z osobnego repo. Ale ogólnie czasami w ubuntu też trzeba zrobić coś ręcznie.

   Zresztą osobiście nie lubię jakoś super takich distro, które robią wszystko za ciebie - jeszcze bez informowania cię o tym bo wtedy jest duża szansa, że coś się zjebie w tle bez twojej wiedzy (np jak w win10 ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wolę pół automat, gdzie część rzeczy się ustawi za ciebie a część, istotnych rzeczy ustawiasz sam.

   Jeszcze tak z linuksowych distro, które są mocno "windowsowe" to deepin jest taki "idiotoodporny". Sam się przekonałem instalując znajomemu na lapku kiedyś. Ale dla mnie jest zbyt idioto odporny i zbyt "chiński". Jest jeszcze solus, który chyba nie bazuje na żadnym innym distro i też sobie mocno ludzie chwalą (ale sam nie sprawdzałem).

   Jak będziesz miał kiedyś problem z linuksem to możesz wołać. Tylko nie twórz takich wpisów w stylu tego obecnego bo ludzie pod tagiem są już mocno podkurwieni tym, że czasami kilka razy w tygodni zlecą się trolle, ignoranci lub dosłownie debile, którzy jedyne co robią to dosłownie srają żarem pod tagiem i wyzywają ludzi. Mogę ci nawet taką dyskusję podlinkować xD

  •  

   @wykopyrek: co Ty pierdolisz? Mam Minta caly czas bo jest lzejszy oraz prostszy niz Ubuntu i NIGDY nie mialem zadnych problemow. Jak komus bledy wywala nawet przy apt update to niech siedzi na Win 10, ktory jest tragedia i nie tyka Linuxa. Wiele ciagnie zasobow i zero prywatnosci.

  •  

   @Astuel: z ciekawości- jakie dane utraciłeś?
   Pod Linuxem struktura plików jest tak przemyślana że o ile nie padnie sam dysk to danych nie da się stracić..?

  •  

   @azertyazerty: „u mnie działa” to słaby argument na cokolwiek.
   Jak ci się wydaje, że Mint jest lżejszy od Ubuntu, to znaczy tylko tyle, że nie umiesz konfigurować ani jednego, ani drugiego.
   Jak ci się wydaje, że lekkość systemu w dobie Google Chrome ma jakieś znaczenie, to nie jesteś partnerem do poważnej rozmowy.

  •  

   @wykopyrek: no to pojechales, pozdrawiam :) Wez zainstaluj sobie Archlinuxa albo Slakware i siedz cicho :)

  •  

   @bylo_sobie_zycie wszystkich rzeczy jeszcze nie przejrzałem, na ten moment widzę usunięte dane z przeglądarki Firefox. Wszystkie zakładki, historia itd. Usunięte

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Astuel: Mam dla Ciebie radę. Zainstaluj sobie coś z długim wsparciem przykładowo Ubuntu LTS i zacznij ogarniać podstawy bo z tego co widać to masz tam sajgon.

   +: Astuel
  •  

   @wojciet Właśnie tak myślę o tym, biorę też pod uwagę to co kolega wyżej napisał o tym Rolling Relase. Myślisz że to też dobra opcja?

  •  

   @Astuel: nie bierz Rolling release.
   To najczęściej problematyczne updatety gdzie jak się zepsuje, to będziesz dłubał w konsoli. Weź coś lts i miej spokój na dwa lata

   +: Astuel