•  

  Ukraiński żyd, oligarcha. Kołomojski:

  "Oligarcha przekonuje, że w wojnie z Rosją zginęło już 13 tys. Ukraińców. Twierdzi też, że jeśli Ukraina nie doczeka się wsparcia od Zachodu - zmieni front i wesprze Rosję.

  Jeśli Stany będą cwaniakować, to pójdziemy do Rosji. Rosyjskie czołgi będą stacjonować pod Krakowem i Warszawą.(...) Wasze NATO będzie robić w spodnie i kupować pampersy."

  Ruski agent czy mówi to czego nasi decydenci nawet nie dopuszczają do myśli?

  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-kolomojski-rosyjskie-czolgi-beda-pod-krakowem-i-warszawa,nId,3333117?utm_source=wykop.pl&utm_medium=link-5213997&utm_campaign=wykop-poleca

  #ukraina #rosja #wojsko #geopolityka #konfederacja

  •  

   @januszniepije: Gdybym musiał typować to strzelałbym tak - namiastka szantażu w celu wymuszenia pewnych ustępstw/grantów Zachodu.

  •  

   @szurszur: a jak szantaż się nie uda?

  •  

   @januszniepije: Całą Ukraina i tak do Rosji nie pójdzie. Za duże podziały sie utworzyły i to na lata. Zobacz jaka rekacje wywołała zapowiedz umowy z Rosją w 2013, a teraz efekt bedzie wzmocniony przez lata wojny i budowania niecheci. Taki krok w najbliższej przyszłosci tylko eskalowałby podziały i zwiększał ryzyko rozpadu kraju, bo zwolennicy takiej opcji sa dosyc skupieni regionalnie.

  •  

   @januszniepije: chyba najebany był jak to mówił :D. Dodam tylko na marginesie że oebcny rpezydent Zelenski to marionetka finansowana przez Kołomojskiego :)

  •  

   @Blahblahaa: no nie do końca, Kołomojski ma dużo do powiedzenia, ale raczej na zasadzie "języczka u wagi"

   +: fenriz_
  •  

   @bledny: daj spokój. Zelenski sie wzial z kapelusza i wzial prezydenturę i rząd. Za co? Za składki z patronite ? :)

   +: masslaw
  •  

   @Blahblahaa: Zeleński nie jest z kapelusza. Ma firmy, które mu przynosiły duże zyski. Jest osoba znaną i lubianą od lat. Wsparcie otrzymał, no określanie go marionetką to raczej przesada.

  •  

   @szurszur: daj spokój. W demokratycznym panstwie taka kariera nie miałaby rpawa bytu, nie mówiac już o oligarchicznym systemie na Ukrainie. myślisz, że bez potężnych pieniędzy i znajomości Zelenski chociażby pierdnął? Nie ma opcji. Jasne jest, że to gdzie teraz jest to jest zasługa i pieniędzy i znajomości Kołomojskiego.

   +: masslaw
  •  

   @Blahblahaa: Pierdnąłby. Wcześniej wysokie poparcie miał ten muzyk, który nie zdecydował sie kandydowac i w te nisze wszedł Zeleński. Owszem wsparcie Zelenski na kampanie dostał, ale wtedy już liderował w sondażach. A populanrosc zyskał dzieki swojemu programowi, który był popularny i na którym zarabiał.

  •  

   @januszniepije: Brzmi jakby w sam gacie robił, bo to absurdalna groźba. Już bardziej realistyczne byłoby stacjonowanie rosyjskich czołgów na granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej.

   Putin zresztą nigdy NATO nie zaatakuje, bo to wywołałoby chaos także u niego w kraju, a nie jest w pozycji do robienia czystek na miarę Stalina - w dzisiejszych czasach zostałby wtedy momentalnie usunięty z puli żywych.

  •  

   @Hound:
   Nie sądzę by opcja na Ukrainie zmieniła się o 180 stopni, ale weźmy pod uwagę że wielu Rosjan mieszka w krajach bałtyckich stanowiąc po 1/4 populacji (Estonia, Łotwa), mniejszość na Litwie podobny % do polskiej.
   Co jeżeli Stany wycofają się z Europy na rzecz Pacyfiku (cichy sojusz z Rosją, odpalenie problemu Ujgurów w Chinach gdyby te chciały przejąć rosyjską części Syberii) i europejska część pozbawiona szybkiej decyzyjności stanie przed problemem reakcji na ewentualną agresję Rosji? A Ruskie dogadają się z osamotnioną Ukrainą że nie stanie się ewentualnym poligonem w zamian za wyciszenie separów w Donbasie? "Dogadanie się" może przybrać różną formę np. brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony Ukrainy, w zamian za pokój. Nie muszą z wroga stać się ich sojusznikiem, wystarczy neutralność.
   Bartosiak biorący udział w grach wojennych jest przekonany że decydenci nie mają pomysłu na taką ewentualność.

   Chyba każde pokolenie miało piewców końca historii, a ta zaskakiwała wszystkich.

   Pamiętasz zamieszki w Tallinie o sowieckie pomniki? Nawet jeżeli Rosja spotkałaby się z kompletną izolacją to manewr taki dla Kremla mający problem ubożenia społeczeństwa to jak wyskok wizerunkowy z trampoliny. "Ruski mir" zwalczy ciemiężoną mniejszość rosyjską w faszystowskich krajach bałtyckich.
   Kto będzie wtedy dyktował warunki? Jak zareaguje Paryż, Berlin, Warszawa?

   Największym zagrożeniem dla USA są Chiny i Europa, Rosja nie stanowi żadnego zagrożenia dla Stanów bo ma słabą gospodarkę. Rosja jest stworzona by być języczkiem u wagi w zamian za transfer technologii.

  •  

   @januszniepije: Realność. Nikt w mediach nie chce napisać, że w ukraińskim parlamencie była i jest grupa ds. ukraińskich terytorium utraconych, a te utracone według nich południowo-wschodnia Polska.

   Dogadają się, dostaną obietnicę od Rosji częsci terytorium, Polski, w zamian zrzekną się tam gdzie trwa wojna.

   Ludzie myślą, że gdy pisze się, że Rosjanie ćwiczą każdego roku atak jądrowy na Polskę to oznacza, że reaktor to piszący ma na głowie foliową czapeczkę.

   A Niemcy co robią? Ano sypią setki miliardów za weglowodory i będą cierpliwie czekać na rozwój wojny, by od pierwszego dnia nawoływać do nie eskalowania konfliktu przez Polskę.

  •  

   Całą Ukraina i tak do Rosji nie pójdzie. Za duże podziały sie utworzyły i to na lata. Zobacz jaka rekacje wywołała zapowiedz umowy z Rosją w 2013,

   @szurszur: Taa... podziały.... Zgadnij co odpowiedzą na propozycję jak to oni mówią 'etnicznie ukraińskich terytoriów w Polsce' jeśli zrzekną się roszczeń do Donbasu i Krymu, których i tak nie mogą mieć.
   Własnie, im większe podziały na wschodzie, tym szybciej zgodzą się na "brak podziałów na zachodzie".

  •  

   . Zgadnij co odpowiedzą na propozycję jak to oni mówią 'etnicznie ukraińskich terytoriów w Polsce' jeśli zrzekną się roszczeń do Donbasu i Krymu, których i tak nie mogą mieć.

   @yam-jest: Jaka propozycję? Kto taka propzozycje złoży? Nie moga miec Donbasu a pokonaja mocniejsze od Rosji NATO?

   +: masslaw
  •  

   @szurszur: Przecież Rosja im złoży, kto inny miałby, przecież wprost o tym mówi Kołomojski, że rosyjskie czołgi będą pod Krakowem (zajęte podkarpackie) i Warszawą (zajęte lubelskie).
   A nato na agresję Rosji zareaguje dokładnie tak jak we wrześniu 39 roku, a po jądrowym uderzeniu taktycznym na Polskę, gdy wyparuje jeden powiat nagle wszyscy będą mówić o pokoju, rozejmie i zawieszeniu broni.

   Ba, moim zdaniem taką ofertę Ukraińcy dostaną i ją przyjmują, nawet gdy ich wprost najedzie Rosja i zabierze połowę kraju, tworząc niepodległą Noworosję -patrz na casus Kosowa.
   Im więcej im zabiorą tym bardziej będą skłonni do tej propozycji.

  •  

   Ba, moim zdaniem taką ofertę Ukraińcy dostaną i ją przyjmują, nawet gdy ich wprost najedzie Rosja

   @yam-jest: Trudno dyskutowac z fantastycznymi teoriami w których prorosyjscy i neobanderowcy się jednocza w ataku na Zachód.

   +: masslaw
  •  

   @yam-jest: @januszniepije:

   Trudno dyskutowac z fantastycznymi teoriami w których prorosyjscy i neobanderowcy się jednocza w ataku na Zachód.

   Przecież tak mówi Kołomojski. To nic nowego w geopolityce, to zmiana sojuszy.

   Żebyś @szurszur: nie był zaskoczony tak jak w 1939 roku polskie elity, które nie wierzyły, że Rosja może dogadać się z Hitlerem. Jeszcze 16 września 1939 roku polskie władze liczyły na pomoc Stalina w wojnie z Niemcami.

   Polski rząd do ostatnich chwili nie spodziewał się inwazji ze strony ZSRR. 16 września, gdy setki tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej oczekiwały przy granicy na sygnał do ataku, Józef Beck wciąż się łudził, że… Stalin udzieli Polsce pomocy w walce z Niemcami.

   ...

   Rząd Rzeczypospolitej do ostatniej chwili trwał w może nie błogiej, ale zupełnej nieświadomości. Nadchodzące znad wschodniej granicy sygnały o koncentracji radzieckich wojsk były bagatelizowane. A choć wojna obronna szła katastrofalnie, to 16 września w otoczeniu naczelnego wodza Edwarda Rydza-Śmigłego… zapanował umiarkowany optymizm.

   Szef sztabu gen. Wacław Stachiewicz wspominał nawet, że wieczorem otwarto butelkę wina, niemalże świętowano. Dowódcy mieli poczucie, że katastrofę udało się pohamować: i że siły przesunięte na tak zwane przedmoście rumuńskie będą w stanie wytrwać tutaj aż do chwili, gdy Francuzi i Brytyjczycy podejmą zmasowaną kontrofensywę przeciw Hitlerowi.

   W rzeczywistości alianci już kilka dni wcześniej zrezygnowali z aktywnego wspierania Rzeczpospolitej. Żaden atak z zachodu nie był planowany. To jednak nie jedyna ani nawet nie najbardziej szokująca mrzonka, w jaką wierzyła polska wierchuszka. Tajne dokumenty naszej dyplomacji nie pozostawiają wątpliwości: chylący się ku upadkowi rząd II RP był nie tylko nieświadomy rzeczywistości i ślepy na docierające zewsząd ostrzeżenia, ale też ogromnie naiwny.

   „Zaczną udzielać pomocy Polsce”

   Z pozoru nasi dyplomaci stacjonujący w Moskwie mieli dobry ogląd sytuacji. Śledzili przybierającą na sile, antypolską nagonkę prowadzoną w sowieckiej prasie. Wiedzieli, że wśród sowieckiego wojska są kolportowane wyolbrzymione, niesprawdzone lub wprost fałszywe doniesienia o ukraińskich i białoruskich rozruchach w Małopolsce oraz na Polesiu. Co więcej – mieli świadomość, że Stalin prowadzi bezprecedensową koncentrację wojska zaraz przy polskiej rubieży.

   Fakty były znane i raportowano o nich przełożonym. Ale zdesperowani dyplomaci woleli wierzyć tylko w te doniesienia, które dawały nadzieje na odmianę tragicznej sytuacji.

   14 września 1939 roku ambasador RP w Moskwie Wacław Grzybowski odbył rozmowę z szefem tureckiej ambasady w Moskwie. Dowiedział się od niego, że mobilizacja Armii Czerwonej stanowi „wyraz nieufności do Niemców” i „środek ostrożności”. Turcy zapewniali, że wedle ich informacji „rezerwa Sowietów” skończy się lada dzień i ci „zaczną udzielać pomocy Polsce”. Grzybowski niezwłocznie przekazał tę optymistyczną

   Tego samego dnia ambasador zrelacjonował przełożonym także wnioski z konwersacji z innymi dyplomatami. Ci sugerowali, że Sowieci zachowają „ścisłą neutralność”. Mimo to polskie władze łudziły się, że… Stalin zechce pomóc im przeciwko nazistowskiemu zagrożeniu!

   „Zależy mi na wyczuciu reakcji”

   Szokujące świadectwo myślenia życzeniowego, a może przede wszystkim zaślepienia polskich władz stanowi telegram Józefa Becka z 16 września 1939 roku. Szef polskiej dyplomacji pisał do ambasady w Moskwie:

   Proszę zwrócić się do [ludowego komisarza spraw zagranicznych Wiaczesława] Mołotowa z zapytaniem, czy w obecnej ciężkiej sytuacji Polska może liczyć na:
   Zakup żywności,

   Materiałów sanitarnych,
   Tranzyt materiału wojennego z krajów sprzymierzonych.


   Beck podkreślał, że „zależy mu” na „wyczuciu reakcji”. Odpowiedź przyszła już nazajutrz o świcie. Rząd II RP spodziewał się niemalże sojuszniczej pomocy ze strony Związku Sowieckiego. Zamiast niej – nastąpiła inwazja.

   https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jeszcze-dzien-przed-sowiecka-inwazja-polskie-wladze-liczyly-na-pomoc-stalina-w-wojnie/gq75p0y

  •  

   @oydamoydam: To nie jest w pełni anlogiczny przykład i można znaleźc bardizej pasujace.
   Mamy w nim Polske toczaca wojnę z Niemcami i zwracajaca sie do pomoc do państwa trzeicego.
   A tu mamy Ukraine toczaca de facto wojne z Rosją mającą rzekomo zaatakowac Polskę, której dodatkowo nikt nie pomoże.

   Jaki jest cel promowania takiej narracji jaką ten drugi gośc preznetuje? Ja nie neguię przecież, że teoretycznie wszystko jest możliwe, ale tu mamy jako uzasadnienie tylko ..''mnie sie tak wydaje'.
   To, że w historii mamy liczne zmiany sojuszy jest kiepskim argumentem. To tak jakbym zagraniczne odpopwiedniki rozsiewały po świecie antypolskie teorie posiłkując się wyłacznie tym, że w przyszłości Polacy wymordują Zydów, bo przecięz zdarzało sie to w przeszłosci.
   To jest propaganda.

   No i skoro ta Ukriana ma nas zaatakowac z Rosją to co powinna Polska robic? Wspierac prorsyjskich - no nie bo oni sa blisko z Rosja i jeszcze ten wariant sie urpawdopodobni. Wspierac prozachodnich - no nie bo tam sa neobanderowcy.
   Czyli ta narracja służy wylacznie do bicia w Ukraine. Niezalęznie jaka Ukraina jest przedstawiana jako kraj, który zniszczy Polske.

  •  

   @szurszur:

   No i skoro ta Ukriana ma nas zaatakowac z Rosją to co powinna Polska robic?

   Polska powinna pilnować swojego interesu, a nie interesu Ukrainy. Liczymy na to, że Ukraina się nam odwdzięczy tym samym. A to tak nie działa. Ukraina jak słusznie mówi Kołomojski może wybrać lepszy dla niej interes. Nawet rozbiór Polski w zamian za Donbas i Krym.

   To nie jest w pełni anlogiczny przykład i można znaleźc bardizej pasujace.
   Mamy w nim Polske toczaca wojnę z Niemcami i zwracajaca sie do pomoc do państwa trzeicego.
   A tu mamy Ukraine toczaca de facto wojne z Rosją mającą rzekomo zaatakowac Polskę, której dodatkowo nikt nie pomoże.


   Lepszym przykładem jest Finlandia. Finlandia została napadnięta przez Sowiety w 1939 roku. W 1941 roku rozpoczęła po stronie Niemiec wojnę z Sowietami. A 9 września 1944, Mannerheim podpisał porozumienie ze Związkiem Radzieckim i Wielką Brytanią, w wyniku którego Finlandia została zobowiązana do wycofania niemieckich oddziałów ze swoich terenów, wskutek czego Finowie podjęli działania zbrojne przeciw wojskom niemieckim w Laponii (wojna lapońska).

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_lapo%C5%84ska

   Zostawiony przez Niemców napis w Muonio: "Z podziękowaniem za niedotrzymane braterstwo broni"

   źródło: upload.wikimedia.org

  •  

   Polska powinna pilnować swojego interesu, a nie interesu Ukrainy. Liczymy na to, że Ukraina się nam odwdzięczy tym samym. A to tak nie działa.

   @oydamoydam: I znowu ogólnik. Co jest bronieniem swojego interesu w kontekscie zachowania wobec Ukriany? Czy istnienie niezaleznej od Rosji Ukrainy nim nie jest? A moze jest nim układanie się z Rosją aby ona sie wzmocniła? No chyba nie przecięz to ona jest tu przedstawiana jak agresor.

   Ale nie musisz mi przykładów rzucac. Ja wiem że zmiany sojuszy sie zdarzaja i sam o tym nie raz pisąłem. No pisanie tego z dupy i twierdzenie, że Ukraina na pewno takjak zrobił ten wyżej bo tak to dla mnie zmierza w kierunku #ruskapropagnada.
   Bo to tak jakby zacząć pisac, że Poslkę zniszcza Węgrzy, Czesi, Słowacy itp. nie argumntujac tego czymś konkretnym.

  •  

   Trudno dyskutowac z fantastycznymi teoriami w których prorosyjscy i neobanderowcy się jednocza w ataku na Zachód.

   @szurszur: Nie ma w tym nic dosłownie fantastycznego. Wystarczy, ze będziesz wiedział, że prawdą jest istnienie ww. komisji parlamentarnej ds. ziem ukraińskich na zachodzie, by przejrzeć na oczy.

   Oprócz lwowskich były i Orlęta Przemyskie jakbyś nie wiedział... A w Bieszczadach walki trwały do 1947 roku.

   Formalnie sytuacja będzie taka, że Białoruś, Ukraina i Rosja są w sojuszu, a Noworosja neutralna.
   Białoruś ma takie same pretensje do Podlasia jak ukry, tylko, że nie widać białoruskich krzyków gdyż Łukaszenka trzyma wszystko pod butem. Ale gdy będzie trzeba, bardzo chętnie się przyłączy do rosyjskiego ataku, udając przyjaciela i wybawiciela Polski.

   Zgadnij jak zachowają się Dulkiewicz i Suteneryk, gdy będzie trwała walka na granicy Podlasia i Mazowieckiego oraz Podkarpacia i Małopolski?
   Przy najbliżeszej okazji ogłoszą autonomię i neutralność, a w PE lewica wygłosi oświadczenie uznające je za akt polityczny.

   Jeszcze spadnie jedna taktyczna bombka jądrowa, niszcząca np. powiat sandomierski i wszystkie łapki pójda do góry...

   Jedyna polska szansa to realna i konkretna możliwość zbombardowania elektrowni jądrowych na Ukrainie i w Rosji, by się nie odważyli tego zrobić.
   Ale to musi być realne i konkretne, czyli odpowiednie środki napadu powiterznego i twardzi politycy, a nie takie cioty jak PIS, PO czy Konfederacja.

  •  

   A tu mamy Ukraine toczaca de facto wojne z Rosją mającą rzekomo zaatakowac Polskę, której dodatkowo nikt nie pomoże.

   @szurszur: Jaką toczącą się, skoro Ukraina w przypadku realnej pomocy od Rosjan dla Rosjan w DNR i ŁNR najzwyklej ją przegra i powstanie Noworosja- niepodległe państwo, zupełnie odcianające Ukrainę od m.Czarnego.

   I co, w takiej sytuacji, nie przyjmą propozycji Rosji?

   Ba, podejrzewam, że będzie taki oto scenariusz, że polscy politycy będą jak Beck w 39 roku, będa liczyć na pomoc (okrojonej) Ukrainy, gdy zacznie się wojna o przesmyk suwalski, odczekają 17 dni, po czym uderzą na Polskę, gdzie nie będzie żadnych wojsk aż do Krakowa, a te na linii Bugu dostaną cios w plecy i pójdą w rozsypkę.

  •  

   Bo to tak jakby zacząć pisac, że Poslkę zniszcza Węgrzy, Czesi, Słowacy itp. nie argumntujac tego czymś konkretnym.

   @szurszur: Nie masz argumentów na oddziały słowackie w Zakopanem we wrzesniu 39 roku?
   Nie masz zajęcia Zaolzia przez Czechów gdy Armia Czerwona dochodziła do Warszawy w 1920 roku?
   Czesi oddali wówczas Zakarpacie, dobrowolnie, zajmując polskie Zaolzie.
   A ty piszesz o braku konkretów.

   A ukriańskie bojówki nie atakowały wojsk polskich we wrzesniu 1939 roku?
   Czy już we wrzesniu 1939 nie zaczęli mordować Polaków na wschodzie Polski, gdy tylko polskie oddziały wycofały się do Zaleszczyk

  •  

   Czyli ta narracja służy wylacznie do bicia w Ukraine. Niezalęznie jaka Ukraina jest przedstawiana jako kraj, który zniszczy Polske.

   @szurszur: Wczoraj i przedwczoraj czytałem gdzieś, że nadali jakieś szkole średniej imię jakiegoś ukraińskiego SSmana oraz mordercy Polaków.
   Samo to się nadaje? Czy jednak stoją za tym władze lokalne przy przyzwoleniu władz centralnych?
   A takich przykładów są tysiące...

   Ze swoim mysleniem życzeniowym jesteś dosłownie jak Beck, jeszcze byś wysyłał depesze o pomoc gdyby trwały walki o przesmyk suwalski i linię Bugu.
   Tak, wysyłałbyś durniu, do tych samych władz, które za bohaterów uznają tych, którzy przy nadażającej się okazji dokonali ludobójstwa na Polakach.

  •  

   Nie masz argumentów na oddziały słowackie w Zakopanem we wrzesniu 39 roku?
   Nie masz zajęcia Zaolzia przez Czechów gdy Armia Czerwona dochodziła do Warszawy w 1920 roku?
   Czesi oddali wówczas Zakarpacie, dobrowolnie, zajmując polskie Zaolzie.
   A ty piszesz o braku konkretów.


   @yam-jest:
   To jakas obsesja. Wszyscy chca Polske zniszczyć Co w takim razie prponujesz? Pozrywac kontakty z Ukraina, Czechami Slowakami itd?

   Ja pisze o braku konkretów w obecnym czasie. Przedstawisz kto z kim bedzie w sojuszu, a niczym tego nie uzasadniasz. Po prostu tak CI sie wydaje. Nawet jezeli jest masa argumentów przeciwko takim scenariuszom.
   Straszysz, ze nas napadna bo kiedys były wojny. To jedyna argumentacja.

  •  

   @szurszur: Podałem realne fakty, które miały miejsce, więc nie pisz o swoim mysleniu życzeniowym.
   Ukraińcy nie muszą nic robić, tylko czekać na ofertę od Rosji, a ona przez ku wojnie (przeglądam na you ich propagandę, wpisz cyrylicą Polsza i ostatnie 24 godziny a będziesz na bieżąco).

   Ba, nawet mówią o czymś takim na Rossiya 1 w najlepszej oglądalności, słowa o zniszczeniu PL, kolejnym rozbiorze PL, wymazaniu z mapy, oddaniu Niemcom ich terytoriów, to NORMALNOŚĆ W ICH MEDIACH RZĄDOWYCH.

   A Ukraińcy mają już ponad milion swojej agentury, część z nich to przecież weterani wojenni, tak więc wystarczy im czekać.

Gorące dyskusje ostatnie 12h