•  

Dobra chyba nadszedł ten czas aby przyznać się rodzinie... Może jeszcze nie do końca ale jestem bliski kupienia mac booka pro z tego roku.

Na ten moment korzystam z #linuxa i używam go głównie do #programowanie - Czy jest ktoś w stanie mnie przekonać że #macos jest lepszy? I ogólnie że warto tylko kasy dać na apple.
    Dodam że nigdy nie korzystałem z macos.
    #apple #komputery #informatyka

źródło: store.storeimages.cdn-apple.com

•  

@lubie-sernik: tegoroczny MacBook Pro uważam za najbardziej udany od kilku lat. Jak na razie nie mam z nim problemów.

•  

aby przyznać się rodzinie... Może jeszcze nie do końca ale jestem bliski kupienia mac booka pro

@lubie-sernik: sernik gej, to w skrócie Sergiej

#ciekawostki

•  

@lubie-sernik: polecam ci bardzo gorąco, świetny sprzęt

•  

@lubie-sernik: bierz jabułko, napisz sobie skrypt do touchbara na plusowanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja coprawda wymieniam Aira na nowego Aira ale mi bardzo zależy na baterii. Nigdy więcej gówna na windowsie. ha tfu.

•  

@lubie-sernik: chyba rodzynke dzis zjadles ze maca chcesz kupowac xD

•  

Dobra chyba nadszedł ten czas aby przyznać się rodzinie...

@lubie-sernik: Już myślałem, że powiesz im, iż tak naprawdę jesteś rodzynkofilem... (╯︵╰,)

•  

tegoroczny MacBook Pro uważam za najbardziej udany od kilku lat. Jak na razie nie mam z nim problemów.

@tenji: Zapomniałęś dopisać, że go nawet nie włączałeś. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@lubie-sernik: Obawiam się, że jako użytkownik linuxa możesz się bardzo zawieść na micie pozornej optymalizacji i ogólnej zajebistości macOS. Ja odbiłem się jak od ściany i pozostał mi duży niesmak. Po miesiącu wymieniłem MacBook'a na Della XPS z dużo lepszymi podzespołami i o niebo lepszą matrycą. Co ciekawe również czas pracy na baterii jest lepszy na Dellu.

•  

OSX ma wiele zalet - ale głównie dla ludzi mniej technicznych niż osoby z IT. Mac jest świetny do obróbki zdjęć, video czy też do prac związanych z muzyką. ale programowanie? pomimo zgodności z POSIX i pomimo zgodności z Unix (OSX jest certyfikowanym Unixem - o czym mało osób wie) to jest kilka spraw, które mi osobiście nie leżą i ja nigdy nie wydałbym takich pieniędzy jakich żada Apple.

nie podoba mi się polityka Apple odnośnie Open Source. tutaj dwa przykłady:
      - przez długi czas OSX miał bardzo starą wersję basha, gdyż Apple nie chciało użyć nowej, która ma licencję ("wirusową" z tego co pamiętam) która Apple nie leży. dodam, że w miedzyczasie pojawiło się sporo poprawek bezpieczeństwa - ale "co nas obchodzi bezpieczeństwo naszych klientów"
      - historia silnika renderującego dla Safari (jak również webkita/blinka) to historia udoskonalania projektu KHTML. warto przecyzytać jak pięknie Apple (ale również Alphabet/Google) współpracowało ze społecznością, jak ochoczo oddawali swoje łatki (i w jaki sposób)

jak dla mnie dla developera / architekta IT Linux obecnie jest najwygodniejszym systemem. dla osoby technicznej używanie tego systemu nie stanowi problemu, a wygoda w używaniu różnych narzędzi stricte programistycznych (jeśli tylko nie potrzeba programować stricte dla Windows bądź dla OSX/iOS) jest... czymś czego trzeba doświadczyć by zrozumieć.

OSX coraz bardziej (imo) odchodzi od filozfii Unixa. to nie ten target. w planach jest wyrzucenie Perla, Pythona i Ruby z systemu (będzie można nadal je sobie doinstalować... ale...)

kilka lat temu przesiadłem się na Linuksa i dzisiaj nie wyobrażam sobie pracy w innym środowisku...

a tutaj trochę kwiatków związanych z bezpieczeństwem:

- logowanie jako root z pustym hasłem: https://www.computerworld.com/article/3239047/what-to-do-about-apples-shameful-mac-security-flaw.html
      - problem z system plików: https://appleinsider.com/articles/19/03/04/high-severity-kernel-security-flaw-found-in-macos-file-system

•  

@secret_passenger: proszę, zaczynaj zdania z dużej litery - bo jak dajesz ścianę tekstu to ciężko się to czyta, albo zwyczajnie nie myl kropki i przecinka. Ciężko mi sobie wyobrazić że jesteś programistą, a jednocześnie masz problemy z poprawną interpunkcją.

źródło: res.cloudinary.com

+: jirki
    •  

@lubie-sernik: obiecuję zakochasz się i zapomnisz o innych systemach, też używam do programowania i jest to system stworzony do szybkiej pracy bez zbędnych konfiguracji.

+: ELJ0T
    •  

@lubie-sernik: Szczerze aktualnie robię w net core, angular i xamarin i poza emulatorem iOS to nie widzę sensu posiadania osx mając windowsa lub linuxa, fedore 31 dziś zainstalowałem i byłem w szoku jak tam gnome plynnie śmiga na starociu i5-3320m.
      Visual studio na maca jest biedne, raczej do wszystkiego wolę vscode, a to mam tak samo na Linuxie i windzie, tak samo dockera, emulator androida i masę innych rzeczy. Do muzyki MacBook jeszcze jest spoko bo jednak wolę na osx się bawic, latencja itd, ale to raczej dla ciebie bez znaczenia. Brew to taki apt/pacman nic szczególnego, ogółem jeśli Linux ci wystarcza to nie wiem czy z MacBooka jest teraz faktycznie jakaś korzyść, lubię zarówno xfce, gnome3, windowsa i osx, wszystko dla mnie ma swoje plusy, ale znając już lepiej skróty mac raczej wygrywa za wygodę obsługi wszystkiego bez myszki.

+: tmtm, Elpie
    •  

@lubie-sernik:

I ogólnie że warto tylko kasy dać na apple.
      Jeśli chodzi o ultrabooki to ceny jabłka nie odbiegają od innych ładnych.

•  

@secret_passenger: Z ciekawości - w czym programujesz? Zaczynam przygodę z Javą na Macu i zastanawiam się jakie potencjalne problemy mogę napotkać

•  

@lubie-sernik jeśli używasz na co dzień linuxa to przesiadka na maca nie będzie dla Ciebie skokiem jakościowym in plus, narzędzia unixowe są takie same. Softu jest trochę więcej, ale do developmentu nie ma prawie różnicy (poza xcodem). Interfejs jest śliczny, ale jeśli jak ja 1/3 czasu spędzasz w terminalu, 1/3 w ide i 1/3 w przeglądarce to nie ma kiedy tego docenić.

Ze sprzętem jest trochę inaczej - coś działa albo zajebiście albo wcale, tertium non datur. Mam przejściówkę do hdmi i kamerę usb, nijak nie wstają, inna przejściówka i druga kamera - od strzała, nawet nie trzeba szukać ustawień, włączać itp.

Osobiście wnerwił mnie najbardziej wymóg podania numeru telefonu żeby cokolwiek zainstalować... Uważam że to przegięcie.

Macos warto znać, ale na główną maszynę wolałbym xps z linuxem, do zabawy mam maca mini.

•  

@lubie-sernik: jak dla mnie klawiatury w nowych macbookach są beznadziejne, skok jest zerowy i nieprzyjemny, pisanie na tym czegoś więcej niż fb.com to dramat

•  

@lubie-sernik: Kupuj. Też kupiłem tegoroczniaka i nie żałuję

•  

@lubie-sernik jakiego środowiska graficznego używasz?

•  

@secret_passenger: mam dokładnie takie same odczucia odkąd przesiadłem się na Maca w nowej pracy pół roku temu. Grzeje się strasznie, throtlling daje się mocno we znaki, np. potrafi ciąć się dźwięk na YouTube. Pomimo znacznie bardziej budżetowej konfiguracji poprzedniego laptopa i pracy na niby gorzej zoptymalizowanym Linuxie takich problemów nie miałem.

•  

@lubie-sernik: serniczku drogi kup sobie w cenie mac booka jakiegoś łapka z i7 + jakiś rtx wygraj Linuxa i Apple może possać pozdrawiam

+: Matti32
    •  

@lubie-sernik: będziesz miał w końcu ładny komputer

•  

@lubie-sernik: Kupujesz macbooka i nie dość że masz komputer który nie jest przepełniony plastikiem, to masz sytem który działa bez problemów. Uzywałem Windowsa, Linuxa (różne distro) ale no niestety, do pracy i domu zwycięzca jest jeden

•  

@lubie-sernik: Piszę w javie od ponad 4 lat. Wcześniej na Windowsie, od pół roku na Macu. Dla mnie Mac jest czymś pomiędzy Windowsem a Linuxem. Jest bardziej user friendly niż Linux ale nie jest tak "otwarty" jak Windows i nie pograsz tak jak na Windowsie. Do programowania polecam, przyjemnie pisze się na nim kod, wysoka kultura pracy. Szczególnie cenię sobie terminal iTerm2 i konsole zsh. Komfortowo pracuje się na trackpadzie, sporo przydatnych gestów. Sam Maca dostałem od firmy z którą współpracuję ale jeśli miałbym samemu kupić, to mimo że pracuję się na nim dobrze, miałbym dylemat ze względu na cenę

•  

@lubie-sernik: Bierz maca, tylko nie oszczędzaj na podzespołach bo później nic nie wymienisz. Ja jak kupowałem mojego pierwszego maca to przycebuliłem na ssd i procku i musiałen później żyć z i5 i 128GB. Nie warto. W tym roku wymieniłem na i9 8 rdzeniuf, 32GB ramu i liczę że posłuży mi z 5 lat. Maki dobrze się starzeją.

•  

@siepan: W firmie mamy jakoś 150 macbookow/imacow. Jest pare osób z linuxem, bo tak walczyły żeby mieć inny komputer. Śmiałem się jak konfigurowali wifi przez 3 dni ;) także ten, jak ktoś szanuje swój czas to wiadomo co wybrać

•  

@HarrisonFiat: No właśnie. Podepnę się pod pytanie bardziej hardware. Serio tak trudno jest pozmieniać bazowe podzespoły? Mojego szrota Pro z 2008 podbiłem do 6gb ram + sdd i nawet mojave usiadł na nim, co zapewniło nowy żywot. Z checią bym przesiadł się na kolejne wersje tylko jak mam już blok na starcie w rozkręceniu i podmianie podzespołów to tak słabo to wygląda. Pozdrawiam.

•  

@lubie-sernik kupilem, ostatnio przegapiles okazję bo byla znizka w cortlandzie 11%

•  

@lubie-sernik: na dniach mają się pojawić odświeżone wersje i rzekomy pro 16", ja bym trochę poczekał

•  

@lubie-sernik:
      sam się kiedyś prze chwilę nad tym zastanawiałem, ale podglądałem na YT Louisa Rossmana, plus opinie innych ludzi i od razu mi się odechciało.

Jeśli się zdecydujesz to bierz od razu wszystkie rozszerzone gwarancję jakie tylko można plus wersję z większym SSD bo nie masz możliwości zmiany czegokolwiek.

•  

@Deykun: ceną nie, ale odbiegają tym co za tę cenę dostajesz. konfiguracje GPU to jebany żart i mam nadzieję że to się zmieni

•  

@lubie-sernik:
      - brak klawiszy funkcyjnych uniemożliwiający bezwzrokowe korzystanie z klawiatury jeśli używasz skrótów z tymi klawiszami (np. w IDE)
      - brak klawisza escape, a ten wyświetlony na touchbarze jest "obok", więc również trudno weń trafić bez odrywania wzroku od ekranu
      - przycisk power w "troll miejscu" żebyś mógł se co jakiś czas wyłączyć przypadkiem kompa podczas pracy
      - brak jakichkolwiek złączy poza usb-c, a więc zabawa z donglami albo brak możliwości podłączenia w najmniej oczekiwanym momencie, "bo pizdryka zapomniałem albo się gdzieś zawieruszył"
      - system nie pozwala na instalację kilku wersji tego samego oprogramowania co bywa konieczne przy deweloperce. Instalki są w "dmg" i wpierdalają się system wide, więc jak instalujesz drugą wersję jakiegoś toola czy sdk to nadpisuje pierwszą i elo
      - system automatycznie aktualizuje oprogramowanie, a bywa że potrzebujesz dajmy na to starszej wersji przeglądarki do testów i nawet jak ją ręcznie zdowngradujesz, to nim odpalisz testy MacOS już uczynnie będzie instalował najnowszą wersję. Nie da się tego wyłączyć ( ಠ_ಠ)
      - gorsze klawiatury niż w starszych modelach, które się psują

Piszę to jako programista, który też na codzień robi na linuksie i miał okazję jakiś czas na maku robić. Chętnie bym się przesiadł i to pomimo konieczności zmiany przyzwyczajeń do skrótów klawiszowych oraz ceny ale jednak dla mnie wciąż Mac ma za dużo wkurzających wad, a te "pro" w nazwie kompletnie już nic nie znaczy.

Zależy w czym robisz i jakie masz potrzeby oraz przyzwyczajenia ale IMHO lepiej już rodzynek kup ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@Matti32: @secret_passenger: @Illidank: @hitherto: @kunewicz: @szpongiel: eeh szczerze to nie takich odpowiedzi oczekiwałem... Myślę podobnie do Was ale liczyłem że ktoś mnie przekona że jednak warto się przesiąść na MacOS.

Nie wiem dlaczego ale jeżdżąc po klientach, widzę jak śmigają w tym systemie, jakoś wydaje mi się że praca na Macu jest bardziej przyjemna.

Tak czy tak wydam ponad 10k na nowego laptopa. Ale chyba faktycznie zostanę przy Linuxie.

•  

@lubie-sernik: nie wiem ja mam osx niedługo i może po prostu nie znam tych wszystkich ninja sztuczek żeby robić coś szybciej niż na zwykłym linuxie czy windowsie

•  

@lubie-sernik: tak jak pisałem OSX jest fajny do pewnych zastosowań. ale akurat mam ogromne wątpliwości co do sensu korzystania z niego jako platformy do programowania (chyba że coś natywnie na jabłko duże albo małe).

no i ostatnia rzecz - Linux to swoboda. wybierasz jakiego chcesz z jakim chcesz środowiskiem graficznym. a w przypadku OSX czy Windows dostajesz to co komuś się wydaje najlepsze.

wiem że dla początkujących mnogość wyboru może być przytłaczająca, ale dla kogoś doświadczonego rezygnacja z wolności dla rozwiązania typu "najlepsze dla wszystkich"... nie, mnie to nie przekonuje

@wrobel7
      no cóż, nie jest to dla mnie zaskoczenie. Mac wyglada pięknie, ale w 2019 ten design to już nie jest coś czego nie można dostać od innych dostawców. a sprzęt zawsze był trochę w tyle za tym co można dostać na rynku PC i zawsze był droższy (to chyba cena tego "certified by Apple" czy jak tam nazywa się ten program certyfikacji zgodnej z OSX I sprzętem Apple)

z Linuksem największy problem to to, że faktycznie cześć sprzętu jest problematyczna i dobrze jest dobrać sobie sprzęt tak by był "bezproblemowy". no ale to też nie do końca wina samego OS-a a braki sterowników (często nawet specyfikacji, więc nie ma ich jak napisać).

@wioseneczka łatwiej powiedzieć w czym NIE programuje - po przesiadce na Linuksa nie tworzę już projektów w .net bo nie mam zamiaru kopać się z koniem (choć podobno to się zmienia, ale nie widzę by .net miał jakiś killer feature, na którym by mi bądź klientom zależało).

Java raczej działa tak samo więc tutaj nie ma problemu. bardziej chodzi o eko-system cały. OSX imo jest fajny dla kogoś kto nie jest programistą.

sam nie widzę sensu używania Maca, który z mojej perspektywy nie ma żadnych zalet w stosunku do Linuksa. a ma więcej ograniczeń. na Linuksie mam totalna wolność tego czego będę używał i jak coś będę miał skonfigurowane. OSX to jest najlepsze co sobie wymyślili inżynierowie Apple dla każdego klienta.

no ale to jest również kwestia gustu. ja po wielu latach używania wielkich kombajnów (ide) przeszedłem na Vima a potem Emacsa, a część moich kolegów nadal uwielbia te wielkie środowiska...

Gorące dyskusje ostatnie 12h