Wpis z mikrobloga

Routing i switching w polskim Internecie.
Na milionach wpisów w tysiącach forów poruszano temat "otwierania portów", "jak wystawić swój komputer do internetu". Oto jest temat który powinna poruszać nasza edukacja. Nie ma #!$%@? wolnych IP. Nie ma wolnych mieszkań. Idziesz do administracji że chcesz mieszkać. Administracja daje ci jakis adres. Chyba, że #!$%@? gotówe na stół, że chcesz mieszkać tu i tam. O ile tam akurat nikt nie mieszka i jest to teren na sprzedaż. Tak samo jest z IPv4 (w v6 jest miejsca w #!$%@?, tylko to jak kupowanie działki na Marsie). Część wynajmujących (providerów) daje lokum na 24h, ale nie ma gwarancji, że jutro tam nir będzie mieszkał kto inny. Możesz kupić IP za 15zł ,ale musisz być firmą. Idź #!$%@? do urzędu, zarejestruj firmę, podpisz umowę z operatorem, zamknij firmę. Brawo, #!$%@?łeś system, masz IP.
Z ipv6 prościej, bo adresów jest więcej niż atomów, ale w naszym kraju to jeszcze nie istnieje...
#!$%@? nie chce mi się dalej pisać tej pasty..
#pasta #informatyka #siecikomputerowe
  • 17
Z ipv6 prościej, bo adresów jest więcej niż atomów


@Just_Piotrek: dokładnie 340282366920938463463374607431768211456

A w ziarnku piasku jest w przybliżeniu ~10 000 000 000 000 000 000 000 atomów

Czyli jest ich tyle co atomów w 3402823669209384 ziarenkach piasku, to ledwie kilka/kilkanaście dużych piaskownic
@NashBridges ipv6 by było fajne, jakby działało ;) działa, ale polski routing leży, działa tylko Google, fb i wp. Reszta infrastruktury się krztusi jak słyszy o v6. Wyłącz ipv4 na bramie i sprawdź co zostało z internetu.
@brokenik próbowałeś mieć kiedyś swoje ipv4? Ale takie swoje? Ja #!$%@? dostałem na firmę która już nie istnieje. Jako zwykły człek nie ma szans, operatorzy mają cie w dupie
@Just_Piotrek: wiem ile, zawodowo i z wykształcenia

Za to ty nie wiesz nic o fizyce i atomach, więc punktuje głupotki w anegdocie którą wrzuciłeś, która nie ma NIC wspólnego z prawdą XD

Może przy pifku z kolegami by to przeszło i fajnie brzmiało, ale nie na wykopie gdzie są też eksperci [*]
@brokenik no ja nie obracam takimi ilościami, mam w domu /32 ( ͡º ͜ʖ͡º) ciasne ale własne. W robocie /28. nie chodziło mi żeby wywołać spine, raczej dyskusje, że v6, mimo że obecne od wielu lat nadal #!$%@? nie działa.
@Just_Piotrek XD tak jak co rok jest rok Linuksa tak co rok słyszę że ipv4 się kończy. Weźcie skończcie #!$%@?, jak się skończą już na serio to dajcie znać a nie dupy zawracanie. Ipv6? XD nawet żaden bank tego nie obsługuje. Prędko go nie zobaczymy, w sumie i dobrze, nie mam zamiaru zapamietywac ciągu #!$%@? w #!$%@?
A to że jesteśmy w. Dupie. Z Ipv6 to wiadomo nie od dziś. Operatorzy też
@Just_Piotrek szczerze mówiąc #!$%@? mam na tą sraczke związana z końcem ipv4 ja swój zewnętrzny stały mam więc mogę spać spokojnie ;) a ipv6 wdrożyć to jest męka, szkoda że nikt o tym nie pomyślał przy projektowaniu go. A po drugie primo nie wyobrażam sobie pytając sje kogoś o IP a ta osoba mi dyktuje przez telefon #!$%@? ciąg znaków który brzmi jak jakiś szyfr XDDDDDDD