Wpis z mikrobloga

Robię autem tak 5-6k km rocznie. Północ kraju. Nie jeżdzę nim do pracy tak więc nawet jak zmrozi NIE MUSZĘ jechać furą.
Poza tym wiemy jakie mamy w Polsce zimy.
Obecnie mam dwa komplety opon ale dostałem je po poprzednim właścicielu, ok 6lat temu. Myślę teraz nad wymianą i zastanawiam się czy dla mnie wielosezonowe nie byłyby lepszym rozwiązaniem.
Dużo dobrego czytam o Michelinach CrosClimate Przy aktualnej promocji komplet wychodzi w rozsądnych pieniądzach.
Co myślicie?
#opony #motoryzacja #samochody #ankieta

Na moje potrzeby...

  • sezonowe 15.9% (10)
  • wielosezonowe 84.1% (53)

Oddanych głosów: 63

  • 18
@tomy86: Będę nudny, bo to wielokrotnie powtarzam - ale wielosezonówki się spisują słabiej niż letnie latem, i jednocześnie słabiej niż zimowe zimą. Czasami metr więcej drogi hamowania czy promienia skrętu to kwestia wypadku lub jego braku. Koszt jakiegokolwiek wypadku będzie z reguły większy niż "zysk" z wielosezonówek.
@GaiusBaltar: Nie wiem jakim autem jeździ ale zakładając te 6K km i spalanie 8.5L to wyda 2k PLN na paliwo. Komplet opon zimowych będzie połową ceny eksploatacji. Czyli moim zdaniem nie opłaca się brać zimówek, nawet ze względu na komfort jazdy.
@GaiusBaltar: bardziej jak o warunki zimowe dla takiej wielosezonowej martwie sie o lato. Czy przy +30' nie bedzie hałasować albo piszczeć przy zakrętach.
Jednak bardziej prawdopodobne obecnie mamy +30' i więcej latem, jak -10' zimą.
@WhyCry: Tak, ale dzwon kiedy spadnie mocniejszy śnieg z reguły wyjdzie drożej niż jakiekolwiek koszta eksploatacji.

Jeżdżę 10-20k rocznie, i pamiętam conajmniej dwie sytuacje, kiedy o 1m gorsze hamowanie oznaczałoby wypadek. Jeden raz kiedy koleś mi wyjechał na skrzyżowanie w zimie, zatrzymałem się dosłownie o włos od jego auta, i drugi raz, kiedy się mocno zagapiłem przed czerwonym światłem, po awaryjnym hamowaniu (na mokrej drodze w lecie) zatrzymałem się jakieś pół
@tomy86: zasadnicza kwestia: mieszkasz i poruszasz się autem w mieście czy poza? Czy robisz trasy drogami krajowymi/gminnymi/powiatowymi?
Ja mam wielosezon, ale mieszkam 5km od miasta (na przedmiesciach) i 95% tras poruszam sie w miescie/na obwodnicy/drodze krajowej - zawsze dobrze odsniezone. Opony bez zarzutu.

Jakbym mieszkal np 20-30 km od miasta to nie wiem czy bym sie zdecydował
@GaiusBaltar: Bzdury. Wielosezonówki premium są porównywalne do średniej klasy opon sezonowych, więc przyczepnośc jest wystarczająco.

To co ty opisujesz to luksus posiadania opon premium, które dają minimalnie lepszą przyczepność w codziennych sytuacjach i dużo lepszą przy sportowej jeździe.
@tomy86: Bierz wielosezonówki najnowsze generacji tj Michelin CrossClimate lub GoodYear coś tam Gen2. Do twojej jazdy zupełnie wystarczą. Dopóki nie będziesz jeździć agresywnie to nie odczujesz żadnej różnicy. Pewnie nawet będą cichsze od starym gum.
@tomy86: Poczytaj testy to sam zobaczysz czy warto ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy twoich przebiegach i starym aucie nie pchał bym się w koszty. Albo wywalasz 3k+ na opony i dokładasz co sezon ze 100-150zł albo kupujesz raz wielosezonówki i masz to w dupie.
@tomy86 obecnie kręcę około 20 k rocznie i często jestem zimą w górach więc kupuję sezonówki. W Twoim przypadku byłoby to zwykle marnowanie kasy. Jeździłem na wielosezonówkach wiele lat i przy zachowaniu rozsądku nie ma sensu przepłacać.
Myślę teraz nad wymianą i zastanawiam się czy dla mnie wielosezonowe nie byłyby lepszym rozwiązaniem.


@tomy86: Wielosezonowe i sezonowe to są oleje. Opony są letnie, zimowe i całoroczne (pomijając opony funkcyjne, zwykle nie stosowane w autach osobowych).

Opona całoroczna to opona zimowa która nie ściera się zbyt mocno w lato. Im bardziej zimowy bieżnik tym mocniej hałasuje w lato. Im więcej wody potrafi odprowadzić tym słabiej hamuje.

Ja bym brał na
@tomy86: Wielosezon to zawsze kompromis, od Ciebie zależy w którą stronę iść czy ma być lepsza w zimę wtedy latem różnice w drodze hamowania potrafią być spore między wielosezonem a letnią nawet ze średniej półki albo takie co kleją latem dobrze ale zimą są słabe. Obejrzyj filmik, gość dobrze gada.
elemenTH - @tomy86: Wielosezon to zawsze kompromis, od Ciebie zależy w którą stronę i...