•  

Zebrałam się w sobie i podsumowałam wreszcie informacje dotyczące pionowych pomocy gniazdowych dla pszczół gnieżdżących się w łodygach z miękkim rdzeniem. Przygotowałam też propozycje, jak można je zamontować w swoim ogródku czy na balkonie.

Ze względu na ograniczone możliwości przygotowania wpisu na wykopie - całość tutaj:
    http://dzicyzapylacze.pl/jak-przygotowac-pionowe-pomoce-gniazdowe/ a w komentarzach zamieszczam skrót.

Pomoc dla pszczół możemy montować również na balkonach. Na forach niemieckich widziałam zdjęcia balkonów na IIp. w centrum miasta, które pokazywały zasiedlone gniazda przygotowane dla pszczół.

Dzikie pszczoły są łagodne. Można z je bezpiecznie obserwować z bliska.

Aby zapewnić sobie sukces w postaci zasiedlonych przez pszczoły pomocy, trzeba pamiętać, że najważniejsze jest stworzenie bazy pokarmowej w postaci kwitnących kwiatów.

Jeżeli pomoc gniazdowa zostanie u Ciebie zasiedlona, daj mi proszę znać o tym.

----
    Tutaj informacja o tym, jak cudowna pszczółka może w niej zamieszkać: http://dzicyzapylacze.pl/rozyca-blekitnawa-ceratina-cyanea/

Dodatkowe informacje o pionowych pomocach gniazdowych:
    http://dzicyzapylacze.pl/domek-dla-owadow/pionowe-pomoce-gniazdowe/
    ---
    #pszczoly #dzicyzapylacze #diy #ekologia #zwierzeta #owady

źródło: dzicyzapylacze.pl

•  

Po pierwsze, ważny jest wybór odpowiednich suchych łodyg z miękkim rdzeniem. umożliwiających pszczołom drążenie korytarza. Dobre do tego będą takie rośliny, jak np. jeżyna, malina, bez czarny, oset, popłoch, bylica, dzika róża i in.
      Łodygi powinny być niewydrążone i posiadać wewnątrz miękki rdzeń (fot. własna)

Po drugie, długość łodygi powinna wynosić min. 50 cm a średnica ok. 1 cm.

Po trzecie, łodyga powinna być skierowana pionowo lub w lekkim nachyleniu.

Po czwarte, łodyga powinna być ucięta od góry tak, by pszczoła miała dostęp do miękkiego rdzenia.

Po piąte, łodyga nie powinna mieć kontaktu z wilgocią. Nie powinno się wbijać ją w ziemię, lecz przymocować, np. do boku domku dla owadów, do palika, płotu, barierki balkonowej itp.

I ostatnie najważniejsze – szóste – pszczołom należy zapewnić źródło pokarmu w postaci kwitnących roślin, np. żmijowiec, dzika róża, żywokost, tojeść kropkowana, z rodziny bobowatych (lucerna, komonica) i in.

•  

Wstawione w cegłę dziurawkę

•  

Pszczoła, która może tam zamieszkać: http://dzicyzapylacze.pl/rozyca-blekitnawa-ceratina-cyanea/

•  

Włam też @butcher777: który może być zainteresowany przyczepieniem takich łodyg do boku swojego domku. Pozdrawiam :)

https://www.wykop.pl/link/5192789/comment/70325075/#comment-70325075

•  

@Megachilidae: ma byc w pozycji pionowej? Tzn otworek u dołu? Bo inaczej napada jej do gniazda..

•  

@Chrzonszcz: To są gatunki, które mieszkają w pionowych gniazdach (mogą być też lekko pochylone). Nie zamieszkają w poziomych. Mogą drążyć otwory zarówno od góry, jak i od dołu pomocy gniazdowej, bo mają taką możliwość. W naturalnych warunkach drążą tunele w np. złamanej łodydze maliny czy jeżyny, czyli przeważnie "od góry" - od miejsca ułamania.

W przeciwieństwie do gatunków gniazdujących poziomo w pustych łodygach (murarka ogrodowa), tutaj łodygi muszą być niewydrążone i posiadać rdzeń.

•  

@Megachilidae: ale się napracowalaś, BRAWO! Słuchajcie mnie już namówiła i zaczynam zbierać odpowiednie gałązki. Was tez ogromnie zachęcam. I pamiętajcie o punkcie 6. Bez wsparcia pokarmowego pszczoły nie dadzą rady w naszych pomocach.

•  

@Tulkandra:

Słuchajcie mnie już namówiła

Masz bzika na punkcie dzikich pszczół, więc nie było to trudne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Liczę w przyszłym roku na jakiś fajny film z pszczołami tak gniazdującymi w roli głównej autorstwa Twojego Taty.

•  

To miłe @nefili:
      Jednak moja strona już kiedyś była dodawana jako znalezisko (https://www.wykop.pl/link/5058997/polskie-pszczoly-mirabelka-zalozyla-swietna-strone-www/). Po drugie promowanie na głównej własnej strony może być odebrane jako spam. Nikt mi nie uwierzy, że jestem społecznikiem kochającym pszczoły i stronę prowadzę z misji i za darmo :)

-----
      Przy okazji uzupełnię ten wczorajszy wpis ;)

Czym jest pomoc gniazdowa?
      Pomoc gniazdowa to inaczej zastępcze gniazdo dla pszczoły. Pomoc taką tworzymy tam, gdzie pszczoły nie mają miejsca na złożenie lęgu a mają pod dostatkiem pokarmu (kwitnące rośliny).
      Pomoce gniazdowe, które spotykamy w klasycznych domkach dla owadów, tworzone, np. dla murarki ogrodowej, mają postać pustych poziomych zakończonych ślepo tuneli. We wpisie tym proponuję stworzenie pomocy gniazdowej dla gatunków, które zakładają gniazda w pionowych łodygach (niewydrążonych), np. suchych, ułamanych łodygach malin, w odciętych zeschłych kwiatostanach dziewanny itp. Jeżeli mamy takie warunki, to świetnie. Idealnie by było, gdyby ogródki posiadały zakątki z suchymi łodygami. Lubię dzikie ogrody i sama taki posiadam. Często jednak, troszcząc się o wygląd rabatki lub w ramach pielęgnacji, wycinamy stare pędy. Wtedy właśnie warto zadbać, by w naszym ogrodzie nie zabrakło pionowych pomocy gniazdowych, które stanowią zastępcze miejsce gniazdowania dla pszczół, w sytuacji gdy brakuje naturalnych miejsc do założenia lęgu.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

No dobra Miraski. Nastepne fajne #rozdajo robie bo kupilem myche Logi G903 i przyznam sie wam, ze jebana niewygodna jak dla mnie. Duzo lepiej mi sie operuje stara poczciwa MX Master 2S. Nie oceniajcie, wiem ze duzo mi powie ze jestem jebniety ale co mam wam powiedziec? ¯\_(ツ)_/¯
    Tylko myszka z sensorem, bez pudelka. Uzywana z 5 dni moze. Wszystko dziala. Wysylam paczkomatem.
    @JanuszSundajski bierz udzial moze do kompletu ci wpadnie XD
    Zasady: Aby wziąć udział trzeba tylko zaplusować. Teczowe cudaki out, zielenina tez. W poprzednim #rozdajo byly prosby o wykopanie fanbojow konsol/hejterow #pcmasterrace wiec tak tez robie... a co, moje zasady.
    #rozdajo konczy sie dzis wieczorem okolo 21:00, wylosuje jednego zwyciezce przez #mirkorandom a pozniej przestudjuje sobie delikwenta konto i jak znajde jakies tresci nieodpowiednie to wylosuje jeszcze raz ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚Powodzenia Mirki i Mirabelki!!!
    Tagi dla zasiegu: #bekazlewactwa #komputery #logitech
    pokaż całość

odpowiedzi (88)

Mirki zmieniam mieszkanie i z tej okazji mam do oddania stary telewizor Samsung 105-inch 21:9 Curved LED TV and more. Zwyciezce #rozdajo wylosuje sposrod plusujacych dzis do godziny 23:00. W losowaniu biora udzial wszyscy, nawet zielonki ¯_(ツ)_/¯ zdjecie pogladowe z neta bo telewizor mam spakowany w kartonie
    #cebuladeals #rozdajo

odpowiedzi (54)

• odpowiedzi (13)