•  

  Grzejniki Faviera już dawno wyszły z mody, ale możliwe, że część z was jeszcze je pamięta. Zastanawialiście się może dlaczego mają tyle żeber? Zadaniem każdego grzejnika jest rozproszenie jak największej ilości ciepła, a ilość oddanego ciepła zależy m.in. od całkowitej powierzchni ciała emitującego ciepło. Favier wykorzystał ten fakt i stworzył grzejnik, w którym na stalową rurę nawinięta została pofałdowana blacha. Powierzchnia nawiniętej blachy drastycznie przyczyniła się do zwiększenia wydajności grzejnika, a jego gabaryty pozostały relatywnie małe. A co jeśli sami chcielibyśmy zaprojektować grzejnik o możliwie największej powierzchni oddawania ciepła?

  Jak się okazuje ktoś już wpadł na pomysł programu, który stworzy dla nas taką konstrukcję jakiej szukamy. Załączony filmik przedstawia proces optymalizacji topologicznej przy użyciu programu CogniCAD firmy ParaMatters. Program na bazie symulacji termicznej tworzy najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb geometrię. Co najważniejsze - zachowuje przy tym ustaloną przez nas objętość.

  więcej symulacyjnych ciekawostek na stronie BlogTechniczny.com
  tag to subskrypcji / czarnolistowania #bogdansymulant

  #ciekawostki | #inzynieria | #cad | #gruparatowaniapoziomu | #studbaza | #fizyka

  źródło: streamable.com

  •  

   @Bogdan191: Niby super, ale jak to wykonac... W dzisiejszych czasach chyba tylko druk 3D ma szanse z tym designem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @sprintel: No tak, to prawda. Pozostaje miec nadzieje, ze druk 3D zostanie udoskonalony. Jak to sie stanie (bo pewnie tak bedzie sadzac po tym jaki hype jest na druk 3D) to bedzie mozna drukowac np radiatory do komputerow, albo bardziej urozmajcone ubodowy silnikow :)

  •  

   tag to subskrypcji / czarnolistowania #bogdansymulant

   @Bogdan191: Element całkowicie nietechnologiczny. Rozumiem ze możemy zaprojektować różne elementy, które będą "działać" teoretycznie. Inżynieria to połączenie teoretycznego rozwiązania z praktycznym jego wykonaniem.
   Element który wymyślimy i pokażemy np. na targach(jeden jedyny element na którego wydaliśmy krocie i został wykonany ręczną robotą), pozostaje ciągle w fazie prototypu, ponieważ żadna technologia nie jest w stanie wykonać tego w racjonalnych kosztach. Wiele projektów zostaje ciągle w fazie prototypu, ponieważ nikt nie ma pieniędzy na wdrożenie/zakup.

Gorące dyskusje ostatnie 12h