Wpis z mikrobloga

Najstarsze zapisane zdanie w języku polskim prawdopodobnie jest inne niż myślisz! ( ͡º ͜ʖ͡º)

Obecnie uważa się, że najstarszym zdaniem zapisanym zdaniem jest zdanie zapisane w Księdze henrykowskiej w 1270 które po transkrypcji zapisać można jako Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj. Jest natomiast pewnien pierścieniu (prawdopodobnie ślubny lub zaręczynowy) znaleziony w latach 60 we Wrocławiu, na Ostrowie Trumskim. Pierścień ten pochodzi z XII-XIII wieku i zawiera zatarty napis bud movi na vi[k] który na dzisiejszą polszczyznę możemy przetłumaczyć jako bądź mój na wiek. Dlaczego nie uważa się tego napisu za pierwszy zapisany w języku polskim? Dlatego, że gdzieś zaginął i nie można przeprowadzić dokładniejszych badań gdyż zachowały się tylko stare zdjęcia lub rysunki. ¯\_(ツ)_/¯
[[Źródło]](https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=21&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjFo9Sxs-XlAhURi8MKHalPB2kQFjAUegQIAhAC&url=http%3A%2F%2Fwww.almanachmuszyny.pl%2Fspisy%2F2005%2FPOZNOSREDNIOWIECZNA.pdf&usg=AOvVaw2hjXhF410no-BwI6UMv6-Q)
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #historiapolski #jezykpolski #polska #gruparatowaniapoziomu
Pobierz MichalLachim - Najstarsze zapisane zdanie w języku polskim prawdopodobnie jest inne n...
źródło: comment_iKNdijOGwVjjzdNPkN3ycbOrLlM6MOxh.jpg
  • 9
@MichalLachim: IMHO cechy tego tekstu bardziej sugerują czeski niż polski. W średniowieczu czeszczyzna była w Polsce językiem prestiżowym, a cechy importowane z czeskiego istnieją do dzisiaj w języku polskim.

@Czajna_Seczen: "Bieżajcie" to było po rusku chyba, więc raczej nie zabytek polski.
@mikessos: Nie no, Długosz miał powtarzać za Wincentym z Kielczy słowa a) Tatarów próbujących wywołać popłoch wśród Polaków ("Biegajcie, biegajcie" to "Uciekajcie, uciekajcie", "bieżać" jest z tego samego słowiańskiego rdzenia co "biegać"); b) słowa Henryka Pobożnego. Trudno się tu dopatrzyć ruskiego pochodzenia tych słów.
@Andi128: przede wszystkim "u" zamiast nosówki (wtedy raczej zapisana byłaby jako "an")

@Czajna_Seczen: tak, wiadomo, że z tego samego rdzenia. Sprawdziłem właśnie relację Długosza i pisze, że to był Tatar albo Rusin, ale potem mówi, że po polsku. IMHO mówił po rusku, a Polacy po prostu zrozumieli.

Co do drugiego to oczywiście, kwestionowałem pierwsze :)