Wpis z mikrobloga

Mirki mój ojciec zmarł w maju i bylem z matka załatwić w kancelarii i wzięliśmy ze dziedziczymy po nim wszystko. Jutro minie pół roku po śmierci a wczoraj dostałem jakiś list z sądu i nie wiem co to. List odbiorę dopiero we wtorek. Boje się ze mogą to być jakieś długi o których nic nie widziałem. Matka nie dostała żadnego listu/wezwania do odebrania przesyłki sadowej. Sprawdziłem i przesyłka jest wysłana z powiatu obok którego mieszkamy. Ojciec ani nikt z nas nigdy tam nie był zameldowany ani nie płacił podatków itp.

#prawo #finanse
  • 18
@PfefferWerfer: Właśnie nie, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że w najgorszym razie wychodzisz na zero – jeśli np. zmarł ci stary i odziedziczyłeś po nim chatę, a później okazało się, że przy okazji po cichu zrobił milion złotych długów, to chata idzie na sprzedaż i kasa pokrywa część długów, a resztą martwi się budżet państwa. Dobrych kilka lat temu była zmiana w przepisach, bo domyślnie rodzina przejmowała cały spadek, jeśli
@PfefferWerfer klasyka polaszczyc sie na dużo warta nieruchomość która jednak po prostu jest niesprzedawalna i dostać w gratisie 10% jej wartości długów które ciebie przerastają a potem pani redaktor i telewizje bo mnie oszukali
@Pangia: gadasz bzdury, dobrodziejstwo inwentarza nigdy nie jest idealnym rozwiązaniem chociażby dlatego, że wierzyciele mogą wjechać na cały Twój majątek, a nie tylko na to co odziedziczyłeś. Jeśli w Twoim przykładzie ta chata to np. jakaś rudera na zadupiu, której nikt nie chce kupić to wierzyciele wjadą na Twoje piękne mieszkanie w centrum Warszawy i będą ją mieli w dupie. Co prawda jedynie do wartości tego co odziedziczyłeś ale zawsze jest
@Adams_GA: podejrzane bo dostalem od skarbowki list w tatmtym tyg. i wyslalem im skan aktu poswiadczenia dziedziczenia. tylko wlasnie ten list z sadu z sasiedniego powiatu
@Pangia: zajmuję się tym zawodowo, a ty próbowałeś przeczytać ten tekst ze zrozumieniem i mój komentarz? Bo nie rozumiesz istoty przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Ono ogranicza Twoją odpowiedzialność jedynie co do WYSOKOŚCI, a nie co do przedmiotu, z którego wierzyciele mają być zaspokojeni. Ten tekst zresztą sam o tym mówi:

Dzięki takiemu rozwiązaniu spadkobierca co do zasady nie będzie musiał się obawiać, iż potencjalny wierzyciel będzie chciał dochodzić zaspokojenia długów
próbowałeś się upewnić w tym, co piszesz, czy po prostu zaprzeczasz dla samego zaprzeczania?


@Pangia: Przecież @Adams_GA ma rację i ten artykuł nic nie ma do rzeczy. Dobrodziejstwo inwentarza polepsza sytuację przy dziedziczeniu ale nadal nie jest super opcja bo ogranicza odpowiedzialność ale nadal mogą egzekwować z całego twojego majątku a nie tylko z tego co odziedziczyłeś.
@19po29: nie wiem ciężko powiedzieć, może to być zawiadomienie o przyjęciu spadku przez mamę, może to być związane z prowadzeniem postępowania w sprawie stwierdzenia nabycia spadku przez wierzycielka, a może to być coś zupełnie innego i związanego tylko z Tobą. Ciężko gdybać.