•  

  Zacną czynnością po latach jest lektura komentarzy w tego typu archiwalnych znaleziskach. Nawet są ślady onanizmu kuców, wyszydzanie protestów opozycji, bo przecież mąż stanu Duda czyni Polskę wielką a nie jakieś tam wolne sady czy konstytucje.

  Ogólnie to ja widze taką zasadę srawdzajacą sie w polityce i geopolityce. Jak ktoś przedstawia coś w superoptymistycznym wariancie to można zakładać, że to się nie uda w takiej formie.

  Duda sporo zyskał na takich rozdmuchanych wizjach ala ''szklane domy'' w rodzaju nowy jedwabny szlak czy Międzymorze. Z planów niewiele wyszło no jestem przekonany że zyski wizerunkowe Dudy są trwałe.

  #polityka #neuropa #4konserwy #chiny

  źródło: dudelllll1.jpg

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   "Zostało nas po paru osób z klubów, rozumiem, niektórzy skoczyli na jednego jeszcze w starej cenie"

   XD

   #sejm #konfederacja #polityka

   odpowiedzi (17)

  • avatar

   Pociąg do Krosna dzień po ogłoszeniu wyniku konkursu:
   #krosno

   odpowiedzi (17)

  • avatar

   Patrzycie na zdjęcie, które ukazuje cud - to był jeden z najbardziej przełomowych momentów w historii medycyny, niesamowity, spektakularny.

   Jest rok 1922. Na dziecięcym oddziale szpitalnym mali pacjenci z cukrzycową kwasicą ketonową tkwią w śpiączce i czekają na śmierć. Obok ich łóżek czuwają rodzice - pogrążeni w rozpaczy, pozbawieni nadziei.

   Do akcji wkraczają naukowcy z Uniwersytetu w Toronto. Podchodzą do leżącego na pierwszym łóżku z brzegu pacjenta i wstrzykują mu oczyszczony ekstrakt z trzustki - insulinę. Następnie wędrują od jednego łóżka do drugiego, robiąc zastrzyk wszystkim dzieciom po kolei.

   Nieco wcześniej kanadyjski naukowiec Frederick Grant Banting i student medycyny Charles Herbert Best, po wielu dniach i nocach ciężkiej pracy, po raz pierwszy wstrzyknęli swój "wynalazek" choremu - 14-letniemu Leonardowi Thompsonowi. Chłopiec stał się pierwszym pacjentem, którego uratowano przed śmiercią z powodu cukrzycy. Natychmiast, jeszcze w tym samym roku, rozpoczęto produkcję insuliny na skalę przemysłową.

   Wróćmy do naszego oddziału dziecięcego. Zanim naukowcy dotarli do ostatniego łóżka (umierających na DKA trzymano na dużych oddziałach, często z 50 lub więcej pacjentami), pierwsze dziecko, któremu podano hormon, otworzyło oczy. Później kolejne dzieci - jedno po drugim - wybudzały się ze śpiączki. Wyobrażacie to sobie?

   W 1923 roku za odkrycie insuliny Banting otrzymał Nagrodę Nobla.

   PS: Tekst i zdjęcie zamieszone jest na fejsbukowej stronie ''Ciekawe Czasy''
   #medycyna #ciekawostki #historia #ciekawostkihistoryczne #cukrzyca
   pokaż całość

   odpowiedzi (63)