•  

  Update tego wpisu i na początek - pozostając jeszcze w klimatach Halloween - połączyłem zawartość fermentu mango (bez zalewy) z dynią, przyprawami i bourbonem. W spoilerach moje proporcje - kolejno na ferment i sos, ale zachęcam do swobodnych modyfikacji. Z przyprawami można zaszaleć bardziej, bo tutaj ich charakter wyszedł raczej skryty. Konsystencja jest zadowalająca, ale jak ktoś szuka gęstszej, to można dodać jeszcze trochę cukru i pektyn, to będzie bliżej dżemu.

  pokaż spoiler 23g Orange Habanero
  18g Lemon Drop
  240g mango
  7g imbiru
  5g czosnku
  3 ziela angielskie
  2 goździki
  Trochę świeżo zmielonej kolendry
  Zalewa 3% soli


  pokaż spoiler Odsączona zawartość słoika
  150g dyni
  2 goździki
  Po pół łyżeczki cynamonu i kardamonu
  50ml bourbonu
  20g brązowego cukru
  sok z pół cytryny


  Wszystko podgotowane kilkanaście minut, aż dynia zmięknie, a potem przestudzone i zmiksowane - jak widać goździki i ziele angielskie lepiej chyba wyjąć. ( ͡° ͜ʖ ͡°) W sumie wychodzą takie dwa słoiczki jak pic rel.

  Smak fajny i od razu dość ułożony, bo w pierwszej chwili naturalnie czuć dynię, która jednak nie przytłacza całości i po chwili jest już bardziej soczysty posmak mango, a na koniec ten ciekawy słony twist od kiszenia. Potem już solidna ostrość, ale nie pali dwa razy! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  Zastosowanie? Myślę, że super nadaje się do wszelkich mięs. Muszę spróbować z kaczką albo gęsiną, chociaż może lepiej nawet mniej wykwintnie, bo na dobrej białej wędlinie pokazuje pełnię smaku. Jakieś inne pomysły? Jak wasze fermentowane chili?

  Jutro wrzucę to co wyszło z drugiego słoika mango połączonego z malinami, oraz w zasadzie piekielny dżem z kiszonego ananasa. ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Jednak najlepsze potem, bo będzie coś przepysznego, o umiarkowanej ostrości i szalenie uniwersalnego - możecie robić zapas gruszek... Będę wołał w kolejnych wpisach też pod #fireinthehole (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  #mirkoprzepisypl #fermentujzwykopem #chili #chilihead #ostrezarcie #gotujzwykopem

  źródło: Screenshot_20191110-125217.jpg