Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu polecałem tutaj świetne wykłady popularyzatorskie Marcina Popkiewicza o zmianach klimatu i rewolucji energetycznej i obiecałem, że sięgnę też po jego książki, bo nawet w 3 godzinach gadania nie da się zawrzeć wszystkich szczegółów.

Tak też zrobiłem. O realności globalnego ocieplenia dość się już naczytałem, więc ominąłem póki co "Świat na rozdrożu" i "Naukę o klimacie" (ale też są podobno świetne i jeśli ktoś wciąż ma wątpliwości, to polecam), a sięgnąłem po wysoko ocenianą infopigułę - "Rewolucja energetyczna. Ale po co?", szczególnie, że zawiera też w formie skondensowanej podstawową argumentację na rzecz antropogeniczności zmian klimatu i opis problemu "granic wzrostu" i przeeksploatowania środowiska naturalnego. Ale przede wszystkim jest o przyszłości i praktyce - OZE, atomie, budownictwie pasywnym, miastach w stylu Kopenhagi, itp.

Tak jak w ogóle polecam czytanie i zrzuciłem - co kosztowało mnie sporo czasu - wiele rekomendacji, tak Popkiewicz wydaje mi się z perspektywy 2019 lekturą, którą powinien przeczytać każdy myślący człowiek, który nie zgłębiał poprzednio tego tematu.

Po pierwsze dlatego, żeby wiedzieć. Dezinformacja w tym kluczowym dla debaty publicznej obszarze jest rozpowszechniona w skali nie do wyobrażenia. Na przykład na Wykopie totalna krytyka OZE jako dotowanej głupoty z którą są same problemy jest narracją wiodącą. Popkiewicz jest OZE-realistą i adresuje rozmaite wątpliwości. Na przykład w temacie wiatraków porusza tematy energochłonności i surowcochłonności ich produkcji, kwestię zabijania przez nie ptaków, hałasu, magazynowania energii, itp. Daje w przystępnej (ale też dość ścisłej - jest fizykiem i chacko operuje liczbami) formie rzetelny obraz sytuacji, a jego diagnozę można podsumować tak, że to wszystko da się zrobić, choć to nie same róże. Warto wiedzieć jak jest naprawdę, choćby dla samego siebie, a także po to, żeby móc sprostować swoich znajomych opowiadających głupoty.

Po drugie, bo to będzie jeden z najważniejszych megatrendów nadchodzących dekad. Tutaj będzie szła gigantyczna kasa. Ogólna znajomość tematu może pomóc w wyborze kariery czy podspecjalizacji w swojej dziedzinie. A nuż ktoś zechce montować wiatraki (jak pewien zapomniany już niegdysiejszy idol wykopu. Może przy okazji postanowi wybudować dom pasywny albo autonomiczny (bardzo ciekawe tematy - do niedawna nie wiedziałem o istnieniu takiego cuda jak pompa ciepła) i przewidując trendy zaoszczędzi sporo kasy w najbliższej dekadzie (prąd w Polsce będzie bardzo drogi). Nawet w IT raczej czas startupów w tematyce z poprzedniej dekady mija, prędzej duży biznes można stworzyć tworząc jakieś rozwiązania sprzyjające efektywności energetycznej (jakie? któż to wie).

Po trzecie, bo oprócz korzyści pokazuje też, jak można samemu - nie rezygnując z dobrego życia - przyczynić się do mniejszej presji na środowisko. Negacjonizm klimatyczny w dużej mierze powodowany jest niezgodą na dołębne zmiany w stylu życia jakich - jak się nam wydaje - wymagałoby przyznanie realności problemu. Najlepiej tego chochoła rozbroić po prostu się doedukowując, bo rzeczywistość nie jest aż tak straszna, a spychanie problemu jest po prostu niemoralne.

W skrócie - bardzo fajna książka. Rzetelna, konkretna, ale też napisana z pasją. Dobra, rodzimie polska literatura popularnonaukowa.

Na marginesie - Popkiewicz wydaje się też ciekawym przykładem modelu współczesnego intelektualisty publicznego, który z jednej strony ma w repertuarze szeroko oglądane wykłady na youtube i pisze książki popularyzatorskie (oraz czysto naukowe, bo "Naukę o klimacie", której jest współautorem, można zaklasyfikować jako podręcznik akademicki), z drugiej - stara się dotrzeć do decydentów, np. w jednym z ostatnich wystąpień wspomina o swoich koneksjach z ludźmi typu Emilewicz, którzy - choć wciąż mowa o Zjednoczonej Prawicy - są w tych tematach znacznie mniej twardogłowi niż np. odchodzący już minister Tchórzewski. Ma też znajomych w innych stronnictwach, sam zaś, zanim się za to wszystko zabrał, dorobił się w branży IT, jest więc niezależny. Podobny model aktywisty - niezależnie jak go oceniać merytorycznie - zdaje się wdrażać słynny Jacek Bartosiak, z jednej strony opiera się na rzeszy internautów, z drugiej zakręcił się koło wojskowych mających na te sprawy realny wpływ. Ot, kolejna odsłona działania w modelu literki "T" (odsyłam do moich rekomendacji linkowanych wyżej).

Taka uwaga techniczna - ja kupiłem ebooka na Kindle'a, ale z racji, że jest tam sporo wykresów używających kolorów, papier (albo wewnętrzna zgoda na olądanie wykresów też w komputerze) jest dobrym pomysłem.

Spis treści:

Dlaczego rewolucja?

1. Jak się tu znaleźliśmy?

2. Szybko. Coraz szybciej?

3. Powiązania albo co mamy do stracenia

4. Granice wzrostu

5. Ropa naftowa - krew współczesnego świata

6. Energia a gospodarka

7. Węgiel - polski czarny skarb

8. Gaz paliwem przyszłości?

9. A może atom?

10. Gorący kartofel

11. Polskie piekiełko

12. Świat na rozdrożu

13. Diagnoza

14. Oze pod lupą

15. Dziesięć kilo węgla czy usługi energetyczne?

16. ABC Nowego Systemu Energetycznego

17. Polska droga do przyszłości


PS: Co jeszcze czyta eoneon? Obok Popkiewicza jestem właśnie w trakcie monumentalnego, pozwalającego zajrzeć w trzewia umysłowości człowieka odległych stuleci dzieła Człowiek i śmierć legendarnego francuskiego historyka Philippe Ariesa. Bardzo wartościowe, napisane pięknym językiem, w skrócie - sycące. Zdecydowanie polecam spędzanie czasu w ten sposób zamiast zaśmiecania sobie głowy tym siedliskiem alt rightu na którym się znajdujemy. Jak już coś przeczytacie to możecie wrócić w ramach służby pro bono ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#ksiazki #czytajzwykopem #klimat #globalneocieplenie #oze #energetyka #gruparatowaniapoziomu (z racji jakości treści od Popkiewicza)
eoneon - Jakiś czas temu polecałem tutaj świetne wykłady popularyzatorskie Marcina Po...

źródło: comment_VZkyMLoDsJlEomjzRQROQiKo7If73Jf5.jpg

Pobierz
  • 34
@Uri_: Parę osób mnie namawiało, ale zakładanie bloga/fanpage'a wydaje mi się zbyt zobowiązujące (czasu mam raczej coraz mniej niż coraz więcej) i trochę spóźnione. Blogi zostały zjedzone przez media społecznościowe, a co by mogło być tym "mniej śmieciowym portalem" to też nie wiem (może facebook, ale tam z kolei nie ma anonimowości, co ma swoje wady). Poza tym moja tematyka to "mydło i powidło" (ciężko o spopularyzowanie tego typu bloga w
@eoneon:

Mam też wrażenie (złudzenie) że sporo osób tutaj ma głupie poglądy z przypadku


Złudzenie? Tak po prostu jest i już.

Już nieraz narzekałem, że nie ma w Polsce "lepszego wykopu", który by bardziej przypominał reddit z jego podforami, no ale nie ma i pewnie nie będzie.


Były próby stworzenia lepszego wykopu, ale każda taka inicjatywa w chwili startu przeżywała najazd wykopków, bo monopolista #!$%@? ma być tylko jeden.

ale ogólna
@eoneon: PS. robisz jakieś notatki w książkach? Już dawno temu zorientowałem się, że jak coś przeczytam to po kilku miesiącach nie potrafię nic o tej książce powiedzieć, zacząłem więc podkreślać fragmenty i zaznaczać akapity w książkach, prowadząc jednocześnie na oddzielnej kartce indeks notatek. Taki indeks robię z kartki ze sztywniejszego papieru, zapisuję na niej nr strony i opisowo o czym jest notatka, i trzymam to sobie za okładką. Przydało mi się
@eoneon:

Możesz opisać pomysły Popkiewicza na magazynowanie energii? To jest jak dla mnie główny minus OZE.
I jakie są jego poglądy na atom?

No i najważniejsze nie poddawaj się jesteś świetnym użytkownikiem! Gdyby nie ty wolnej wyleczył bym się z "może PIS nie jest idealny ale są lepsi od PO....." ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam nadzieję że zobaczę jeszcze parę twoich wpisów na wybory prezydenckie i przedterminowe
książka jest antyatomowa. Jako polemikę i pfoatomowe spojrzenie polecam teksty Adama Błażowskiego - np tutaj:


@babisuk: Jest antyatomowa, ale nie w tym sensie, że Popkiewicz się atomu "boi", tylko dlatego, że nie uważa, żeby to było optymalne rozwiązanie dla Polski, zwłaszcza w tym momencie. Tu masz jego relatywnie świeżą wypowiedź w temacie, IMHO jest bardzo RiGCzowa:

https://youtu.be/Ei2dPWUOkJE?t=612

To wartościowe zdanie odmienne, bo w Polsce ludziom wydaje się, że zrobimy wreszcie ten
eoneon - > książka jest antyatomowa. Jako polemikę i pfoatomowe spojrzenie polecam te...

źródło: comment_smkkoujY43qFuQqhtmkF8pCG1PXx7LOl.jpg

Pobierz
I jakie są jego poglądy na atom?


@Grewest: Zobacz komentarz wyżej.

Możesz opisać pomysły Popkiewicza na magazynowanie energii? To jest jak dla mnie główny minus OZE.


@Grewest: No nie, proszę przeczytać, albo choć obejrzeć wykłady ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Tl;dr - po stronie konsumenckiej jednoczesny wzrost efektywności energetycznej (rekuperatory, pompy ciepła, elektryfikacja transportu, itp.) i dynamiczne kreowanie popytu (zmienne ceny prądu, w końcu - tak obrazowo
eoneon - > I jakie są jego poglądy na atom?

@Grewest: Zobacz komentarz wyżej.

 M...

źródło: comment_IMfH6MANNsnrf6cozRADdy65zTr9WB3b.jpg

Pobierz
Tak więc chyba zostaje tylko wykop, a jedyne co można zrobić to stworzyć wokół siebie coś w stylu środowiska intelektualnego.


@Walther00: To prawda, jest tu parę takich ośrodków, np. tag #daszwiare. Ja też mam paru fajnych stałych komentatorów, np. Ciebie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Podobnie pod wpisami o Węgrzech zebrała się sympatyczna ekipa. Nie zmienia to jednak wszystko faktu, że jest tu zdecydowanie za dużo alt-rightu
technologię i moce produkcyjne mają Rosjanie (za Economistem), a nawet jeśli nie Rosjanie, to na pewno nie będzie rodzima no i moce produkcyjne świata są ograniczone. Rozruszanie tego chwilę potrwa, zwłaszcza, jeśli wszyscy rzucą się na atom, a na rodzimą technologię nie ma raczej szans.


@eoneon: Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem że nawet w elektrowniach węglowych nie mamy własnych technologii. Ale nie jestem energetykiem, więc nie wiem czy to prawda.
@Grewest:

Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem że nawet w elektrowniach węglowych nie mamy własnych technologii.


Zależy o co dokładnie chodzi, bo może chodzić o systemy komputerowe, o spalanie węgla, albo o bezpieczeństwo czy cokolwiek innego. No i nie należy oczekiwać, że każde państwo będzie miało swoje własne i oryginalne technologie, także jeśli korzystamy z czegoś wymyślonego za granicą to żaden wstyd
Spotkałem się kiedyś ze stwierdzeniem że nawet w elektrowniach węglowych nie mamy własnych technologii.


@Grewest: Elektrownie węglowe na parametry nadkrytyczne, mające sprawność 45% i wyżej, zostały opracowane poza Polską i jako takie nie są "naszą" technologią. Co nie znaczy, że w takich elektrowniach nie mogą pracować elementy, urządzenia, materiały, opracowane i wyprodukowane w Polsce.
@eoneon co to znaczy " działania w modelu literki "T" możesz napisać coś więcej? Też zastanawiało mnie w jaki sposób takie osoby jak Popkiewicz czy Bartosiak czerpią zyski finansowe by móc żyć na odpowiednim poziomie. Skąd informacja, że Popkiewicz siedział w IT? Bartosiak podobno był założycielem kancelarii prawniczej, ale aktualnie już od niej odszedł. Teoretycznie założył portal Syrategy and Future, ale jaki to może mieć model finansowy? Na tę chwilę chyba udaje
co to znaczy " działania w modelu literki "T" możesz napisać coś więcej


@monterrey: Pisałem o tym tu (pod koniec):

https://pokazywarka.pl/rekomendacje/

Tutaj konkretnie chodzi mi o połączenie elementu popularnego (wykłady dla szerokiej publiczności) z punktowym pogłębieniem (kontakty w elitach, wykłady zamknięte). Takie połączenie daje chyba spektakularne efekty. Bartosiak to nazywa bodajże "wieżą i placem", ale ja to znam jako pewną regułę naczelną rozwoju osobistego do zbalansowania wiedzy ogólnej i specjalistycznej.

Warto
@eoneon: Czy Bartosiakowi brakuje wykształcenia humanistycznego tego nie wiem, chociaż sądzę, że studia prawnicze w tym zrealizowany doktorat, raczej pozwala stwierdzić, że takowe wykształcenie wręcz musi posiadać. Mi u Bartosiaka brakuje odniesień do zagadnień związanych z klimatem, o którym nawet wspominał generał WP w trakcie jednym z wywiadów dla Strategy and Future. Ciekaw jestem jego stanowiska. Co do działalności społecznej obu Panów, świetna sprawa w szczególności w przypadku Pana Popkiewicza, który