•  

  Kamień z Rosetty, 196 rok przed naszą erą. Jeden z głównych pomostów do zrozumienia egipskiej kultury i doskonałe ćwiczenie wprowadzające nowożytnych ludzi w lingwistykę i zawiłość języków antycznych.

  "Kamień z Rosetty to czarna kamienna (bazaltowa) płyta o wysokości 114,4 cm, szerokości 72,3 cm i grubości 27,9 cm oraz wadze 762 kg. Jedna strona jest wypolerowana i na niej wyryty został tekst dwujęzyczny w trzech wersjach – po egipsku pismem hieroglificznym i demotycznym oraz po grecku. W górnej części znajduje się 14 linijek z 1419 hieroglifami, w środkowej 32 linijki z zapisem demotycznym, w dolnej – 34 linijki zapisane pismem greckim.

  Górna część z hieroglifami jest uszkodzona (niekompletna), środkowa demotyczna zachowała się najlepiej, w dolnej brakuje prawego rogu, a więc zakończenia tekstu."

  #starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

  #historia #ciekawostkihistoryczne #archeologia #sztuka #gruparatowaniapoziomu #lingwistyka #myrmekochoria

  źródło: 1.jpeg

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Witam. Dzisiaj odpada kreskówka "Pod Gradobiciem Pytań" która miała 35.69% głosów i zajmuje 8. miejsce. Oczywiście wciąż głosujecie na najgorszą kreskówkę Bartosza Walaszka. I miłego tygodnia Wam życzę ( ͡º ͜ʖ͡º)
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Jeśli chcesz być wołany - możesz kliknąć w plusa - lub zaobserwować tag ----> #wykopowawykreslanka pokaż całość

  odpowiedzi (33)

 • avatar

  Widzę, że ostatnio sporo ciepłych słów w stronę policji na mirko. Oczywiście zgadzam się, że policja jest potrzebna i powinna wzbudzać respekt. Jednak jest to w Polsce instytucja która nie zawsze a wręcz bardzo często działa koszmarnie i na szkodę obywatelom. Jeśli chcecie to mogę opowiedzieć o Mojej przygodzie związanej z zatrzymaniem za posiadanie. Oczywiście nie byłem niewinny. Miałem przy sobie 20g białego oraz 10g marihuanen. Po pół roku sąd zaocznie przyznał mi niecałe 2k do zapłaty i nic poza tym.
  Jak chcecie żebym opisał jak wyglądało zatrzymanie, co działo się na komendzie, dlaczego dostałem tak małą karę nie „rozpruwając” się, i dla czego do końca życia będę kaleką dzięki naćpanemu policjantowi to dajcie znać. Znajdę chwile czasu to ładnie napisze i wrzucę fotki niektórych ciekawych tekstów zapisanych w uzasadnieniach od prokuratury.
  #policja #truestory #konin #narkotykizawszespoko
  pokaż całość

  odpowiedzi (22)

 • avatar

  moja dziewczyna nie jadła mięsa 4 lata, nie jadła, bo zrobiłem jej galaretkę na wieprzowej żelatynie :D zjadła no i się zaczęło, mówię jej, to popłakała się
  slaby zart?
  #wegetarianizm #pytanie

  odpowiedzi (40)