•  

  Tego dnia (8 listopada) w 1895 roku Wilhelm Conrad Roentgen odkrył nowy typ promieniowania, który nazwał promieniowaniem X

  Poniżej pierwsze zdjęcie z użyciem promieni X, które wykonał swojej żonie Bercie, która jako pierwsza w historii widząc zdjęcie ludzkiego (i własnego) szkieletu przerażona relacjonowała, że "zobaczyła własną śmierć". W 1901 jako pierwszy w historii otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki. Wcześniej został wyrzucony ze szkoły średniej i trafił na Politechnikę Federalną w Zurychu tylko dlatego, że akurat nie wymagano tam matury, której nie miał. Ze szkoły wyleciał bo oskarżono go o narysowanie karykatury jednego z nauczycieli, która została przechwycona przez innego (Roentgen wypierał się jej wykonania)

  Jak dokonał swojego odkrycia? Wszystko zaczęło się od tego, że w swoim laboratorium Roentgen był zakłopotany fluorescencyjnym ekranem, który świecił bez wyraźnego powodu. Odkrył to zjawisko badając przepływ prądu przez rury próżniowe stworzone przez ówczesnych fizyków i wynalazców m.in. Nikoli Tesli oraz Filipa von Lenarda i w przypadku testowania urządzenia tego drugiego odkrył nurtujące go zjawisko. Od kiedy je zauważył spędził kilka tygodni w swoim laboratorium (śpiąc i jedząc na miejscu) póki nie rozwiązał zagadki.

  Roentgen przeprowadzał swoje doświadczenia z lampami ze szkła w kształcie cylindra, z wtopionymi elektrodami, katodą i anodą, i z wypompowanym powietrzem. Interesowały go promienie, które wydostawały się na zewnątrz tej lampy. Ponieważ stanowiły one całkowitą zagadkę i nic o nich nie wiedziano, nazwał je promieniami używając symbolu matematycznego X.

  Okazało się, że promienie te, padając na papier pokryty platynocyjankiem baru, powodowały świecenie tego papieru. 8 listopada 1895 Roentgen umieścił pomiędzy lampą i świecącym papierem talię kart i grubą książkę. Przekonał się, że papier w dalszym ciągu świeci, co oznaczało, że promienie przedostają się przez papier i przez tekturę.

  Kolejne doświadczenia polegały na sprawdzeniu przez jakie ciała promienie przechodzą, a przez jakie nie. Okazało się, że przechodzą m.in. przez drewno i, co najważniejsze dla nas, przez tkankę miękką istot żyjących np. ludzi.

  Roentgen zaprosił do laboratorium swoją żonę Bertę i wykonał pierwsze zdjęcie rentgenowskie dłoni ludzkiej. Widać było na nim szkielet kobiety oraz złoty pierścionek, gdyż promienie rentgena nie przechodzą przez złoto. Żona naukowca przeraziła się i o mało nie zemdlała widząc po raz pierwszy ludzki szkielet powiedziała, że zobaczyła własną śmierć. Potem powtórzył zdjęcie tym razem lepszej jakości wykonując je podczas publicznego wykładu na ręce swojego przyjaciela naukowca (anatoma i fizjologa) Albert von Köllikera.

  źródła: polskie radio , nobelprize.org, wikipedia , britannica

  #ciekawostki #nauka #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #fizyka #medycyna

  źródło: rentgen.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Lusterka nasmarowane? Poczekam aż się ściemni.

  #slepnacodswiatel

  odpowiedzi (65)

 • avatar

  Bry! Dzisiaj mamy dla Was w kolejnym #rozdajo i #wykopowytest naszą następną nowość, która przyda się każdemu z Was Power bank 20000mAh SAVIO BA-03 o którym możecie poczytać tutaj <-

  Power Banki są aktualnie dostępne w poniższych cenach i oferta z tego co wiemy jest ograniczona czasowo i takie trochę #cebuladeals:
  - Power bank 10000mAh SAVIO BA-02 - 41,99pln
  - Power bank 20000mAh SAVIO BA-03 - 64,99pln

  Zasady?
  1. Zaplusuj ten wpis
  2. Czekaj na wyniki do wtorku
  3. Zrecenzuj nasz produkt ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Pst. Zielonki mogą brać udział!

  Czego są takie fajne? Bo posiadają zabezpieczenia: przed przeładowaniem/nadmiernym wyładowaniem się, przed zwarciem, przed przeciążeniem wejściowym/wyjściowym. Są odporne na temperaturę i dodatkowo posiadają automatyczne wykrywanie połączenia przez urządzenie i ledowy wskaźnik poziomu naładowania. Oczywiście trzymają parametry podane na naszej stronie i oczywiście gwarancja 2 lata (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  #savio

  Właścicielem marki Savio jest firma Elmak Sp. z o.o., działająca na rynku elektroniki użytkowej od 1990r. Elmak jest producentem pilotów zdalnego sterowania, oświetlenia LED i sterowników elektronicznych do sprzętu AGD. Projektowanie, badania w laboratorium CE i produkcja wyrobów pod marką Elmak odbywają się w zakładzie w Rzeszowie. Firma zgromadziła szereg nagród i tytułów, m.in. „Lidera Innowacji i Rozwoju”, a wśród jej klientów znajdują się uznane marki, jak Samsung, De Dietrich, HBO, Canal+ czy O2. W 2011r. Elmak utworzył nowy oddział firmy, zajmujący się wprowadzaniem na rynek i rozwojem marki Savio, pod którą sprzedawane są akcesoria elektroniczne produkowane zgodnie z wymogami firmy przez wyselekcjonowanych dostawców.Dzięki współpracy obydwu działów i merytorycznemu wsparciu doświadczonych inżynierów produkty Savio spełniają najwyższe standardy jakości.

  więcej na www.savio.net.pl
  pokaż całość

  odpowiedzi (40)

 • avatar

  #rozdajo Mirasy! @its_a_BAIT to ja i startujemy właśnie kampanię na wspieram.to. Z tej okazji osoba wylosowana z plusujących ten wpis zgarnie ZESTAW WSZYSTKICH KOLORÓW LOŻY! I to świątecznie zapakowanych ʕ•ᴥ•ʔ Innymi słowy 300 zł, przemielonych na kilogramy szydery, do Mirasa albo Mirabelki.

  pokaż spoiler konta założone po tym wpisie - wy już wiecie co... Wyniki jutro popołudniu, losowanie https://mirkolos.pw/


  Na @its_a_BAIT leci #rozdajo o myszkę gamingową #roccat oraz pudło nowej gierki, a Wy chyba boicie się plusować, bo zielonka i jeszcze nam wykop zdjęcie ukrył (ಠ‸ಠ) #pozdromoderacja... Także jak ktoś chce zajebistą myszkę za free, to wiecie gdzie się macie kierować.

  Co do samej kampanii - gierka jest innowacyjna. Idealnie nadaje się na imprezę i do hardcorowego grania w towarzystwie nerdów. Nic tylko klikać i zamawiać (zwłaszcza, że przez najbliższe 2 dni jest taniej).

  #grybezpradu #lozaszydercow #karcianki #gryplanszowe #ladnapani dla atencji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  pokaż całość

  odpowiedzi (59)