•  

Mało które miasto doświadczyło takiej destrukcji tkanki miejskiej jak Bukareszt. Demolka kilku kwartałów warszawskiego śródmieścia pod budowę Pałacu Kultury i Nauki nie może równać się z hektarami pustki, jakie powstały w centrum rumuńskiej stolicy po trzęsieniu ziemi z 1977 roku.

Trzęsienie było rzeczywiście straszliwe: przyniosło zniszczenia na skalę całego miasta oraz śmierć ponad 1400 osób (tylko w samym Bukareszcie). Ale następująca po nim demolka całych dzielnic nie jest związana bezpośrednio z uszkodzeniami budynków. Kataklizm stał się jedynie pretekstem do spełnienia dyktatorskich marzeń Nicolae Ceaușescu - zniszczenia dużej części starego Bukaresztu i budowy totalitarnej dzielnicy olbrzymich budynków.

Takich, jak widoczny na zdjęciu Dom Ludowy (Pałac Parlamentu). To obecnie jeden z największych budynków na świecie. Jeden z tych obiektów, przy którego opisie przewodnicy wykorzystują konstrukcje typu: "w środku znajduje się tyle pomieszczeń, ile ton dorsza rocznie odławiają Japończycy" albo "gdyby sprzedać wszystkie żyrandole z pałacu, wystarczyłoby na realizację programu 500+ przez następne dwie dekady".

A wokół pałacu rozciąga się... pustka. Krzaki, płoty i dziesiątki pomalowanych przez grafficiarzy betonowych barykad. Tyle zostało po dawnej dzielnicy Uranus.

#podrozefilipa -> mój tag
    #podroze #podrozujzwykopem #rumunia #europa #ciekawostki #urbanistyka #architektura #gruparatowaniapoziomu

źródło: 2958b.jpg

•  

Na poniższej fotografii widać wyburzanie jednego z ostatnich kościołów, który ostał się na terenie przyszłego Pałacu Ludowego.

źródło: distrugerea-bisericii-albe-postavari.jpg

•  

@ff_91: Widziałem ten parlament - jest olbrzymi, monotonny i po prostu brzydki.

•  

@LoneRanger: i drogi w utrzymaniu ;)

"Nie byliśmy w stanie dowiedzieć się, ile kosztuje funkcjonowanie Pałacu Parlamentu w Domu Ludowym. Tylko koszt gigakalorii i oświetlenia elektrycznego przekracza 6 milionów dolarów rocznie jako miasto. Jest 700 żyrandoli. Całkowicie nieefektywny system klimatyzacji potrzebuje pół tony freonu rocznie, substancji zabronionej, ponieważ jest winny zniszczenia warstwy ozonowej.
      Każdy z 18 wyciągów zużywa 50 kWh, czyli dwa razy więcej niż normalnie.
      Kilka małych agregatów i komponentów zostało wyprodukowanych przez rumuńskie przedsiębiorstwa państwowe, które w międzyczasie zostały sprywatyzowane. Ich wymiana i konserwacja jest niezwykle droga. Na przykład uchwyty w stylu barokowym zostały wyprodukowane przez Urbis, które później kupiła szwedzka firma. Wymiana uszkodzonego zamka drzwi kosztuje do 1000 € za sztukę."

[koślawe googlowe tłumaczenie z rumuńskiego National Geographic]

•  

@ff_91: Koledzy z TG ścigali się w podziemiach tego budynku.

Clarkson sam wspominał też w kilku słowach o jego wielkości.

youtube

•  

@ff_91: meh, w Poznaniu mamy centra handlowe tej wielkości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@ff_91: miałem okazję widzieć na żywo - robi wrażenie :D
      Z ciekawostek - do dnia dzisiejszego spora część pomieszczeń nie jest wykończona a co za tym idzie nieużywana^^
      Słyszałem też o jakichś problemach z osiadaniem całego budynku

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Grzegorz Krychowiak (x2)
    FK Tambow - Lokomotiw Moskwa 2:[3]
    STREAMABLE

#mecz #golgif #golgifpl

GFY

odpowiedzi (18)

• odpowiedzi (4)

Czasem, tak jak teraz, przypomina mi się klimat sprzed 15 lat. Po szkole przychodziłam do domu, jadłam obiad, pytałam rodziców czy mogę włączyć komputer. Śnieg zaczynał padać, a ja uruchamiałam swoją maszynę. Przyglądałam się ekranowi rozruchu, wyświetlającym się na wielkim, kineskopowym monitorze, który dawał mi dziwne poczucie ciepła. Kibicowałam paskowi ładowania systemu, żeby nagle nie wywalił niebieskiego ekranu errora jak to już bywało. Po siedmiu minutach słyszę cudowny dźwięk załadowania systemu. Otwieram folder z muzyką, zaznaczam listę piosenek, Flipsyde - Someday już rozbrzmiewa. W kolejce Linkink Park, Britney Spears, Kelly Clarkson i Slipknot. Patrzę na wizualizacje w Windows Media Playerze. Po chwili wodzę myszką po ekranie i zastanawiam się w co zagrać : The Sims, Need for Speed Underground, Skoki Narciarskie, Safrosoft Rox, Kostucha Just One Fix? Włączam Simsy i czekam kolejnych parę minut podczas ładowania gry, znów obawiając się jakiegoś errora. Patrzę w okno, a za oknem spokojnie spadają ogromne płatki śniegu. O, zasypało już warstewką wszystkie auta...

#feels #truestory #gorzkiezale #komputery #zima
    pokaż całość

odpowiedzi (64)