•  

Klasy społeczne, wedle średniego, miesięcznego dochodu w PLN na głowę w rodzinie.

<500: nędza
    500-1500: ubóstwo
    -------------------------
    1500-2500: klasa niższa/granica ubóstwa
    2500-5000: klasa niższa+/bezpieczna odległość od granicy ubóstwa
    5000-8000: klasa niższa/stabilny byt (do momentu choroby i utraty pracy)
    8000-15000: niższa klasa średnia
    15000-50000: klasa średnia
    50000-100000: wyższa klasa średnia
    100000+: klasa wyższa

#pracabaza #finanse #gospodarka #polska #kariera

•  

@wjtk123 a ja pamiętam gdzie w artykule pisali że 2550 to już jest urodzaj i ogólne bogactwo

Także kłamiesz nas mireczku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Medyc: jak zostaje 2.5k po wszystkich opłatach to można mówić że nie jest źle

•  

@wjtk123: selekcja po przychodach jest myląca, powinieneś jeszcze brać pod uwagę posiadany kapitał.

•  

@wjtk123: skąd taki podział? Klasa średnia jest z definicji średnią i powinna obejmować szerszy zakres ludności. Wg Twojego podziału po dochodach to chyba nawet część amerykańskiej klasy średniej by się nie załapała, a zarobki mają wyższe.

•  

@Sabarolus: z Narodowego Instytutu Danych z Dupy

•  

@kuraku: tak właśnie przypuszczałem. :)

•  

@kuraku:
      @wjtk123:
      To dla USA, gdzie zarobki są znacznie wyższe...

źródło: Capture.PNG

•  

@Sabarolus: Amerykańskie wskaźniki są zupełnie nieadekwatne do polskich realiów ekonomicznych i udowadniają to nawet wskaźniki dochodowe, które tu wklejasz. Co więcej: są to znacznie surowsze kryteria przynależności do klasy średniej niż zaprezentowane przeze mnie! Za najniższy dochód który osiąga ,,klasa średnia" w USA kupisz dwa nowe, rodzinne samochody, a w Polsce tylko jeden (zgodnie z najniższym, zaprezentowanym przeze mnie dochodem klasy średniej). Za trzyletnie dochody kupisz znacznie większą nieruchomość niż w Polsce, na znacznie lepszych warunkach kredytowych. W USA za swój roczny dochód kupisz znacznie więcej żywności, ubrań oraz elektroniki. Nasza klasa średnia rekompensuje to sobie darmową służbą zdrowia oraz studiami, ale w najlepszym wypadku tworzy to balans pomiędzy moimi statystykami, a tymi z USA.

Wniosek jest prosty: finansowe kryteria przyjęcia do klasy średniej które wkleiłem są całkiem poprawne. Wierzę, że dla wielu może być to szok, ale ludzie, jak można nazywać klasą średnią osoby, które nie są w stanie kupić nowego samochodu, czy biorących wieloletni kredyt na ciasną klatkę w bloku.

•  

@wjtk123: Przeciez dół widełek to 3750 USD miesiecznie na głowe w 3-osobowej rodzinie. Wynajęcie sensownego mieszkania w dziurze jak Cincinatti to ponad 1200 USD, gdzie auto, ubezpieczenie medyczne dla 3 osob, i inne wydatki, przypominam na 3 osoby (dodajmy odkladanie na studia dla dziecka)
      Zarcie jest tansze, ale to najgorsze! Jeżeli jestes klasa srednia to chyba chcesz jesc normalnie, a nie najtnaszy syf z Walmarta? Jeżeli przyjmujemy twój podział to, aby łapać się na najniższą klase srednią to w 3-osobowej rodzinie obydwoje z rodziców musi zarabiac po 12k miesiecznie do ręki! Chcesz mi powiedziec, że za to nie kupią po roku dwóch aut? Za to kupią dwa nowe samochody klasy sredniej (za gotowke!), opłaca kredyt na mieszkanie i pojada 2 razy w roku na wakacje.
      Za 3 letnie dochody czyli 36miesiące8k3osoby= kupisz w Warszawie 75m2 mieszkania z 12m2 tarasu w nowym budownictwie.

•  

@wjtk123: Te liczby wyglądają na zupełnie nie odzwierciedlające rzeczywistości. No, może rzeczywistość wg #programista15k ze stolicy. ¯\_(ツ)_/¯

•  

@anonymous_derp A może rzeczywistość jest taka, że większość z nas to biedota i oszukuje się nas, że należymy do mityczne klasy średniej? ¯\(ツ)

•  

@wjtk123: wg Twoich urojeń może. Wskazałem jak to wygląda w USA, a Ty dalej brednie wypisujesz.

•  

@Sabarolus Jedyne co wykazałeś, to fakt, że amerykańska niższa klasa średnia może kupić taką samą ilość dóbr ile polska niższa klasa średnia - gdzie więc negacja przedstawionych przeze mnie widełek? ¯\(ツ)

Nie mówiąc już o tym, że wcale nie muszę się zgadzać z amerykańską definicją klasy średniej, nawet gdy bazuje ona na danych rządowych - przecież wiele ośrodków ma spory interes w przekonywaniu społeczeństwa, że należą do klasy średniej ¯\(ツ)/¯.

Wedle wszelkich polskich definicji ja sam należę do klasy średniej, ale osobiście kompletnie się z tym nie zgadzam.

•  

@wjtk123: To też pisze, że to są Twoje urojenia. Równie dobrze możesz przyjąć, że klasa srednia zaczyna się od 20k na łebka w rodzinie. Jaką to ma wartość? Żadną. Co prawda nie mam teraz tej ksiązki pod ręką, ale jest taka doskonała pozycja autorstwa ludzi z BCG - 10 trilion prize o perspektywach stojących przed Chinami i Indiami. Mógłbyś się szczerze zdziwić jakie oni przyjmują widełki dla klasy średniej we wspomnianych krajach. Potem może wrzuce. A Boston Consulting Group raczej wie o czym pisze.

•  

@Sabarolus Gratulacje, żyj więc dalej w przeświadczenie, że zarabiając 4000 zł, jeżdżąc starym złomem, mieszkając w 45m2 okredytowanych na 25 lat i zastanawiając się, czy w tym miesiącu stać cię na nową kurtkę zimową należysz do klasy średniej. Może na tle społeczeństwa i świata, nie wedle czynników obiektywnych.

A jeżeli w kolejnym komentarzu będziesz używał rynsztokowego języka, to z miejsca poleci do śmieci.

•  

@wjtk123: co to są czynniki obiektywne? Może spójrz krytycznie na swoje spojrzenie na ten temat? Może klasa średnia nie jest do końca tym co się Tobie wydaje? To że księgowy co zarabia 4,5k na reke i jezdzi używanym autem należy w teorii do tej samej klasy (zgrubnie) co lekarz nie oznacza, że są tak samo majętni. Po prostu taka jest klasyfikacja. dodajmy, ze zupełnie pomijasz tutaj pozycje społeczna, która bardzo często jest przyjmowana jako wskaźnik do której klasy należymy.
      Polska jest od niedawna w grupie państw rozwinietych. Podobnie jak Szwajcaria i Luksemburg. Czy to oznacza, że jestesmy na tym samym poziomie rozwoju? No nie do końca.

•  

@wjtk123: gdzie w moim poprzednim komenatrzu rynsztokowy jezyk? Jak Ci nie odpowiada to mozesz wszystko wywalić i tyle.

•  

@wjtk123:

Weź abstrakcyjny wyznacznik mający za zadanie opisywać społeczeństwo u USA.
      Istniejący tylko po to by politykom ułatwić określenie ich elektoratu
      Na siłę wrzuć ten sam model do post-komunistycznego kraju jakim jest polska
      Wykłócaj się kiedy, ludzie ci mówią, że to nie ma u nas sensu

No po prostu xD

To jak te debile co biorą podział na PRAWICE i LEWICE prosto z Stanów.A później się kłócą czym jest PIS.
      Pis to lewaki Pis to jebane prawistyczne konserwy idp itd.

A PiS to łombo kombo ideologicznie bliżej Republikanów, a gospodarczo dalej na Lewo od Berniego Sandersa.

•  

@sekaszy: Ale czytales ten komentarz i rozumiesz co tam bylo napisane? Jakim cudem klasa srednia w kraju zamożniejszym może zaczynać się od wyższych dochodów wyrażonych w ppp niż w kraju biedniejszym. Przecież to nie ma sensu.

•  

@Sabarolus: Szczerze mówiąc, nie rozumiem czemu ty to do mnie napisałeś. Ja się bardziej zgadzam z tobą niż z @wjtk123:

Jednocześnie uważam, że branie modelu z USA upychanie go do naszych realiów i podporządkowywanie dyskusji pod niego jest całkowitą stratą czasu.

•  

@sekaszy: ok, w takim razie zle zrozumialem, przepraszam.

•  

@wjtk123: bijesz się z koniem, w Polsce wolno mówić że jest źle i trudno, ale nie można mówić że Polacy mają daleko do poziomu życia na zachodzie. ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

Klasa średnia jest z definicji średnią i powinna obejmować szerszy zakres ludności.

@Sabarolus: To chujowa definicja. Klasa średnia to ludzie którzy mogą mieszkać w swoim mieszkaniu, założyć rodzinę, stać ich na utrzymanie co najmniej dwójki dzieci, dbają o dom wliczając to remonty, jeżdżą na wakacje co najmniej raz w roku oraz są w stanie odkładać część pieniędzy. Uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, oraz sportowych - mecze, kino, treatr - napędzają usługi takie jak knajpy, restauracje, kosmetyczki, mechanicy samochodowi itd itp oraz nabywają od czasu do czasu dobra luksusowe - droższa elektronika, nowe auto czy jakaś tam część biżuterii - w zdrowym społeczeństwie powinni być głównym napędowym gospodarki. Ogólnie są to osoby które mają zgromadzony już jakiś tam majątek.

TYMCZASEM W POLSCE xD "KLASA ŚREDNIA" KTÓREJ MEDIANA ZAROBKÓW TO 2500zł XDDDD SIEDZI PO USZY W DŁUGACH - https://bezprawnik.pl/klasa-srednia-w-polsce/

•  

@wjtk123: IMO adekwatny podział dla mieszkańców stolicy. W Polsce powiatowej trzeba by było nieco dostosować.

•  

@wjtk123: według twojego celnego podziału, większość Polakow żyje na granicy ubóstwa
      A te 15k dla klasy średniej to XD, no ale to wykop, tutaj każdy wyplate ma w 5 cyfrach

•  

Komentarz usunięty przez autora wpisu

•  

@Catacombe:

według twojego celnego podziału, większość Polakow żyje na granicy ubóstwa

Dokładnie. Z miesiąca na miesiąc, bez większych oszczędności, z koniecznością odkładania nawet podstawowych wydatków, gdzie utrata pracy oznacza finansową zapaść. Takie są realia, Polska prawie nie ma klasy średniej.

A te 15k dla klasy średniej to XD

Co w tym dziwnego? Dopiero przy takim poziomie możesz prowadzić bezstresowe życie jeśli chodzi o poziom Twoich finansów.

•  

@wjtk123: Nie uwzględniasz majątku i miejsca zamieszkania więc o kant dupy rozbić taki podział. Ktoś zarabia 5k i ma 2 mieszkania po spadku jest znacznie wyżej niż ktoś kto zarabia 7k i zbiera na wkład własny.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Cierniostwor: Masz rację, nie uwzględniam tych czynników i jest to podział uproszczony - dla osób ,,na dorobku", które dopiero budują swój majątek.

•  

@Sabarolus:

To że księgowy co zarabia 4,5k na reke i jezdzi używanym autem należy w teorii do tej samej klasy (zgrubnie) co lekarz nie oznacza, że są tak samo majętni. Po prostu taka jest klasyfikacja. dodajmy, ze zupełnie pomijasz tutaj pozycje społeczna, która bardzo często jest przyjmowana jako wskaźnik do której klasy należymy. Polska jest od niedawna w grupie państw rozwinietych. Podobnie jak Szwajcaria i Luksemburg. Czy to oznacza, że jestesmy na tym samym poziomie rozwoju? No nie do końca.

Mylisz pozycję społeczną z finansową przynależnością do określonej klasy ekonomicznej. Oficer w II RP posiadał wysoką pozycję społeczną, ale często finansowo był po prostu biedakiem.

•  

@wjtk123: jeblem tak ze do dentysty muszę iść ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dane z dupy materiał z dupy popracuj nad tym bo warto. Klasa średnia to są osoby które dokładają wartość dodaną do społeczeństwa.
      Granica ubóstwa to jest kiedy nie starcza ci od pierwszego do pierwszego ale nie ma sztywnej kwoty bo inna jest dla kawalera a inna dla rodziny z 3 dzieci. Nędza kiedy braki w gotowce zagrażają twojemu życiu. Czyli ok 600zl.

•  

@wjtk123: za 49k miesięcznie możesz z kilkuosobową rodziną jeść codziennie w najlepszych knajpach na rynku we Wrocławiu i codziennie wozić się taksówką do pracy, i jeszcze zostanie na ratę za dom/mieszkanie i na raty za 2 auta i wakacje, i to nawet nie jest u ciebie wyższa klasa średnia? xD

•  

@proszebardzo2: Dokładnie. Podałeś jednak wartość stykową, przy braku kredytów można takie osoby określać jako wyższa klasa średnia, ale to tak w sposób naciągany. Po prostu pojęcie ,,klasy średniej" uległo według mnie zbytniemu rozmyciu.

•  

@wjtk123: Według Global Wealth Report 2015(https://en.wikipedia.org/wiki/Middle_class) Klasa średnia to w Polsce ok. 20%, klasa wyższa 1% Zgodnie z tymi danymi oraz wykresem zarobków poniżej, klasa średnia w Polsce zaczyna się mniej więcej w okolicach 8k brutto.

źródło: wynagrodzenia.pl

•  

@wjtk123: Może warto się zastanowić nad taka klasyfikacja w oparciu o wartość netto gospodarstwa domowego.
      Z drugiej strony, wtedy okazałoby się że w USA klasy średniej nie ma prawie wcale.

Ogólnie fajnie jakbyś przy takiej wrzutce opisał co dokładnie przyjąłem jako kryteria. No i źródła.

•  

@wjtk123: Aj nie mogę edytować komentarza :/ No wracając, według Global Wealth Report 2015 klasa średnia zaczyna się mniej więcej 8k brutto, a według ciebie od 8k netto, trochę za ostre warunki podałeś moim zdaniem, ale tylko trochę.

•  

@Cierniostwor: no nie wiem czy troche. Zarobki 5,5k netto i 8 k netto to różnica prawie 50% :)

•  

@wjtk123: dziwię się, że w Polsce ludzie jeszcze nie wyszli na ulice i nie zaczęli się buntować przeciwko takim skrajnym warunkom w jakich żyją.

•  

@wjtk123 Mediana dochodu rozporządzalnego wśród osób przynależących do klasy niższej społecznej wynosi 1 073 zł, klasy średniej - 2 546 zł, zaś klasy wyższej - 5 754 zł netto

•  

@wjtk123 u mnie w skarbówce wyszło po 410 ziko na łeb xd

•  

@wjtk123: myślałem że zarabiam całkiem nieźle a okazuje się że jestem na granicy ubustwa. Nie wiem jak to możliwe skoro nie wydaje więcej niż połowę miesięcznego przychodu na utrzymanie całej rodziny...