•  

  Zainspirowany wpisem @Scaab oraz dyskusjami o idealnym połączeniu Konfederacja i Razem postanowiłem ułożyć swój program dla Polski:
  "RACJONALNA ALTERNATYWA"

  1.Administracja
  Reforma administracji. Likwidacja powiatów i taka reforma gmin by każda z nich była skupiona wokół miasta mającego przynajmniej 25 000 mieszkańców. Wg Wiki takich miast jest 177 i tyle gmin by istniało. Stworzenie także miast wydzielonych czyli dużych ośrodków do których ciągnie cała migracja wewnętrzna jako osobnych jednostek administracyjnych (Kraków, Warszawa, Gdańsk). Reforma tytułów, włodarz miasta wydzielonego nosił by tytuł Prefekta, miasta gminnego, tytuł Kasztelana. Oddelegowanie to tych ośrodków tak dużo spraw jak się da, ale o tym za chwilę.

  2.Ustrój
  Ścisły rozdział władz ustawodawczych, wykonawczych i sądowniczych poprzez wybór każdej w osobnych wyborach. Posłów na Sejm wybierały by gminy (po 1) i miasta wydzielone (po 5). Razem da to ~200 posłów. Senat składał by się jedynie z byłych urzędników wyższego szczebla (prezydentów, ministrów, sędziów TK, prokuratorów generalnych...) którzy mięli by dożywotnią kadencję, za wyjątkiem utraty statusu niekaranego bądź rezygnacji. Była by to tarcza antypopulistyczna która może zawetować dowolną ustawę. Weto senackie można by odrzucić jedynie w ogólnokrajowym referendum.
  Prezydent wybierany tak jak teraz jest jednocześnie szefem rządu, sam powołuje sobie ministrów.
  Wybory władz sądowniczych ograniczają się do wyboru członków KRS, TK, oraz prokuratora generalnego. Oczywiście bierne prawo przysługuje jedynie osobom mającym odpowiednie doświadczenie w orzekaniu.
  Wprowadzenie obligatoryjnego referendum na każdą ustawę pod którą jest 100 000 podpisów.

  3.Podatki
  Podstawowe podatki były by tylko dwa: podatek katastralny - o następujących stawkach:
  -grunty rolne i lasy - 0.6% rocznie (0.05 promila miesięcznie)
  -mieszkania w strefach przeznaczonych pod osiedlanie się - 1.2%
  -budynki komercyjne tzn, galerie, hotele, mieszkania pod AirBnB, fabryki - 2.4%
  -pustostany (nieruchomość w której nie mieszka właściciel i nie była wynajmowana lub wykorzystywana pod DG przez ostatnie 12 miesięcy) - 3.6%
  - nieużytki (działki budowlane bez budynków nadających się do wykorzystania) - 6%
  W/w podatek zasilał by jedynie budżet gminy.
  podatek VAT - jednolita stawka na wszystko 20% - finansowanie rządu centralnego.
  akcyza - taka jak teraz, z tym że to tymczasowo na pokrycie kosztów reform
  Zanim napiszesz że dużo wiedz że inne podatki miały by być zniesione, cła zostawiamy Unii Europejskiej.

  4. System monetarny
  Powrót do kruszca. Utworzenie Standardowej Jednostki Walutowej składającej się z platyny, złota i srebra wartej 1000 nowych złotówek. Minister Finansów udzielał by bankom licencji na drukowanie pieniądza z zastrzeżeniem że każdy może przyjść i wymienić 1000 zł na SJW i odwrotnie. Banki dalej miały by prawo pożyczać pieniądze w systemie rezerwy cząstkowej. Dzięki temu kredyty mogły być tańsze niż w systemie złotym z rezerwą całkowitą. Stopy procentowe regulowałby rynek.

  5. Emerytura
  Emerytura obywatelska w kwocie wystarczającej dla kogoś kto przez całe życie nic się nie dorobił wypłacana każdemu po osiągnięciu 65 roku życia i mającego obywatelstwo Polskie od urodzenia. Wysokość tego minimum ustala AI. Każdy dodatkowy rok bez emerytury - świadczenie wzrasta o 10% pierwotnej kwoty. Byłby to jedyny filar w którym państwo cokolwiek macza. Zobowiązania ZUS pokryte z akcyzy.

  6. Służba zdrowia
  Maksymalnie oddelegowana w dół. Gmina płaci za szpital i sprzęt, za pracę personelu płacili by pacjenci bezpośrednio. Myślę że gdyby trzeba by się złożyć jedynie na pensję lekarzy i pielęgniarek to nie opłaty nie były by aż tak duże. Ewentualnie pokrywało by je tanie prywatne ubezpieczenie. Ponieważ w różnych rejonach lekarze zarabiają inaczej wysokość opłat byłaby ustalana osobno. Do szczególnych przypadków byłyby powołane szpitale ogólnopolskie w miastach wydzielonych. Wprowadzanie programu KM+, każdemu dziecku po urodzeniu badane DNA i pobierana krew pępowinowa.

  * *7. Związki międzyludzkie**
  Zniesienie państwowych małżeństw i powołanie dobrowolnie regulowanych związków dorosłych osób w dowolnej ilości z dowolnymi zapisami: hetero, homo, poligamia, poliandria, intercyza częściowa, własne warunki rozwodu, uznanie ojcostwa tylko po testach DNA - tak jak lubisz! Zwróćcie uwagę że z takim systemem podatkowym nie ma problemów ze wspólnym rozliczaniem się.

  8. Aborcja
  Referendum ogólnokrajowe - niezależnie od wyniku tak długo jak kobieta będzie mogła legalnie usunąć, mężczyzna będzie mógł zrzec się obowiązków, zwłaszcza alimentów.

  **9. Szkolnictwo **
  Wprowadzenie 3 godzin lekcyjnych w tygodniu które będzie można wykorzystać na dodatkowe zajęcia. O tym jakie to będą decydują rodzice uczniów danej klasy. Religia, gender, programowanie w OCamlu to przykładowy zestaw.

  10. Ruch drogowy
  Wprowadzenie zasady że legalnie uczyć jeździć może każdy kto ma prawko od 2 lat. Z tym że kursant musi wykupić dodatkowe OC. Pewnie roczne byłoby w uj drogie, ale takie coś kupowałoby się pewnie na dni-miesiące.
  Zniesienie limitu prędkości na autostradach.
  Wprowadzenie mandatów proporcjonalnych do wartości auta kiedy było nowe. Dzięki temu nie dość że bogaci tak samo odczują karę to jeszcze sebixy przestaną pchać się w szroty RWD.

  11. Ekologia
  Atom i OZE na zapas, a poza tym promowanie paliw alternatywnych. Auta elektryczne, CNG i na etalol zwolnione z akcyzy.
  Stacja za każde oferowane ekopaliwo będzie mogła obniżyć sobie kataster o 0.2pp. Ekopaliwa to CNG, LNG, etanol, stacja typu supercharger.
  Domy ogrzewane ekopaliwami lub prądem - kataster w dół również o 0.2pp.

  12. Socjal
  System socjalny, budownictwo publiczne, benefity na dzieci, bezpłatne przedszkola, żłobki etc, zostawiamy w gestii samorządów.

  Co wy na to?
  #neuropa #4konserwy #podatki #polityka #prawo #bankowosc #debata #pytanie #mieszkanie #panstwo