•  

  Mało które miasto doświadczyło takiej destrukcji tkanki miejskiej jak Bukareszt. Demolka kilku kwartałów warszawskiego śródmieścia pod budowę Pałacu Kultury i Nauki nie może równać się z hektarami pustki, jakie powstały w centrum rumuńskiej stolicy po trzęsieniu ziemi z 1977 roku.

  Trzęsienie było rzeczywiście straszliwe: przyniosło zniszczenia na skalę całego miasta oraz śmierć ponad 1400 osób (tylko w samym Bukareszcie). Ale następująca po nim demolka całych dzielnic nie jest związana bezpośrednio z uszkodzeniami budynków. Kataklizm stał się jedynie pretekstem do spełnienia dyktatorskich marzeń Nicolae Ceaușescu - zniszczenia dużej części starego Bukaresztu i budowy totalitarnej dzielnicy olbrzymich budynków.

  Takich, jak widoczny na zdjęciu Dom Ludowy (Pałac Parlamentu). To obecnie jeden z największych budynków na świecie. Jeden z tych obiektów, przy którego opisie przewodnicy wykorzystują konstrukcje typu: "w środku znajduje się tyle pomieszczeń, ile ton dorsza rocznie odławiają Japończycy" albo "gdyby sprzedać wszystkie żyrandole z pałacu, wystarczyłoby na realizację programu 500+ przez następne dwie dekady".

  A wokół pałacu rozciąga się... pustka. Krzaki, płoty i dziesiątki pomalowanych przez grafficiarzy betonowych barykad. Tyle zostało po dawnej dzielnicy Uranus.

  #podrozefilipa -> mój tag
  #podroze #podrozujzwykopem #rumunia #europa #ciekawostki #urbanistyka #architektura #gruparatowaniapoziomu

  źródło: 2958b.jpg

  •  

   Na poniższej fotografii widać wyburzanie jednego z ostatnich kościołów, który ostał się na terenie przyszłego Pałacu Ludowego.

   źródło: distrugerea-bisericii-albe-postavari.jpg

  •  

   @ff_91: Widziałem ten parlament - jest olbrzymi, monotonny i po prostu brzydki.

  •  

   @LoneRanger: i drogi w utrzymaniu ;)

   "Nie byliśmy w stanie dowiedzieć się, ile kosztuje funkcjonowanie Pałacu Parlamentu w Domu Ludowym. Tylko koszt gigakalorii i oświetlenia elektrycznego przekracza 6 milionów dolarów rocznie jako miasto. Jest 700 żyrandoli. Całkowicie nieefektywny system klimatyzacji potrzebuje pół tony freonu rocznie, substancji zabronionej, ponieważ jest winny zniszczenia warstwy ozonowej.
   Każdy z 18 wyciągów zużywa 50 kWh, czyli dwa razy więcej niż normalnie.
   Kilka małych agregatów i komponentów zostało wyprodukowanych przez rumuńskie przedsiębiorstwa państwowe, które w międzyczasie zostały sprywatyzowane. Ich wymiana i konserwacja jest niezwykle droga. Na przykład uchwyty w stylu barokowym zostały wyprodukowane przez Urbis, które później kupiła szwedzka firma. Wymiana uszkodzonego zamka drzwi kosztuje do 1000 € za sztukę."

   [koślawe googlowe tłumaczenie z rumuńskiego National Geographic]

  •  

   @ff_91: Koledzy z TG ścigali się w podziemiach tego budynku.

   Clarkson sam wspominał też w kilku słowach o jego wielkości.

   youtube

  •  

   @ff_91: meh, w Poznaniu mamy centra handlowe tej wielkości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Mam lekcje z matematyki z takimi dwoma śmieszkami z siódmej klasy. Ogólnie bardzo zdolni, ale przez to gaduły obrzydliwe i co chwilę słyszę dowcipy o żydach i oglądam memy z korwinem. Dzisiaj coś chłopaki popłynęli i pojawiły się w tych żartach nie do końca cenzuralne słowa. Powiedziałam więc im coś w stylu, żeby przestali tak mówić, bo na lekcjach używamy tylko matematycznego języka. Na co oni:
  -Piii, piii.

  xD #korepetycje #matematyka #heheszki
  pokaż całość

  odpowiedzi (6)

 • avatar

  TL;RD: zaprosiłem kasjerkę na kawę jako przegryw

  Pijcie ze mną mirki bo właśnie wychodzę z przegrywu. W dniu dzisiejszym udałem się do biedronki bo jest tam taka kasjerka, która mi się podoba od jakiegoś czasu, myślę sobie, że ją zaprosze gdzieś i chuj, przełamie się w końcu. wchodzę do sklepu i widzę, że układa towar na półkę no sytuacja idealna plus dodatkowo nikogo nie ma w pobliżu. Podchodzę, standardowa gatka o dupie marysi i rzucam czy by nie chciała wyskoczyć na kawę, odpowiedziała, że chętnie i dała mi swój numer od tak. Pewnie teraz napiszecie, że się zesrałem i żebym się obudził, no i kurwa macie rację bo w cale tak to nie wyglądało. Podchodzę do nie i gatka o dupie marysi i pytam się jej czy nie chcę wyskoczyć na kawę, odpowiedziała mi, że jest zajęta myślę spoko nie ma tematu w takim razie, żegnam się i tyle. Potem chciałem się cofnąć i spytać się o jej wiek z czystej ciekawości, byłem za półką sklepową i widzę jak koleżaneczka mimowolnie podchodzi do niej i zaczynają się śmiać dosłownie 30s jak odszedłem od niej, zwłaszcza słyszałem jak śmieje się tamta kasjerka. Tak mi się przykro zrobiło z tego powodu, że aż coś zabolało mnie w środku. O takiej odwadze ludzie z #przegryw mogą tylko pomarzyć a ja jednak się odważyłem mimo tego a spotkało mnie coś takiego, te śmiechy najbardziej mnie zasmuciły no i to że taka fajna dziewczyna już jest zajęta. Chuj dupa i kamieni kupa tyle wam powiem, jak człowiek chce wyjść z przegrywu to jest wyśmiewany. Jak sobie pomyślę, że taki @Szpiller podszedł by do niej i nie minęło by 30s a oni już by się dupczyli na zapleczu to, aż mi się przykro robi. No nic wracam do smutnej rzeczywistości. Swoją drogą to był mój pierwszy raz kiedy sam zagadałem do dziewczyny a to na plus, że się przełamałem. Dajcie chociaż plusika na pocieszenie (╥﹏╥)
  #podrywajzwykopem #depresja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #wychodzimyzprzegrywu #wygryw #spierdolenie #szaramyszkadlaanonka
  pokaż całość

  odpowiedzi (60)

 • avatar

  Wlokąc się po zakupach za dwoma dojrzałymi kobietami usłyszałam słowa które bardzo mnie uderzyły, mimo że nigdy taka sytuacja bezpośrednio, całe szczęście, mnie nie dotyczyła osobisie.
  - A co mi po takiej synowej co to już trzeci raz roni?! Wnuka nigdy nie doczekam. Mógł 'wziąść' (tak powiedziała, wziąść a nie wziąć) lepszą.
  - Anka, ale jak ty mówisz o tej biednej dziewczynie? Boga w sercu nie masz? - druga pani wykazała się współczuciem i klasą oburzając się na słowa koleżanki.

  Mam nadzieję że ta dziewczyna nigdy bezpośrednio takich słów nie usłyszała (╯︵╰,)
  #feels #smutnazaba bo to diabelnie smutne tak przedmiotowo traktować drugą osobę, #ciaza , i ze względu na mentalność tej baby #patologiazewsi
  pokaż całość

  odpowiedzi (37)