•  

Atomowe okręty podwodne stanowią jeden z filarów militarnej potęgi każdego poważnego gracza na arenie międzynarodowej. Okręt z napędem atomowym posiada praktycznie niewyczerpane zasoby paliwa, teoretycznie może przebywać pod wodą bez limitu czasowego oraz jest w stanie zanurzać się na nieosiągalne dla innych jednostek głębokości. Atomowy okręt podwodny który wypłyną w rejs jest bardzo trudny do wykrycia, co jednocześnie czyni z niego najgroźniejszy nośnik dla broni nuklearnej - nawet jeśli przy uderzeniu prewencyjnym wyeliminuje się wrogi naziemny i lotniczy potencjał jądrowy, to zawsze gdzieś w głębinach oceanu będzie czaił się pojedynczy, niezlokalizowany okręt podwodny, który w ciągu kilku chwil jest w stanie wystrzelić salwę, która zabija kilkadziesiąt milionów obywateli napastnika.

Atomowe okręty podwodne dzielą się na dwa rodzaje: SSBN, tj. jednostki przenoszące pociski balistyczne z bronią jądrową oraz SSN, tj. okręty które przenoszą wyłącznie broń konwencjonalną. Poniższa lista wskazuje na liczbę atomowych okrętów podwodnych posiadanych przez poszczególne państwa:

USA:
    SSBN: 14
    SSN: 57
    Razem: 71

Rosja:
    SSBN: 11
    SSN: 23
    Razem: 34

Chiny:
    SSBN: 7
    SSN: 9
    Razem: 16

UK:
    SSBN: 4
    SSN: 6
    Razem: 10

Francja:
    SSBN: 4
    SSN: 5
    Razem: 9

Indie:
    SSBN: 1
    SSN: 1
    Razem: 2

W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać wzrostu liczby tego rodzaju okrętów w chińskiej marynarce wojennej oraz spadku w marynarce rosyjskiej. Oczywiście największy odsetek okrętów najnowszych generacji posiadają marynarki USA, Francji oraz UK.

#okrety #marynarkawojenna #militaria #ciekawostki #geopolityka #wojna

źródło: USS-Oklahoma-City_8644.jpg

•  

teoretycznie może przebywać pod wodą bez limitu czasowego

@wjtk123: polemizowałbym. Jeść coś muszą, no i paliwo też się w końcu wyczerpie :P

•  

@Dusha: Dlatego wskazałem, że tylko teoretycznie ;). Zapasy żywności zazwyczaj wystarczają na około 3 miesiące, natomiast paliwo...na wiele lat ;).

•  

@Dusha: @wjtk123: Największym problemem jest raczej stan psychiczny załogi (:

•  

@wjtk123:
      Niestety nie są najcichszymi okrętami. Reaktor ciągle pracuje, kręcą się turbiny, pracują pompy chłodzenia. Dlatego ich głównym zadaniem jest ukrywanie się przez jak najdłuższy czas.

+: Orzysko
    •  

@wjtk123: Najdłuższy rejs SSBN to 140 dni. Podczas IIWW rekord dla u-boota to 68 dni z użyciem chrap.

+: wjtk123
    •  

@grzegorz-sokol: Jasne, pod tym względem nie mogą się mierzyć z nowoczesnymi, konwencjonalnymi okrętami podwodnymi. Jednak ich pozostałe zalety powodują, że na otwartych oceanach są znacznie groźniejsze w roli ddo której zostały stworzone.

•  

@Francisco_dAnconia: Może o to chodzi, żeby wycieńczona psychicznie załoga nie zawahała się, gdy przyjdzie czas do naciśnięcia czerwonego guzika ;).

•  

Atomowe okręty podwodne dzielą się na dwa rodzaje: SSBN, tj. jednostki przenoszące pociski balistyczne z bronią jądrową oraz SSN, tj. okręty które przenoszą wyłącznie broń konwencjonalną.

@wjtk123: Trochę uproszczenie. SS to submarine lub (submersible ship), B jest od ballistic missile, a N od nuclear powered. Chyba wszystkie SSBN przenoszą broń nuklearną, ale SSN (czyli atomowe okręty myśliwskie) też mogą ją przenosić w postaci torped. Do tego Amerykanie część Ohio przebudowali na SSGN (G od guided), a więc okręty o napędzie atomowym wystrzeliwujące rakiety manewrujące (w pionowych wyrzutniach, bo i SSN mogą je często wystrzeliwać z wyrzutni torped). Póki co, w związku z traktatami rakiety manewrujące nie mają głowic atomowych, ale to się może zmienić (zresztą kiedyś już miały).

•  

@Jan_K: Dlatego właśnie wprowadziłem to uproszczenie: SSBN jako okręty które przenoszą broń nuklearną oraz pozostałe zbiorczo określone jako SSN - z bronią konwencjonalną.

•  

@wjtk123: Brakuje ORP Popiełuszko zasilany reaktorem Maria ( ͡° ͜ʖ ͡°)

pokaż spoiler #czarnyhumor

•  

@wjtk123: Dlatego, to znaczy? Ponieważ rakiety manewrujące nie przenoszą głowic? Prawda, natomiast dorzuciłem w ramach ciekawostki informację o torpedach nuklearnych i SSGN. Bądź co bądź jesteśmy pod konkretnymi tagami, można się wdać w szczegóły.

•  

@wjtk123: warto tu wspomnieć niemieckie okręty typu 212a i 214 których napęd może być zasilany ogniwami paliwowymi, dzięki czemu nie muszą się wynurzać w celu ładowania akumulatorów. Dodatkowo wyposażone są w silniki elektryczne synchroniczne na magnesach stałych (permasyn), które generują mniej drgań. Zdaje się że obecnie są to najcichsze okręty podwodne.

+: Jin
    •  

@grzegorz-sokol: Racja, niemieckie konwencjonalne okręty podwodne są obok szwedzkich i francuskich najlepsze na świecie, ale jednak posiadają swoje ograniczenia jeśli chodzi o operowanie na oceanach: przenoszą mniej uzbrojenia, posiadają ograniczony zasięg oraz mają ograniczony czas przebywania pod wodą. Niemniej nie da się zaprzeczyć, że to bardzo groźna broń, do klasycznych zastosowań (niszczenie logistyki i handlu) nadawałyby się znacznie lepiej niż atomowe okręty podwodne.

Warto też dodać, że takie małe okręty z napędem AIP są obecnie chyba największym zagrożeniem dla amerykańskich lotniskowców, wielokrotnie podczas manewrów przedzierając się przez wszystkie systemy obronne lotniskowych grup bojowych. Na szczęście okręty podwodne tego typu posiadają tylko Niemcy, Francuzi i Szwedzi. Swego czasu Rosjanie próbowali nabyć tą technologię od Niemców, ale nic z tego nie wyszło, a sankcje nakładane od 2014 r. w ogóle ograniczyły napływ technologii do Rosji. Rosjanie niby coś próbują, ale nie do końca im wychodzi, jak z większością technologii, które są czymś więcej niż modernizacją radzieckich projektów.

Amerykanie z kolei w ogóle zrezygnowali z konwencjonalnych okrętów podwodnych - co może się na nich w przyszłości zemścić, podobnie jak zaniedbywanie artylerii.

•  

ale jednak posiadają swoje ograniczenia jeśli chodzi o operowanie na oceanach: przenoszą mniej uzbrojenia, posiadają ograniczony zasięg oraz mają ograniczony czas przebywania pod wod

@wjtk123: Plus konwencjonalne są bardzo wolne w praktyce, Hugh White pisze, że australijskie Collins Class, żeby mieć sensowny zasięg i nie wynurzać się co chwilę płyną z prędkością 5-6 węzłów.

+: wjtk123

Gorące dyskusje ostatnie 12h

– W nocy sobie śpię, śpię, śpię.
    – Ja też, ja też!
    – A w dzień sobie chodzę, chodzę.
    – I ja, i ja!
    – A w nocy sobie śpię, śpię, śpię.
    – Ja też, ja też!
    – A w dzień sobie chodzę, chodzę.
    – I ja, i ja!
    – No, śniadanie jem, jem, jem.
    – Tak? Tak?
    – A w sklepie kupuję, kupuję.
    – Tak? Super!
    – No, śniadanie jem, jem, jem.
    – Tak? Tak?
    – A w sklepie kupuję, kupuję.
    – Tak? Super!
    – Umówił się, umówił, umówił!
    – Jaa, nie!
    – On tak całuje, całuje, całuje!
    – Ekstra!
    – Umówił się, umówił, umówił!
    – Jaa, nie!
    – On tak całuje, całuje, całuje!
    – Ekstra!

pokaż spoiler @Slucham_psa_jak_gra_

Augustus Leopold Egg (1816-1863)
    The Travelling Companions, 1862, olej na płótnie, 65 x 79 cm, Birmingham Museum and Art Gallery
    #malarstwo #sztuka #obrazy #art #film #heheszki
    pokaż całość

odpowiedzi (15)

Gdy używam komunikacji miejskiej w normalnym cywilizowanym mieście:
    -Kupowanie biletów
    -Czekanie, aż przyjedzie autobus/tramwaj/metro o wyznaczonym czasie
    -Bezproblemowa jazda do celu

Gdy używam komunikacji miejskiej we Wrocławiu:
    -Kupowanie biletów
    -Sprawdzanie na tagu #wroclaw czy nie jebło
    -Sprawdzanie na fanpage MPK na Facebooku czy nie jebło
    -Sprawdzanie na fanpage "Czy Wrocławskie MPK dzisiaj jebło?" na Facebooku czy nie jebło
    -Sprawdzanie na grupie "Korespondenci MPK" na Facebooku czy nie jebło
    -Czekanie aż przyjedzie spóźniony przepełniony tramwaj
    -Wykolejenie na Legnickiej/Korki na Krzykach
    -Z buta do pracy

#mpkwroclaw
    pokaż całość

odpowiedzi (20)

• odpowiedzi (4)